Suomen lapinkoira hoito

Lapinkoirafani

Hei!
Minulla olisi muutama kysymys Suomen lapinkoirasta. Ensiksi, kuinka vaativaa turkinhoito on? Ja onko lapinkoira helposti koulutettavissa? Onko jokin niksi että saisi koiran sisäsiistiksi? Noihin edellisiin kysymyksiin voi sitten laittaa monia keinoja jos on. Ja haluaisin myös tietää mihin vuodenaikaan koira kannattaisi ottaa? Kesällä on kuulemma liian kuuma, mutta eikö koiran hankkiminen pitäisi tapahtua lomalla, kun on paljon aikaa ulkoiluttaa ja kouluttaa sitä? Vai kestääkö se jo pentuna talven? Seuraava kysymys: Kumpi olisi parempi hankkia, uros vai narttu? Kuulemma se riippuu aika lailla omistajasta, mutta jos voitte kertoa piirteitä. Kertokaa vain kokemuksistanne!

4

457

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • snäin

      moi!
      Turkinhoito on helppoa ei vaadi mitään... mutta saat pariin otteeseen suodessa nojat siitä edes imuriin.
      kun on syöny ulos, kun on juonu ulos, kun on just´heränny ulos jne näin koiranpennusta tulee sisäsiisti. Koko perheen, kaikkien sitoutuessa pennun sisäsiistiksi saamiseen siis ulkona käyttämiseen pentu on viikossa sissäsiisti. monissa koirakirjoissa asiaa sepostetaaa,

      lapinkoira on hyvin helppo kouluttaa, onnistuminen on täysin kiinni omistajan viitseliäisyydestä. pitää uhrata aikaa nuoreen koiraan. Mistä johtuen jotakin teini-ikäisillä on koirakoulutusringeissä parhaat koiranalut/koirat.

      Mikätahansa vuodenaaika on hyvä ottaa koira. Aika riippuu haluamastasi vuodenajasta Vaikka loma-kesä, ja saatko siihen aikaan nyt sitten mistään sitä koiranpentua (yllättävän hamkalaa).

      Pentu on täysin säänkestävä. KAiken säänkestävä. Mutta lämmitetty koppi kyllä olisi mukava. tosin meidän koira tykkää kylmästä hirsilinnasta jossa on rutirexiä kuivikkeena ja lämmikkenä. (eli lämminkoppi joutavana).

      Uros vai narttu? Makuasia. Nartulla on sitten juoksut kahdesti vuodesti, urkki on kärvissään aina (tontilla pysyminen).

      Ja liika joutilaisuus tekee koirasta kuin koirasta haukkujan. Älyllinen haastaminen eli kouluttaminen vie voimia joten treenamalla saat hiljaisen lapikkaan.

    • suomenkieli

      Etkö osaa kirjoittaa oikeasti? Viestissäsi oli kaikki mahdolliset kirjoitusvirheet lähes jokaisessa viestissä. Opettele kirjoittamaan. Mikä siinä on, että aikuinen ihminen osaa kirjoittaa?

      • Kyllä hänen kommenttinsa tuli täysi selväksi minulle ainakin. Minua kiinnosti asia, ei kielioppivirheet tai kirjoitusvirheet.
        Kommenttisi on turha.


    • ssnäin

      no, jos kirjoitusvirheeni haittaa, niin kiitoa android oikoluvun, kuinkahan sen saisi pois päältä..
      toinen mahdollisuus ymmärtömättömyyteesi saattaa olla jotten ollut pikkutarkka ja kirjoittanut pitkän kaavan mukaan vaan yksinkertaisesti olettaen jotta lukija ymmärtää laajan merkityksen..

      varsinainen syyni vastaukseen oli kun Topiciin kukaan yleensä kukaan ei ollut kehdannut vastata,
      itselläni on kuitenkin 40-v kokemusta lapikkaista..
      T: jottasilleen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen

      Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️
      Ikävä
      67
      2515
    2. Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...

      Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.
      Maailman menoa
      184
      2182
    3. Onko kaivattusi

      kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.
      Ikävä
      47
      2103
    4. Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.

      Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      126
      2064
    5. Viulu vaiennut

      Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣
      Suomussalmi
      33
      1855
    6. Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.

      Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä
      Maailman menoa
      194
      1565
    7. Nainen, sellaista tässä ajattelin

      Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost
      Ikävä
      220
      1505
    8. Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa

      En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod
      Ikävä
      17
      1361
    9. Kyllä tekee kipeää

      Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬
      Ikävä
      26
      1275
    10. Hallitus haluaa sossuhuijjarit esiin tutkimalla ihmisten pankkitilejä

      Kuristusote vätkylöiden palleista kiristyy! 😆 Hallitus suunnittelee laajentaa Kelan tiedonsaantioikeutta sosiaaliturva
      Lieksa
      198
      1056
    Aihe