Britannia rikkoo kansainvälisiä sopimuksia

Venäjä on moneen kertaan pyytänyt, että Venäjän konsuli pääsisi sairaalaan tapaamaan Julia Skripalia, joka on venäjän kansalainen. Britannian viranomaiset ovat estäneet sen. Tämä on vastoin vuoden 1963 Wienin sopimusta (Vienna Convention on Consular Relations)

Maiden kahdenvälinen konsulisopimus ratifioitiin v. 1968. Sen 36 artiklan kohta 1 (a) kuuluu:

"A consular office shall be entitled within the consular district to communicate with, interview and advise a national of the sending state and it may render him every assistance including, where necessary arranging for aid and advice in legal matters."

5

103

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yleensä syylliseksi epäiltyä tai hänen edustajaansa ei päästetä vierailemaan uhrin luo sairaalaan.

    • "Yleensä syylliseksi epäiltyä tai hänen edustajaansa ei päästetä vierailemaan uhrin luo sairaalaan."

      Sellaista rajoitusta ei ole maiden välisessä konsulisopimuksessa. Toiseksi, jos vierailjjaa epäillään syylliseksi, pitäisi hänen kuitenkin päästä potilaan luo vaikka poliisin seurassa ainakin moraalisesti ajatellen.
      Toiseksi Britannia on syyllistynyt ihmisoikeuksien rikkomiseen, estäessään myös omaisten pääsyn katsomaan potilasta sairaalaan. Julia Skripalin serkulle, joka asuu Venäjällä, ja joka halusi tulla tapaamaan Juliaa, Britannia ei antanut viisumia.
      Kolmanneksi, Julia Skripalin puhelin on kytketty pois päältä. Kukaan ei voi soittaa hänelle, eikä hän voi soittaa kenellekään omalla puhelimellaan. Häntä pidetään itseasiassa vankina sairaalassa.

    • Yksi mielenkiintoinen ja Britannian kannalta kiusallinen kysymys on se, miksi rikostutkijat eivät ole käyneet sairaalassa haastattelemassa Julia Skripalia, joka on jo monta päivää ollut hyvässä kunnossa? Hänellähän pitäisi olla hallussaan ensiarvoisen tärkeää tietoa siitä, kuka hänet ja hänen isänsä myrkytti tai ainakin sellaista tietoja, josta on paljon apua myrkyttäjän löytämiseksi tai tunnistamiseksi.
      Vai onkohan niin, että hänen antamansa tiedot eivät tue Britannian hallituksen linjaa, jonka mukaan Venäjä on myrkytyksen takana ja siksi häntä ei haluta kuulla?

      Toiseksi, kuten ylempänä kerroin, Britannia ei ole päästänyt Venäjän konsulia sairaalaan tapaamaan Juliaa. Miksi Britannian hallituksen jäsenet itse eivät ole olleet kiinnostuneita vierailemaan hänen luonaan ja haastatelleet häntä?

    • Usannuolijat

      Homma haisee. Häpeä Niinistö..

    • Tänään 10.4.18 TV-uutiset kertoivat, että Julia Skripal on päässyt pois sairaalasta ja hänet on kuljetettu salaiseen, eristettyyn paikkaan.

      Aivan kuten saattoi arvatakin! Julia pidetään eritettynä muusta maailmasta, jotta hän ei veisi kertoa totuutta siitä, kuka hänet myrkytti, koska se on kiusallinen asia Britannian hallitukselle ja kaikille länsimaille.
      Ihmisoikeusjärjestöjen olisi nyt aika puuttua Britannian hallituksen toimintaan.

      YK:n Ihmisoikeuksien yleismaailmallinen julistus sanoo:

      9. artikla: ketään ei saa mielivaltaisesti pidättää, vangita tai ajaa maanpakoon.

      12, artikla: Älköön mielivaltaisesti puututtako kenenkään yksityiselämään, perheeseen. kotiin tai kirjeenvaihtoon älköönkä loukattako kenenkään kunniaa ja mainetta. Jokaisella on oikeus lain suojaan sellaista puuttumista tai loukkausta vastaan.

      13. artikla: 1. Jokaisella on oikeus liikkua vapaasti ja valita asuinpaikkansa kunkin valtion sisällä. 2. Jokaisella on oikeus lähteä maasta, myös omasta maastaan, ja palata maahansa.

      19. artikla: Jokaisella on oikeus mielipiteen- ja sananvapauteen; tähän sisältyy oikeus häiritsemättä pitää mielipiteensä sekä rajoista riippumatta hankkia, vastaanottaa ja levittää tietoa kaikkien tiedotusvälineiden kautta.

      Britannian hallitus on räikeästi syyllistynyt ainakin yllämainittujen pykälien rikkomiseen.
      Julia Skripal ei ole syyllistynyt mihinkään rikokseen ja siksi hänellä on oikeus olla vapaana ja pitää yhteyttä omaisiinsa ja tuttaviinsa. Nyt hänellä ei ole mahdollisuutta olla heihin yhteydessä edes puhelimella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      95
      11986
    2. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      107
      9076
    3. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      127
      5046
    4. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      101
      4258
    5. Yksi kuoli kolarissa Outokummussa

      -toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei
      Outokumpu
      81
      4204
    6. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      38
      4177
    7. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      7
      3943
    8. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      11
      3729
    9. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      40
      3613
    10. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      31
      3585
    Aihe