Ostaisin kupariluoteja muutaman kappaleen kutakin ,pitäisi saada sopivan lyhyt latausmitta kun 71mm taitaa olla liian pitkä.Eri luodeilla lienee eri mitta missäkohtaa tulee rihlakosketus, esim naturalis 11g tai barnes 160 ja 165gr. kävisivät.
Arttu
[email protected]
308 Luodit
7
2189
Vastaukset 7
- Latailija
Supista hieman hylsyä niin, että luoti jäykästi siinä liikkuu. Laita ko ns reilun pitkänä patruunapesään, ja lukko kiinni. Avaa, ja näet kuinka paljon luoti painunut lisää hylsynsisään. Siinä sinulle rihlakosketuksen pituinen patruunan max pituus. Tarkasta myös, tekikö rihlat kuinkapaljon piirtoa, jos liian jäykkä luoti hylsyssä.
- cz3
Olen tehnyt juuri niin sakon 8g luodilla,rihlakosketus vain 70,40.-70,20. C.I.P pitäisi olla vielä n. millin lyhyempi.Haluaisin ostaa eri valmistajien luoteja ja kokeilla . Eri luodeilla luulisi olevan eri profiili ja rihlakosketuksen pituus. En viitsisi ostaa 50kpl laatikoita jos ne ei käy.
Jos joku viitsisi myydä pieniä määriä.
- Latailija
Kyllä ne käy, pienellä säädöllä. En ole vielä tavannut 308 luotia, joka ei kävisi 308 kivääriin. On pyoreäkärkisempiä luoteja, jota jäävät lyhyemmiksi, ja terävämpiä joista tulee pidempi patruuna. joka luodilla oma latauspituus. Lataustaulukoista näet, jo noin pituuden.
- cz3
Minulla on lataustaulukoita vaikka kuinka joissa on latauspituudet. Haluamalleni esim barnes ta naturalis täyskupariluodeille on lapuan taulukko vihtavuoren n140 ruudille (jota minulla on n.kilo jo ostettu )latauspituus 71mm.
Luulen että se on liian pitkä,mutta en tiedä kun en tiedä luodin kärkiprofiilia,se voi olla terävä eli rihlakosketus on syvempänä. En tiedä tuota, pitäisi saada erimallisia luoteja ja mitata. Se olisi helpointa ,toinen vaihtoehto on hankkia erivalmistajan ruutia jolloin latauspituus on lyhyempi.Tai useita laatikollisia luoteja ja mittailla sopivaa. - Latailija
Ei ole liian pitkä. Voit huoletta tehdä 71mm pateja 11,0g Naturalis. Huomasitko, että 11,7g Naturaliksen latauspituus on lyhyempi.68.1. Se on paksumpi pidemmältä. Noissakin mitoissa voi vielä olla asekohtaisi poikkeamia, ladata hieman pidempi patruuna. 1-2mm.
- cz3
Huomasin toki tuon 11,7g naturaliksen, mistään en löytänyt luoteja myytävän. Lie se vanhaa mallia ja poistunut markkinoilta. Lataisin tietysti luodit n. millin päähän rihlakosketuksesta jos latauspituus ei alitu. Sehän tässä huoleni oli. Mutta kiitos neuvosta, ostan laatikon naturaliksia 11g ja ensin mittaan ja lataan.
- Latailija
Antamassasi sp osoitteessa laitoin puh.no. Jos ilmenee kysyttävää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 831029
- 73872
Jasmin Vähäkangas paljastelee
Eilinen päivä on heillä kulunut biitsillä niin silloin tuo äiti ihminen on intoutunut paljastelemaan kunnolla. Laittanut103607- 43585
- 47572
- 30542
Kangaskylän alkoholi-hurjastelijat
Oppi olkoon että autollessa etanoli kuuluu pääasiassa 95 E10 polttoaineseen, siihenkin vain enimmillään 10% vahvuisena t4526Miehet lähtevät itse pois deittailumarkkinoilta
Ovat saaneet tarpeekseen naisista. Tyypillisin poistuja on: Koulutettu, työssäkäyvä, etsii pitkäaikaista parisuhdetta.164523Oikea nainen
On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t136518Olen pahoillani mies ihan kaikesta
Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on61515