Uni korkeista lautakasoista

mummijokauskoouniin

Näin unta, että olin suuressa teollisuushallissa, jossa oli hallin korkuisia rakennelmia. Kuin suuria lautakasoja, jotka oli peitetty pressuilla. Halli oli täynnä näitä talon korkuisia kasoja, osa niistä oli kallellaan ja kaatumaisillaan. Seisoin yhden kasan päällä ja yritin liikkua varovasti etten putoisi kasan läpi. Kasojen päällä oli muitakin ihmisiä. Tuntui ahdistavalta astella siellä korkealla ja oli vaikeaa tietää mihin uskalsi astua tai ottaa kiinni, ettei vain putoaisi kasan sisälle.
Uneen hiipi tunne, että haluan tästä hallista ulos. Osa ihmisistä oli vanhoja työkavereitani. Ihmettelin myös sitä, miten osa porukasta oli siellä ihan omasta tahdostaan ja taiteili korkean kasan päällä.
Unessa oli myös tilanne, että kasojen päälle oli kaatumassa korkeita kuusia, joita oli sahattu. Väistelin myös näitä kaatuvia runkoja, jotten jäisi alle.
Uni loppui siihen, kun etsin ulospääsyä pois hallista.
Unessa oli ahdistava, varuillaan oleva tunnelma.
Kovin merkillinen unimaisema. Olen jo eläkkeellä (ollut n puolitoista vuotta) ja mietin voisiko uneni kuvata jotain vanhoja työelämän paineita..

4

288

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SahuriminaD

      Jos olet olut töissä Versowood sahalla, niin siellä on käsittämätön määrä tukkeja pihoilla sahattavana.

    • mummijokauskoouniin

      En ole ollut sahalla töissä. Ihan toimistohommissa asiakasneuvojana. Varmaan nämä unen lautakasat symboloivat jotain..

    • Unessasi oli hallissa korkeita lautakasoja, jotka oli peitetty pressuilla. Osa kasoista oli selkeästi kallistuneita ja kaatumaisillaan. Seisoit yhden tällaisen romahtamaisillaan olevan kasan päällä.

      Voimme kuvitella tunteen, kun alusta on epävakaa ja yrittää varovaisesti edetä sillä. Pohja saattaa pettää milloin hyvänsä ja silloin maa katoaa jalkojen alta. Tunne on samanlainen kun hivuttautuu heikoilla jäillä eteenpäin, paitsi että tässä tapauksessa putoaa uppoamisen sijasta.

      Sen lisäksi, että uhkana oli putoaminen, oli vaarana myös puiden kaatuminen päälle.

      Tässä tapauksessa uni on saanut kulissinsa aiemmasta työelämästä. Kenties myös ahdistus asioiden kaatumisesta päälle ja pelko tyhjän päälle jäämisestä on ilmaantunut samasta syystä. Ne voisivat hyvin olla muistoja työelämästä, kuten unennäkijä ajattelikin.

      Voi siis olla, että työelämän paineet, eli asioiden kaatuminen päälle, yhdistyivät työelämän päättymiseen liittyvään tyhjän päälle jäämisen pelkoon.

      Unessa halutaan hallista ulos, mutta tilanne ahdistaa, koska sekä työssä että sen jälkeisessä elämässä on omat ikävät puolensa.

      Kiitos unesi jakamisesta.

    • mummijokauskoouniin

      Kiitos sinulle tulkinnasta!
      Varmaankin juuri kuten sanoit; pelkoa asioiden kaatumisesta päälle, tai ehkä myös sitä että eläkkeellä jää aikaa paljon enemmän omiin pohdintoihin. Ja kun on aikaa ajatella ja väljyyttä mielessä, kun ei ole työrasitteita, voivat monenlaiset pinnan alle työnnetyt ongelmat vaatia nyt huomiota ja ratkaisuja. Suurista asioista ei ole kyse, lähinnä vanhenemisen tuomista käytännön ratkaisuista ja peloista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      202
      9652
    2. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      31
      4407
    3. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      119
      3985
    4. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      100
      3841
    5. Kaivattusi nimi

      Kaivattusi nimi on
      Ikävä
      204
      3458
    6. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

      😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
      Maailman menoa
      19
      2874
    7. Rakastan sua mutten uskalla jutella sulle

      Kumpa sä näkisit tämän viestin❤️ Kaipaan sua vaikka oot välillä ihan lähellä mutten saa sanottua sulle enää mitään. Ujos
      Ikävä
      127
      1423
    8. Mihin rakastuin sinussa?

      Rakastuin siihen, miten katsoit minua Rakastuin siihen, miten hymyilit minulle Rakastuin siihen, kuinka hyväksi sait its
      Ikävä
      73
      1386
    9. Mistä tietää että mies on kiinnostunut?

      Millaisista merkeistä olette huomanneet?
      Ikävä
      90
      1194
    10. Anssi Heikkilä umpirehellisenä - Rankka yö TTK-yllätystippumisen jälkeen!

      Minkä parin tai kenen olisi mielestäsi pitänyt tippua TTK:sta? Tämä oli kyllä todellinen yllätys, että Mira Luoti ja A
      Tanssii tähtien kanssa
      15
      1161
    Aihe