Pula lainanantajista

kiitosvastauksista

Hei,
eli tosiaan tilanteeni on se, että olen menettänyt luottotietoni. Viimeinen merkintä poistuu tammikuussa 2019 eli vielä matkaa on jäljellä. Olen saanut maksettua uo:hon velat takuusäätiön takauksen kautta. Nyt tilanteeni on se, että työsopimukseni loppui maaliskuuhun eikä sijaisrenkiin palkattu enää uusia työntekijöitä vaan kesällä tulee paikat auki ja toivon mukaan syksyllä aukeaa sitten vakitoimi elokuusta lähtien. Toki sijaisuuksia olisi luvassa kys. työhön päiviä siellä täällä, mutta taloudellisista syistä etsin täksi ajaksi kokoaikatyötä. Olen menossa haastatteluun ensi viikolla ja toivon mukaan 3kk mittainen sijaisuus osuisi kohdalle. Tämä tosin alkaisi vasta toukokuussa. Taloudellinen puoli kuitenkin ahdistaa tällä hetkellä kovin. Takuusäätiön takaisinmaksuun en saanut vapaita kuukausia, vaikka sitä ei ole enää paljon maksettavana ja luulin ettei olisi ongelmia. Tämän lisäksi pitäisi tietenkin hoitaa omia juoksevia kuluja. Pankistani kysyin 2000euron lainaa, mutta he eivät tätä myöntäneet takuusäätiölainan vuoksi. Samoin toimeentulotukihakemus tuli bumerangina takaisin, ei oikeutta. Osaisitteko auttaa tai olisiko teillä vinkkejä/apuja tilanteeseen? Kiitos asiallista vastauksista etukäteen.

3

688

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Takauslainan osalta tilapäisissä maksuvaikeuksissa ensimmäinen yhteydenotto pitäisi tehdä Takuusäätiöön. Pankki ei muuta maksuohjelmaa ennenkuin olet sopinut asiasta Säätiön kanssa. Uutta velkaa et saa laina-aikana tehdä, joten pankki on toiminut oikein evätessään sen parin tonnin lisälainan. Lyhennysvapaan avulla selvinnet suurimmista laskuistasi, mutta tiukassa tilanteessa käänny diakonian puoleen, jos kerran toimeentulotuki on evätty./ Suomen velalliset ry.

    • KöyhäMuttaElossa

      Hei!
      Jos toimeentulotukeen ei ole oikeutta, niin eikös se tarkoita, että pakollisten menojen kuten vuokra,kotivakuutus ja sähkölasku (ja jotkut lääkkeet jne..) jälkeen sinulle siis jää kuitenkin n. 500e/kk? Vai eikö tuota takuusäätiön takaamaa lainaa lasketa mukaan sinun menoihisi?
      En siis tiedä tarkalleen, kuinka tuo menee tuossa tilanteessa ja se kyllä kiinnostaisi. Itselläni menee tällä hetkellä iso siivu palkasta ulosottoon, mutta tuo myös huomioidaan toimeentulotuessa, eli tuloni on se palkasta käteen jäävä osuus, josta vouti ja verottaja on jo omansa kahmaissut.

      Joskus kun olin asiani töpeksinyt niin, että oli melkein 2kk vuokrat rästissä ja tulojeni mukaan (ei ollut vielä uo päällä) ei ollut oikeutta toimeentulotukeen, niin neuvoivat sieltä ottamaan yhteyttä kunnan/kaupungin sosiaalitoimeen ja hakemaan täydentävää/ennaltaehkäisevää toimeentulotukea. Tätä sitten sainkin kahden kuukauden vuokran verran, että pysyi katto pään päällä. Kannattanee ainakin koittaa saada sinne pikaisesti aika (itse sain kahden päivän päähän soitosta), koska jos et ole sossun asiakkaana ennen ollut, tarvitaan henk.koht. tapaaminen tilanteesi kartoittamiseksi. Siellä kannattaa olla rehellinen ja avoin ja nöyrä.. ;)
      Luulisin, että kun olet noin loppusuoralla saamassa asiasi kuntoon, niin olisi myös kunnan/kaupungin etu ettei nyt tulisi mitään takapakkia tai ongelmia taloudelliseen tilanteeseesi.
      Ja jos sieltä saat apua, niin niitä rahoja ei tarvitse maksella takaisinkaan.. paitsi sitten veroina kun töihin taas pääset :)
      Tsemppiä sinne!!

    • Tommorrownewersdie

      Luin vain viestisi alun. Luottotiedot tulee takaisin ensi tammikuussa. Ok! Se ei välttämättä tarkoitta että saat lainaa tai edes debit korttia vielä pitkään aikaan. Me tavalliset.yksityiset emme ole pankkeja. Lainat otetaan pankeista

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen Yrittäjät täräyttää: Sunnuntain tuplapalkka pois lomat lyhyemmiksi ja arkipyhät palkattomiksi

      Edunvalvontajärjestö Suomen Yrittäjät esittää muun muassa sunnuntain tuplapalkan lakisääteisyyden poistamista ja arkipyh
      Maailman menoa
      251
      2053
    2. Missä tapasit kaivattusi

      ensimmäisen kerran?
      Ikävä
      84
      1238
    3. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      90
      1067
    4. Jani Wickholm on kuollut

      Tämä oli Janilta hieno laulu. https://youtu.be/72wWxqWon7k?is=5HKdV-H8yY466YXm
      Kotimaiset julkkisjuorut
      117
      1055
    5. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      123
      850
    6. J-mies, miten voit olla niin varma siitä

      että minä olen juuri se nainen, kenen ajattelet ja haluat minun olevan, se kenelle avaat ajatuksiasi ja tunnustat syvimp
      Ikävä
      87
      847
    7. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      101
      809
    8. Aattelin nainen

      Jos oppisin puhumaan. Rehellisesti, rennosti ja hetkessä.
      Ikävä
      122
      779
    9. Alan pikkuhiljaa olemaan sinut

      sen asian kanssa, että en tule enää löytämään ketään. Mikä tilanne sinulla on ja miten olet koittanut ratkaista tilante
      Sinkut
      124
      716
    10. Pohjola talo

      Kuka arvaa lähimmäs miten nopeasti tulee konkurssi uusilla yrittäjillä
      Kuhmo
      23
      701
    Aihe