Mikä pyöräilijöitä riivaa?
Kyseessä rinnakkainen pyörätie ja jalkakäytävä, jossa odotan jalkakäytävän puolella valojen vaihtumista. Nenäni edessä maassa on väylien välinen viiva ja pyörätien yli menee suojatie. Melkein poikkeuksetta nämä minäminä pyöräilijät siirtyvät jalkakäytävän puolelle vaikka se pyörätie on siinä vapaana. Ja koska jalkakäytävän puoli ei ole leveä niin he kolhivat jalankulkijoita.
Samaa tapahtuu bussipysäkkien kohdalla, sillä aina odotan bussia jalkakäytävällä mikäli muuten seisoisin pyörätiellä. Yleensä pyörätie on siinä kohtaa vapaana ajettavissa, mutta pyöräilijöiden on pakko tulla jalkakäytävän puolelle.
Täytyy varmaan harkita, että jatkossa seison pyörätiellä odottamassa valojen vaihtumista tai bussia.
Pyöräilijöiden kannattaa muistaa, että teillä ei ole päälleajo-oikeutta vaikka seisoisin siinä pyörätiellä.
Lisäksi te pyöräilijät olette väistämisvelvollisia jalankulkijan ylittäessä kadun tai pyörätien suojatiellä. Ja te olette myös väistämisvelvollisia silloin, kun matkustajat ovat nousemassa tai poistumassa bussista tai ratikasta. Ja jos jalankulkija sattuu muutenkin kulkemaan pyörätien puolelle niin päälleajo-oikeutta ei ole!
Kyseessä siis pääkaupunkiseutu.
Tienylityksen tai bussin odottaminen
Jalkakäytävällä
1
1007
Vastaukset
- sujuvampaa-pyöräilyä
Onneksi nyt on tehty paljon suunnitelmia jossa liikennettä suunnitellaan enemmän pyöräilijöiden ehdoilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 833175
- 751281
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.1641194Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401030Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd103961Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.310932- 43839
Milloin ymmärsit
Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os78825Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en124815- 95807