Suomen lapinkoira hoito

Lapinkoirafani

Hei!
Minulla olisi muutama kysymys Suomen lapinkoirasta. Ensiksi, kuinka vaativaa turkinhoito on? Ja onko lapinkoira helposti koulutettavissa? Onko jokin niksi että saisi koiran sisäsiistiksi? Noihin edellisiin kysymyksiin voi sitten laittaa monia keinoja jos on. Ja haluaisin myös tietää mihin vuodenaikaan koira kannattaisi ottaa? Kesällä on kuulemma liian kuuma, mutta eikö koiran hankkiminen pitäisi tapahtua lomalla, kun on paljon aikaa ulkoiluttaa ja kouluttaa sitä? Vai kestääkö se jo pentuna talven? Seuraava kysymys: Kumpi olisi parempi hankkia, uros vai narttu? Kuulemma se riippuu aika lailla omistajasta, mutta jos voitte kertoa piirteitä. Kertokaa vain kokemuksistanne!

4

538

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • snäin

      moi!
      Turkinhoito on helppoa ei vaadi mitään... mutta saat pariin otteeseen suodessa nojat siitä edes imuriin.
      kun on syöny ulos, kun on juonu ulos, kun on just´heränny ulos jne näin koiranpennusta tulee sisäsiisti. Koko perheen, kaikkien sitoutuessa pennun sisäsiistiksi saamiseen siis ulkona käyttämiseen pentu on viikossa sissäsiisti. monissa koirakirjoissa asiaa sepostetaaa,

      lapinkoira on hyvin helppo kouluttaa, onnistuminen on täysin kiinni omistajan viitseliäisyydestä. pitää uhrata aikaa nuoreen koiraan. Mistä johtuen jotakin teini-ikäisillä on koirakoulutusringeissä parhaat koiranalut/koirat.

      Mikätahansa vuodenaaika on hyvä ottaa koira. Aika riippuu haluamastasi vuodenajasta Vaikka loma-kesä, ja saatko siihen aikaan nyt sitten mistään sitä koiranpentua (yllättävän hamkalaa).

      Pentu on täysin säänkestävä. KAiken säänkestävä. Mutta lämmitetty koppi kyllä olisi mukava. tosin meidän koira tykkää kylmästä hirsilinnasta jossa on rutirexiä kuivikkeena ja lämmikkenä. (eli lämminkoppi joutavana).

      Uros vai narttu? Makuasia. Nartulla on sitten juoksut kahdesti vuodesti, urkki on kärvissään aina (tontilla pysyminen).

      Ja liika joutilaisuus tekee koirasta kuin koirasta haukkujan. Älyllinen haastaminen eli kouluttaminen vie voimia joten treenamalla saat hiljaisen lapikkaan.

    • suomenkieli

      Etkö osaa kirjoittaa oikeasti? Viestissäsi oli kaikki mahdolliset kirjoitusvirheet lähes jokaisessa viestissä. Opettele kirjoittamaan. Mikä siinä on, että aikuinen ihminen osaa kirjoittaa?

      • Kyllä hänen kommenttinsa tuli täysi selväksi minulle ainakin. Minua kiinnosti asia, ei kielioppivirheet tai kirjoitusvirheet.
        Kommenttisi on turha.


    • ssnäin

      no, jos kirjoitusvirheeni haittaa, niin kiitoa android oikoluvun, kuinkahan sen saisi pois päältä..
      toinen mahdollisuus ymmärtömättömyyteesi saattaa olla jotten ollut pikkutarkka ja kirjoittanut pitkän kaavan mukaan vaan yksinkertaisesti olettaen jotta lukija ymmärtää laajan merkityksen..

      varsinainen syyni vastaukseen oli kun Topiciin kukaan yleensä kukaan ei ollut kehdannut vastata,
      itselläni on kuitenkin 40-v kokemusta lapikkaista..
      T: jottasilleen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      65
      1812
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      366
      1199
    3. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      138
      973
    4. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      16
      871
    5. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      642
    6. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      81
      636
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      41
      628
    8. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      99
      611
    9. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      45
      528
    10. Mies Naiselle pyydän...

      älä satuta minua.
      Ikävä
      47
      515
    Aihe