Wc-pönttö tukossa!!!

Putkitukos

Eipä ole vessa näin tukkoon ennen mennytkään! Olen kokeillut jo sekä S-marketin, että Lidlin viemärinavaajia, yhteensä 3 litran ja muutaman kerran verran, astianpesuainetta ja tiskikoneainetta ja uusimpana rakeita ja karhupumppua. "Veden" pinta ei enää edes laske vaikka karhupumpulla kuinka yrittäisi pumpata. Rakeet ja Lidlin liukset vain tuottavat vaahtoa, jota kuohui sieltä seoksesta ylitse lattialle asti. Käytän nyt toistaiseksi taloyhtiön saunan vessaa, kunnes paskon senkin tukkoon :-D

Mikäköhän auttaisi? (Muu kuin vaijeri tai tässä tapauksessa huoltomiehelle soitto. Omakotitalossa kokeilisin seuraavaksi vaijeria, mutta kerrostalossa pitää varmaan soittaa huoltomiehelle).
Laskeekohan pinta hiljakseen, jos odottelen vielä viikon?

6

2788

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Poiutt

      Soita huoltomiehelle. Yleensä ämpärillinen vettä auttaa normitukoksessa. Nyt on pahempi tapaus. Siellä täytyy olla jotain muuta kuin sitä itteään.

    • Pahatvirheet

      Parasta soittaa huoltomies, heti, ennenkuin uit "liemessä". Paperinenäliinat, kortongit, sekä "naisten lintukiikut" eivät kuulu viemäriverkostoon. Joku on tehnyt pahan virheen.

    • Ohhoh, on mahtanut olla iso kakki. 💩

    • älä_hätäile

      Älä hätäile. Odottele vielä ainakin viikko-pari. Jos ei kuukaudessakaan vielä ole pinta laskenut, niin käy ostamassa kuivakäymälä, niin ei tarvitse taloyhtiön saunaan asti vessaan mennä. Sitten kun olet vuoden paskonut kuivakäymälään, niin ala pikkuhiljaa miettimään huoltomiehelle soittamista. Mitäpä näissä kiirettä pitämään, kuin muitakin vaihtoehtoja paskantamiselle on. Huoltomiehillä on yleensä paljon hommaa, niin ei yhdessä pöntön tukkeutumisessa kannata huoltomiestä vaivata ainakaan muutamaan kuukauteen.

    • Putkitukos

      Näin wc-pönttö aukeni: Odottelin viikon!
      Käytännössä käytin työpaikan vessaa enimmäkseen enkä käynyt kotona kiireiden vuoksi juuri muuta kuin nukkumassa.
      Lisäsin joka ilta kun muistin K-raudasta ostamiani viemäritukoksen avaamiseen tarvittavia rakeita ohjeiden mukaan puoli korkillista. Seuraavana iltana pumppasin karhupumpulla pyttyä pari minuuttia ja lisäsin uuden raeannoksen, kun tukos ei auennut. Muutaman ekan päivän aikana pöntössä olevan ruman näköisen nesteen pinta laski ehkä yhteensä sentin. En ehtinyt tosin toistaa ihan joka ilta toimenpidettä. Rakeiden ohjeiden mukaan neste (jota oli pytyssä melkein piripintaan asti) olisi pitänyt tyhjentää, mutten viitsinyt sitä hyhhyhhiä siirtää vessan lavuaariin. Kun oivalsin, että suuri nestemäärä lieventää rakeiden vaikutusta, nostin raemäärän lähes kokonaiseen korkilliseen. Näytti siltä, että nesteen pinta pytyssä alkoi laskea jo sentin vuorokaudessa ja pytystä kuului seuraavana iltana pienen pientä tirinää jostain syvältä - rakeet ilmeisesti vaikuttivat jossain siellä putkistossa tukokseen. Karhupumpulla pumppaaminen vaiensi tirinän, mutta seuraavana iltana kuului taas tirinää ja pinta oli taas laskenut sentillä.
      Lopulta tänä iltana, kum pumppasin karhupumpulla pyttyä, jossa oli taas vajaa korkillinen rakeita seissyt yli vuorokauden, kuului viimein pieni korahdus jostain syvältä. Jatkoin pumppaamista ja muutaman pumppauksen jälkeen rööri huusi lujaa ja pytty tyhjeni sekunnissa! Pytty oli myös varsin puhtaan näköinen - sen verran siihen oli ehditty aineita laittelemaan.

      Tästä opin kaksi asiaa:
      1. Viemärin tukoksen avaamiseen tarkoitetuilla rakeilla aukeaa pahakin tukos. Pytystä kannattaisi varmaan tyhjentää neste jonnekin, niin päästäisiin lopputulokseen nopeammin.
      2. Laitan pannukahvinporot jatkossa biojätteeseen. Uskon, että kahvinporot olivat osallisena tukoksessa - mihin viittaisi se, että tukos päästi lävitse nestettä sentin vuorokaudessa. Kahvinporot hajoavat sen verran hitaasti, että ne voivat aikaansaada pahemman tukoksen yhdessä vaikkapa hitaammin hajoavan wc-paperin ja jättiläispaskojen kanssa.

      • parempi-ihminen

        Ei voi olla totta! Siis miksi helvetissä olet laittanut kahvinporot pöntöön? Oletko uusavuton? Taidatpa olla sillä et osannut ottaa yhteyttä edes huoltomieheen vaan uusavuttomalle tyypillisesti kyselit asiasta internetissä vaikka olisit saanut ongelman ratkaistua heti sinä päivänä kun tukos tuli.

        Kyllähän mä kuitenkin tiedän miksi et uskaltanut ottaa huoltomieheen yhteyttä. Tiesit itsekin ettet ollut noudattanut ohjeistuksia ja pelkäsit nuhteita. No, sellaistahan se uusavuttoman elämä on. Kaikki on niin vaikeaa koko ajan...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      181
      2516
    2. Miksi teillä meni...

      ...välit poikki kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      185
      2055
    3. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      177
      1935
    4. Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!

      Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys
      Maailman menoa
      122
      1731
    5. Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."

      The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise
      Tv-sarjat
      31
      1645
    6. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      125
      1592
    7. Varattais lähihotellista

      🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää
      Ikävä
      179
      1245
    8. Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle

      Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su
      Perussuomalaiset
      171
      1205
    9. Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!

      En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,
      68
      1195
    10. Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän

      Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c
      Perussuomalaiset
      80
      1171
    Aihe