Valottomat autot

valottomatpäät

Moni eurajokilainen ei osaa laittaa autostaan valoja päälle. Ns. päivävalot saattaa palaa, muttei takavalot. Lain mukaan autoissa tulee käyttää ajovaloja ja takavaloja oli yö tai päivä. Koskee sekä taajamia, että valtateitä. Laittakaa ne valot päälle. Poliisilla täysi oikeus sakottaa teitä! Erityisesti mitsubishi outlander, toyota avensis ja moni mersu on valoitta. Lakia tulee noudattaa kaikkien.

6

323

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • autokouluun

      Eikös niiden tulisi mennä takaisin autokouluun, kun eivät tunne Suomen tieliikennelakia.

      • nimimarkku

        Ei suomella ole enää omaa tieliikennelakia. Nyt ollaan Euroopassa, eikä siellä tarvitse käyttää ajovaloja päivällä , joten ei kai meilläkään.
        Sitä paitsi, jos aletaan noudattaa Euroopan tieliikennelakia niin kuin se on kirjoitettu, kaikkien ajokortit jouduttaisi hyllyttämään, kunnes ajotutkinto olisi uudelleen suoritettu.
        Kuten näemme, Eurooppapolitiikasta ei tiedä kukaan, lakia ei enää tunne edes poliisi. Jos et usko, mene kysymään. Konsta menee hiljaiseksi, sitten se on soittavinaan esimiehelle, ja sanoo että ei vastaa. Sitten se neuvoo katsomaan poliisin sivuilta www.poliisi.fi ja liukenee nopeasti ennen kuin ehdit tehdä lisäkysymyksiä. Hyvin harva poliisi osaa vastata mihinkään lakia koskevaan kysymykseen, vaikka ovat lainvalvojia.. Saati sitten Euroopan unionin lakia koskeviin kysymyksiin.
        Autoileva poliisi osaa ottaa humalaisen autoon, sakottaa turvavyöttömyydestä, mennä väliin jos tulee tappelunujakka. Myös onnettomuuspaikalla liikenteenohjaus kuulunee heille. Siinä taitaa olla pääpiirteittäin


      • sakotsaanut

        Suomessa kuuluu käyttää ajovaloja myös päivällä. Pelkät päivävalot ei riitä. Takavalojen pitää olla päällä myös. Sain sakot vuosi sitten, niin tiedän. Yleensä ne antaa huomautuksen.


    • korttipois

      Yks mondeokuski ajeli kans illalla ilman takavaloja. Korttipois!

    • twilightzone2

      Eilen tuli vastaan Corolla ilman takapyöriä. ja edellisellä viikolla Volvo ilman kuljettajaa?

    • viherpellet

      Opetan ainakin henkilökohtaisesti noille kaikille kulttuuriviherpelleille että heitä koskee samat säännöt kuin muitakin. Virkani puolesta otan käsittelyyn tarpeen tullen ja mätkäisen sakot.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      118
      5266
    2. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      181
      4905
    3. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      214
      4112
    4. 216
      3315
    5. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      123
      3148
    6. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      104
      2984
    7. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      17
      2829
    8. Lasse Lehtonen palasi ambulanssilennolla Suomeen

      Nyt on syytä lopettaa irvailu.
      Maailman menoa
      127
      1874
    9. Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa

      Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja
      Maailman menoa
      158
      1763
    10. 61
      1379
    Aihe