Valottomat autot

Moni eurajokilainen ei osaa laittaa autostaan valoja päälle. Ns. päivävalot saattaa palaa, muttei takavalot. Lain mukaan autoissa tulee käyttää ajovaloja ja takavaloja oli yö tai päivä. Koskee sekä taajamia, että valtateitä. Laittakaa ne valot päälle. Poliisilla täysi oikeus sakottaa teitä! Erityisesti mitsubishi outlander, toyota avensis ja moni mersu on valoitta. Lakia tulee noudattaa kaikkien.
6355
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Eikös niiden tulisi mennä takaisin autokouluun, kun eivät tunne Suomen tieliikennelakia.

Äänestä
  • Ei suomella ole enää omaa tieliikennelakia. Nyt ollaan Euroopassa, eikä siellä tarvitse käyttää ajovaloja päivällä , joten ei kai meilläkään.
    Sitä paitsi, jos aletaan noudattaa Euroopan tieliikennelakia niin kuin se on kirjoitettu, kaikkien ajokortit jouduttaisi hyllyttämään, kunnes ajotutkinto olisi uudelleen suoritettu.
    Kuten näemme, Eurooppapolitiikasta ei tiedä kukaan, lakia ei enää tunne edes poliisi. Jos et usko, mene kysymään. Konsta menee hiljaiseksi, sitten se on soittavinaan esimiehelle, ja sanoo että ei vastaa. Sitten se neuvoo katsomaan poliisin sivuilta www.poliisi.fi ja liukenee nopeasti ennen kuin ehdit tehdä lisäkysymyksiä. Hyvin harva poliisi osaa vastata mihinkään lakia koskevaan kysymykseen, vaikka ovat lainvalvojia.. Saati sitten Euroopan unionin lakia koskeviin kysymyksiin.
    Autoileva poliisi osaa ottaa humalaisen autoon, sakottaa turvavyöttömyydestä, mennä väliin jos tulee tappelunujakka. Myös onnettomuuspaikalla liikenteenohjaus kuulunee heille. Siinä taitaa olla pääpiirteittäin

    Äänestä

  • Suomessa kuuluu käyttää ajovaloja myös päivällä. Pelkät päivävalot ei riitä. Takavalojen pitää olla päällä myös. Sain sakot vuosi sitten, niin tiedän. Yleensä ne antaa huomautuksen.

    Äänestä

Yks mondeokuski ajeli kans illalla ilman takavaloja. Korttipois!

Äänestä

Eilen tuli vastaan Corolla ilman takapyöriä. ja edellisellä viikolla Volvo ilman kuljettajaa?

Äänestä

Opetan ainakin henkilökohtaisesti noille kaikille kulttuuriviherpelleille että heitä koskee samat säännöt kuin muitakin. Virkani puolesta otan käsittelyyn tarpeen tullen ja mätkäisen sakot.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


valottomatpäät kirjoitti:

Moni eurajokilainen ei osaa laittaa autostaan valoja päälle. Ns. päivävalot saattaa palaa, muttei takavalot. Lain mukaan autoissa tulee käyttää ajovaloja ja takavaloja oli yö tai päivä. Koskee sekä taajamia, että valtateitä. Laittakaa ne valot päälle. Poliisilla täysi oikeus sakottaa teitä! Erityisesti mitsubishi outlander, toyota avensis ja moni mersu on valoitta. Lakia tulee noudattaa kaikkien.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu