Nolottaa olla Kihniöläinen

Purkkihernekeitto

Luettuani täällä Suomi24:ssä aiemmin muita keskustelualueita luulin jo että olen nähnyt kaiken. Hyvin harvoin sattui osumaan silmiin tekstiä jossa kehuttaisiin jotakin asiaa / yritystä, suurimmassa osassa keskityttiin ainoastaan mustamaalaamaan muita tai sitten muuten vain valittamaan elämästä. Mutta ei, tämä Kihniö-palsta on jo jotain aivan ennenkuulumatonta. Millainen elämä teillä valittajilla ja kateellisilla oikein on? Keskittykää enemmän omiin juttuihinne älkääkä jatkuvasti miettikö mitä muut tekevät ja miten muiden elämästä voisi mahdollisesti tehdä hankalampaa.

Suosittelen myös joskus poistumaan Kihniön rajojen ulkopuolelle, kannattaa aloittaa varovasti, esimerkiksi vierailla Parkanossa tai Virroilla. Kun hieman tottuu matkailuun ja uusiin kulttuureihin, voi pikku hiljaa siirtyä kauemmas, vaikkapa Ikaalisiin.

8

1124

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pekka43

      Erittäin fiksu kirjoitus tuo aloittajan teksti. Itse en enää Kihniössä asu, mutta silloin tällöin katson tätä palstaa. ja Kihniössä myös käyn.
      Kyllä Kihniöstä hyviä asioita löytyy, kun alkaa tarkemmia asioita miettimään. Toivon, että jokainen kihniöläinen miettii niitä positiivia asioita eikä yritä mustamaalata toisia kihniöläisiä tai kihniöläisiä yrityksiä. Olkaa ylpeitä itsestänne ja yrityksistä, joiden olemassaolo on elintärkeää Kihniölle!

    • Olen noin kaks vuatta asunu Teuvaalla, eikä niin mitään valittamista ole. Vähään oli baari hirastempoonen mutta ei siinä pitäjässä montaa ihmistä asunukkaan. Ja neekin oli TEAKIs kuten määkin. Vähänkö harmitti seekin asia. Tähkä on Hyvä kyllä. Mitä nyt Nuarisotaloolla vähän kävin kattomassa. Ja Turuus ja Seinäjoellakin kävin vähän kattomassa ja nuaan.

    • Eikö Kihniö ole ihan jees paikka. Olen määkin Turust...

    • Pandakakkonenuros

      Paitti jos Tsdilaisten kaa joutuu juttuihin, kun heillä on seeproja, leijonii ja aaseja syötäväksikin ihan

    • tippavaaranvaraisäntäM

      No niin muakin vähän nolottaa

      • Katteekskäy

        No moon vähä kateellinen ku teillä on se magee juppipaikka Häpyniemi. Ite oon horonkylästä sielä ei oo yhtikäs mitää.


    • j.ahma

      No niin, vaik olen Turkulainen

    • j.ahmaM

      Mää olen vähän turkulainen...

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1328
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      45
      677
    3. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      629
    4. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      46
      569
    5. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      47
      563
    6. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      38
      549
    7. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      70
      531
    8. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      132
      528
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      512
    10. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      176
      478
    Aihe