Vesivahinko yläkerrassa

kotivakuutukseton

Yläkerran asukas aiheutti sen laajuisen vesivahingon, että nyt on muutettava väliaikaiseen asuntoon ja remontin jälkeen takaisin.

Vesivahingon aiheuttajan kotivakuutus oli lähitapiolassa. Yritys selvittää kustannusten maksajaa on johtanut tilanteeseen, että pitäisi tilata muuttoapu Niemeltä ja ..... sitten ..... jälkikäteen Lähivakuutus määrittelisi korvaushakemuksen perusteella myöntääkö se korvausta ja mitkä on kohtuulliset kustannukset, joihin voisi saada vahingon aiheuttajan kotivakuutuksen vastuuvakuutuksesta korvauksen.

Vesivahinko sattui naapurissa ja Lähitapiola ei kerro olisko tapahtuma sellainen, että Lähitapiolalle muodostuisi korvausvelvollisuus, mutta rivien välistä tuli vaikutelma, että läpitapiolan pitäisi maksaa korvaukset.

Olen kuullut huhuja, että vakuutusyhtiöt järjestäisivät tällaisissa tapauksissa muuttofirman ja sivullisen osapuolen ei tarvitse itse järjestellä sen enempää väliaikaisasuntoa kuin hoitaa muuttoa.

Pitäisikö vakuutusyhtiöstä saada etukäteen jonkinlaista sitovaa tietoa, että uskaltaa tilata maksulliset muuttomiehet.

2

1246

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kjusipaa85

      Esimerkiksi tällaisia tilanteita varten oma kotivakuutus on hyvä olla. Ei tarvitse murehtia mitä muiden vakuutuksiin kuuluu.

      Yleensä vakuuttamattomat asiat ovat vakuuttamattomia eli omalla vastuulla vaikka joku muu sen aiheuttaisi. Ilkivalta, varkaudet, tulipalot, vesivahingot...

    • EveliinaLT

      Toivottavasti asia on korvausten suhteen edennyt mutta yleisesti voin tätä kautta neuvoa sen, että vastuuvakuutus korvaa ulkopuolisille aiheutuneita henkilö- ja esinevahinkoja, joista vakuutuksenottaja on lain mukaan korvausvelvollinen. LähiTapiolan tehtävä on selvittää, onko korvausvaatimus oikea ja kuka korvauksesta on lain mukaan vastuussa.

      Mikäli asia on edelleen avoinna, suosittelen olemaan yhteydessä vastuuvahinkojen korvauspalveluumme numeroon 09 453 2950, josta saat tarkempaa tietoa sekä toimintaohjeita.
      / Eveliina, LähiTapiola

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      98
      1653
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      54
      1083
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      425
      1057
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      166
      972
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      57
      792
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      126
      772
    7. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      81
      699
    8. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      698
    9. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      665
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      661
    Aihe