Palstalla on välillä aloituksia: "Taas vapaa-ajattelijat kiukustuvat" tms. Viimeisin tasavallan presidentin vauvan kasteesta, mutta on noita ollut muitakin.
Vastakysymys vastustajallemme: Oletko raivona maallistumisesta?
Joka vuosi evlut kirkon muodollinen jäsenmäärä laskee ja viime vuosina on joka vuodelle osunut joku lainsäädännön maallistuminenkin. Kyselyitä on harvemmin, mutta kun on, ne kertovat kristinuskoa tunnustavien määrän vähenevän. Mitä tunteita tämä herättää?
Vastakysymys vastustajallemme: Oletko raivona maallistumisesta?
Joka vuosi evlut kirkon muodollinen jäsenmäärä laskee ja viime vuosina on joka vuodelle osunut joku lainsäädännön maallistuminenkin. Kyselyitä on harvemmin, mutta kun on, ne kertovat kristinuskoa tunnustavien määrän vähenevän. Mitä tunteita tämä herättää?
Vastaukset 231
Vanhimmat
"Raivona" on osuvampi imaus kuin "harmistuminen". :-)
Joukkonostajaiset kuvaa raivoa - tai kylmää kiusantekoa?
Toteuttavat vain tietynlaista kansainvälisesti koeteltua ja testattua trölläyksen lajia.
Raivostuttaa tietenkin. Ja sen myös näkee. Mutta siitähän ei keskustella, ei sitten millään...'
Projisoidaan vaparien kiusaamiseen.
Siksi: http://vapaa-ajattelijat.fi/liity-jaseneksi/
Nyt ilmennyt, että antivapari ei tykkää uskontojen ja katsomusten dialogista.
Joku sopivasti nosti yhden noista "raivona"-otsikoiduista ketjusta.
Miten siis on - aiheuttaako maallistuminen raivoa, surua, epätoivoa...? Muita tunteita, esimerkiksi pelkoa?
Ihan oikeasti mielelläni näkisin tähän vastauksen.
Samoin kuin siihen, mikä on syy intoon valittaa va-liiton toiminnasta. Tuskin kuitenkaan olet arponut suomalaista aatteellista järjestöä: "Aika tylsää, taidanpa ryhtyä haukkumaan jotain yhdistystä. Kokeillaan PRH:n tietokannasta satunnaisella yhdistysnumerolla."
Vastausta odotetaan...
Kun joku maalistumisen askel totuetunut, sureminen jälkikäteen ollut vähäistä.
Maallistumisen askelia tosiaan harvoin enemmälti valitellaan laajemmin yhteiskunnassa.
Toisaalta kirkon sisällä on vieläkin hammasten kiristelyä naispappeudessa ja varsinkin avioliittolain tasa-arvoistamisesta.
Ei tullut vastauksia tähän. Oliko liian henkilöön käyvä kysymys?
Tämmöinen voi vetää mykäksi: https://keskustelu.suomi24.fi/t/15302475/vartiokylan-seurakunnassa-kastettiin-18--v--2017
Tilastovirhe tuo on. Kaipa kirkontilastot.fi näyttää taas puutaheinää.
Paljonkohan Helsingissä on alkujaan ei-kristittyjä, varsinkin juuri Itä-Helsingissä?
Vastaus aloitukseen edelleen on se, ettei harmita.
Melko tarkkaan sata tuhatta on "ulkomaalaistaustaisia", heistä tosin siivu Suomessa syntyneitä.
Noin puolet on Euroopasta. Siitä voinee hyvin karkeasti siis heittää, että 50,000 on ei-kastettuja maahanmuuttajia.
Toki Helsingissä on ihan kantasuomalaisiakin kastamattomia... Ei se kirkosta eroaminen sentään alkanut tällä vuosituhannella, vaikka kovasti kiihtyikin.
Mistä sä tollasen karkean heiton vetäsit? Euroopassa on runsaasti islaminuskoisia, eivät läheskään kaikki ole kristittyjä. Ja kun nyt ite asun pääkaupunkiseudulla, niin voisin sanoa, että ulkomaalaisia on todella paljon ja erittäin paljon näkyy myös selvästi ulkoisesti islaminuskoisia.
Maallistumisen pitkää ja hidasta linjaa kuvattuna artikkelissa Uskonnottomuus Suomessa, s. 159-169
http://sakasti.evl.fi/julkaisut.nsf/2AA37D11FA0613ACC22580B20038D68B/$FILE/Kirkkohallitus_MUKS julkaisu_verkkojulkaisu_17_04_24_B.pdf
Raivona Irlannin kansanäänestyksistä!?
Kirkko+on+raivona,+jos+enää+vain+40+%+haluaa+kirkolliset+hautajaiset.
"Kirkko+on+raivona,+jos+enää+vain+40+%+haluaa+kirkolliset+hautajaiset.+"
Ei+ole.
Kirkko+ymmärtää+heitä.
Ja+kääntää+toisenkin+poskensa.
Säälittävää trollausta antivaparilla.
Olipa ihanan maallistunut meininki pyhäin(miesten)päivänä. Kaupat auki, Halloweenjuhlia, kouluissakin, ja lapsilla mukavaa, ei tarvinnut pitää ikävää. )YLE TV-uutisissa innoissan ollut haastateltu poika sanoi parhaiksi juhliksi synttäreitä, joulua ja Halloweenia.
Seksimessut Helsingissä, kuulemma hyvin porukkaa, lähes puolet jo naisia. Heurekassa K18 Halloweenbileet, drinksuja suolihuutelupusseista...
(Meidän kerrostalossa yhden asunnon ovessa lapsen Halloweenpiirustus. Alan jo kallistua Halloweenin kannattajaksi. Toivoisin mahdollisimman paljon omaa askartelua sekä Halloweeniin että jouluun. Ettei ihan kaikkea valmiina kaupasta ostettaisi. Persoonallisempaa ha halvempaa niin.)
Valtiokirkko vai ei? Kirkon julkisoikeudellista erityisasemaa - joka on selviö - voidaan hyvin luonnehtia myös termillä valtiokirkko. Tosin Suomessa kirkko ei selvästi valtion talutusnuorassa, mutta sen sijaan valtio ja kunnat ja koulut ovat toistaiseksi kirkon talutusnuorassa. PL 76 §. Piispat valehtelevat, että kirkko ja valtiop erotettiin jo 1800-luvulla, kun kunta, sosiaalitoimi ja kansakoulu erotettiin kirkosta.
Antivapari kiertää kysymystä kirkon juokisoikeudellisen aseman lakkauttamisesta.
Kaikki on niiin väärin!
Niin tai näin, aina kokoon käärin: väärin.
Vaparivastainen "trollitehdas" ahertaa . Panostusta, työajan käyttöä. Ammattimaisen loanheiton piirteitä. Verkkovihaa, henkilövainoa.
Yleensä ihmiset eivät kiukuttele maallistumisen edistysaskelista. Paitsi ammattimainen antivapari, joka itkee jopa ehtoolllisviinien verovapuden poistumista.
Itkee vai "itkee". Taitaa olla ammatti-itkijä. Itkijä-äijä?
Pidän antivaparin toimintaa ammattimaisena vihapuhetrollauksena, jonka tavoittteena on Vapaa-ajattelijain liiton vahingoittaminen.
Aggressiivisempana ikinä.
Sitähän se kaikki on, toiston voimalla elli voimattomuudella.
Ehtoollisviinien verovapauden poistumisesta itketään niiin katkeria kyyyneliä.
Maallistuminen pääkaupunkiseudulla sai suopeata suhtautumista Helsingin vaparien tilaisuudessa. Luonnollista. Muu maa voi tulla rauhallisesti perässä.
Tottakai. Mutta mitä sitten kun kukaan ei koe kuuluvansa vapareihin? Ei liity siihen? Tai jättää sen? Kristinusko jätettiin jo ajat sitten. Kauanko tämä kerho kestää? Ongelma on tässä vain muutamien aktiivisten änkyrävassarien, joille ajatus on yhtä kohtuuton kuin minkä tahansa uskontokunnan johtajalle.
Muutamat poikkeusyksilöt ovat raivona maallistumisesta.
Taas yksi, nyt otsikkona "Vaparit taas raivona: adventti ja joulu". Olisi tähän käänteiseenkin kysymykseen kiva nähdä joskus vastaus.
Näyttävät olevan raivona ainakin siitä, että vapaa-ajattelijat eivät millään osoittaudu niin ahdasmielisiksi kuin vapaa-ajattelijoiden vastustaja halauaisi.
Niinpä tietysti. Onko taas mennyt vaivalla rakennettu olkiukko ihan palasiksi?
Maallista joulua -tilaisuus Turussa 12.12. klo 18 harmittaa antivaparia.
Mistä tämä päätelmä?
Kaikesta päätellen. Ei tykkää siitä, että joulua vietetään muutenkin kuin uskonnollisin menoin.
Emme oikeasti tiedä kumpi häntä raivostuttaa enemmän: Että meillä on kivaa, vai että Suomi maallistuu. Voi olla toki molemmatkin.
Antivaparia ahistaa tämmöinen: http://www.eroakirkosta.fi/static/ek-tilastot/
Verottajan kirjeessä on vuoden 2019 verokortin ennakkopidätyksen laskentaperusteet... Onko siinä näkyvissä myös kirkollisvero? En pysty tarkisamamaan omatani! :-)
Ja tämäkin nähdään uhkana: https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/8860
Antivapari harjoittaa yhä vuosia jatkunutta ammattimaista loanheittoaherrusta, jossa ei vältetä makaaberista kuolleiden kimppuun käymistä. Tarkoituksensa on häiritä tätä foorumia niin että se voisi toimia vapaa-ajattellijain keskustelufoorumina.
Antivapari, kyllä, kansan syvät rivit, ei.
Raivona tällä palstalla, katkeerana kehityksestä.
Koulujen toiminnan sekulaaristumiskehitys harmittaa.
Tämän ketjun otsikko matkii antivaparin aggressiivista otsikointityyliä.
Nyt jo puolenkymmentä raivostumisviestiä. Heh
Ennen joulua ja ennen koulujen kevätlukukauden päättymistä tietyt tahot yrittävät nostattaa raivoa.
Antivapari muuttaa Oulusta Viroon ja vaihtaa nimekseen Raivo...
Näyttää käyvän tällä foorumilla yhä raivoisammaksi.
Kohta tulee aloitus, jossa kysytään ovatko vapaa-ajattelijat raivona kun Niinistö toivotti Jumalan siunausta.
Saisiko sitä ennen vastauksen tähän kysymykseen?
Heh, ja sieltähän se tuli. Joskin muutama tunti myöhemmin kuin luulin.
Kesti toipua isoista kirkostaeroamisluvuista miltei 24 h. Tänään jo enemmänmkin uutta raivoa kehiin. Eli vuosi 2019 alkaa antivaparin töhistessä entiseen malliin.
Kihisi ja sihisi pyhää henkeä 23 tuntia ennen kuin pannu vihelsi.
Vimmaisesta kiukkuketjujen nostelusta päätelleen maallistuminen ja isot kirkostaeroamisluvut on saaneet jonkun taas lähes maanisen raivon valtaan.
Ei kai juuri nyt ole otettu muuta maallistumisen askelta kuin se, että päätösvalta vauvan nimen hyväksymisestä epäselvässä tapauksessa siirtyy selvästi maistraatille? Käytännössä kai seurakunnat ovat pitkälti noin toimineet jo nyt.
Toki muutos tämäkin va-liikkeen toivomaan suuntaan, mutta aika pieni.
Eroluvut sen sijaan ovat kyllä komeita.
Varmaankin ihan yleinen maallistuminen, ja vanhakantaisen koti-uskonto-isänmaa -oikeustolaisuuden jatkuva hiipuminen liberaalimman oikestolaisuuden tieltä myös, ei mikään yksittäinen muutos.
Kyllä tää tästä... valitettavasti kirkosta ei voi erota montaa kertaa....
Kirkostaeroaminen ei kerro uskosta luopumisesta, vaan siitä, että kirkko maallistumassa tavalliseksi kerhoksi.
Kirkosta eroaminen kertoo enemmistöllä siitä, että aiempi uskosta luopuminen tehdään tilastoissa näkyväksi.
Kirkolliset piirit ovat raivona, kun ihmiset antavat rahaa SPR:n, Unicefin ja Soste:n jäsennjärjestöjen kerääyksiin eikä kirkon lähetysjärjestöjen ja muihin hyväntekeväisyyskeräyksiin.
Kirkollinen keräys ei ole kuitenkaan monopoliasemassa. Kirkon keräykseen tuotoilla ylläpidetään keräysorganisaation kuluja. Myös lähetysseurat (5 kpl) keräävät rahaaa sekä kristinuskon levittämistyöhön maailmalla että ns. kehitysyhteistyöprojekteihinsa.
Antivapari on päässyt Oulun poliisilaitokselta vapaalle tuomiota odottamaan.
Viidentoista vuoden sekularissaatiokehityksen trendi on selvä. Silti kehitys ei ole "itsestään selvää". Uskonnolliset piirit yrittävät tosissaan jarruttaa kehitystä. Jopa raivokkaasti. Ovat myös sitä mieltä, että Vapaa-ajattelijain toiminta on vaarallista ja sitä pitää koittaa torpedoida. Asian edistämiseen tarvitaan tukijoita ja tekjöitä. Tule mukaan katsomosta areenallle.
Pitkitetty piina!? Mitä jos nopeuttaan sitä porukalla.
Raivona Vapaa-ajattelijain pärjäämisestä.
Jankaa samaa vanhoilla ja uusilla ketjuilla.
Tämä Kirkko ja kaupunki -lehden teksti saa pahalle mielelle:
"Kasteiden määrä vähenee
Kirkon tutkimuskeskuksen tutkijan Veli-Matti Salmisen mukaan kirkon jäsenmäärän laskuun vaikuttaa maahanmuuttajamäärän kasvun ja kirkosta eroamisen lisäksi kolmas trendi. Tämä on kirkon kannalta erityisen huolestuttava, varsinkin kun muutos on ollut iso viimeisten kolmen vuoden aikana.
– Kastettujen määrä on laskenut jyrkemmin kuin kirkkoon kuuluvien osuus väestöstä. Vuonna 2017 kastettiin 67,3 prosenttia lapsista, nyt määrä saattaa olla enää 65 prosenttia. Luku tarkentuu, kun saamme tiedot koko maassa syntyneistä lapsista."
Hautausmaat vahvin "linnake"? Seurakuntien hautausmaiden kappelien käyttömahdollisuus uskonnottomiin hautajaistilaisuuksiin vaihtelee.
Mahdollista: Hyvinkää, Riihimäki, Nurmijärvi, Kirkkonummi, Helsinki-Vantaa, Tampere, Turku..
Kielletty: Järvenpää, Kerava, Tuusula, Espoo, Lahti, Jyväskylä, Pori.
Jotkut mamoilevat. Arrgghh
Oikaisu raivoketjussa: Tosiasiassa pääsihteeri puhui tuhkauksen ja tuhkan sirottelun yleistymisestä koko maassa. Yhä usemman tuhka haudataan mereen, ja Kotka on tässä edellä muita: noin 10 prosenttia kotkalaisista vainajistä päätyy tuhkana mereen. Pääsihteeri mainitsi tämän ilmiön esimerkkinä hautauskulttuurin muuttumisesta.
Kotkassa on iso Vapaa-ajattelijain yhdistyksen hautausmaa ja seurakuntien hautausmaa. Niihin yhteensä haudataan edelleen liki 90 prosenttia vainajista joko arkussa, tuhkauurnassa tai ilman uurnaa. Tuhkan mereen hautaamisen lisääntyminen vähentää hieman hautaamisia kaikissaa hautausmaissa.
Seurakunnan hautausmaa saa tukea noin 20 euroa jokaista kotkalaista kohti vuodessa. Vapaa-ajattelijain hautausmaa ei saa valtion rahoituta . Hautaustoimilaki ja valtion käytös ovat syrjiviä. Yhdenvertaisuutta rikotaan Suomessa hautaustoimessa muutenkin.
Vastaus antivaprin törkyotsikkoketjussa: Vapaa-ajattelijan liitto on useina vuosina tukenut taloudellisesti mm. Kotkan vapaa-ajattelijain hautausmaan toimintaa. Tällekin vuodelle on budjetissa hautausmaa-avustusten märärahaa. Antivapari puhuu pahantahtoista puppua.
Pääsihteerin pieni kylkiäiskirjoitus "Kirkon hautausmaiden käytöstä" (VA-lehti 3/2018, s. 19) liittyi Stig-Göran Lindqvistin ja Ritva Ahosen juttuun Uskonnottomat hautajaiset, osa 1. (s.17-19; http://vapaa-ajattelijat.fi/blog/2018/10/05/uskonnottomat-hautajaiset-osa-1/ ). On epärehellistä syyttää lyhyttä kirjoitusta siitä, että se ei käsitellyt muita asioita aiheensa lisäksi.
VA-lehdessä 4/2016 oli kuolema-teema, ja siinä yhteydessä oli laajemminkin juttua Kotkasta ja Kotkan hautaausmaasta. http://vapaa-ajattelijat.fi/blog/2016/12/28/vapaa-ajattelija-42016/
Antivapari palannut hommiinsa raivoamaan omalla tavallaan.
Uuden piispan vihkiminen saanut raivon partaalle? Joku syy ainakin? Vai vieroitusoireet väliviikonlopulta?
Näyttää saavan välillä suoranaisia raivokohtaisia. Sitten välillä kätketympää sihinää.
Körttiopiskelijan sisällyksetön tölväisy Dawkisia kohtaan kirkon lehdessä innostaa antivapariamme.
Nojaa, en minä ole nähnyt tuosta kuin yhden aloituksen.
Nyh hää kilahtelee!
Onhan tuo jokseenkin huvittavaa kuinka paljon tyyppi näkee vaivaa etsiäkseen aiheita, joista kuvittelee mielikuvitushahmonsa voivan "raivostua". Ellei sitten ihan työkseen tai harrastuksekseen seuraaa mm. hartausohjelmia ja uskontokuntien lehtiä.
Vaikea uskoa että olisi tosissaan. Vaikka toisaalta luulisi olevan melkoisen tylsää trollaukseksikin.
Kun otsikosta poistaa kysymysmerkin, se kertoo mistä on paljossa kysymys tällä foorumilla.
Ei-uskonnollisia on enemmän kuin uskonnollisia. Eletään isonjaon aikaa. Big Deal.
Heitän veikkauksen seuraavasta raivoketjusta: Matti Nykänen haudattiin kirkossa ja Ilta-Sanomat uutisoi siitä.
Veikkaan myös, että tämän ketjun aloituksen kysymykseen ei saa vastausta.
Aika monta kertaa. Yllätys?
Antivaparin vaparivihassa kieroutunut mielikuvitus kääntää siivouspalveluksen epäasiallisena vaihtoehtona pitämisen muka jumalanpalveluksen arvostamiseksi.
Näin tänään kouluasiassa AVI:n tamperelaista koulua koskevan päätöksen johdosta. Sama asenne armeijaankin liittyen?
Kun jumalanpalveluksen vaihtoehtona oli armeijassa siivouspalvelusta, vaadittiin Vapaa-ajattelijain toimesta muutosta, mikä ei silti ollut arvostuksen osoitus jumalanpalvelukselle. Muutos onkin saatu aikaa. Nyt rinnakkaisen tilaisuuden ohjeissa puhutaan jopa rentoudesta.
Nuo tolloketjun kannattaa vain jättää kommentoimatta. Tai jos vastaa, vain linkillä oikeaan ketjuun.
Maallistuminen ja sen vastustaminen on aivan ilmeisesti antivaparin "raivoketjujen" taustalla. Loanheittoon kelpaa näköjään vaikka mitä.
Ja tämän ketjun kysymykseen ei näytä tulevan vastausta.
Antivaparin mielestä Kreikka ja Rooma tarkoittavat kreikkalaiskatolista ja roomalaiskatolista kirkkoa. Hän ei ole tainnut koskaan kuulla antiikin sivistyksestä ja sen seurausvaikutuksista uuden ajan alussa: renessanssi, löytöretket, maailmankuvan arvastuminen, tiede, maallinen taide ja kulttuuri.
Tähän ei sitten tullut vasausta. Kun joutuu heikoille, aloitta vilauttaa pornokorttia.
Vaikenee visusti yksien töppäyksiensä kanssa. Paitsi hokee toisia älyttömyyksiään.
Antivapari ei hiffannut, että uskontojen, kirkkojen oppien käsityksen mukaan "kaikkivaltiaalla" on sormensa pelissä niidenkin kanssa. Joko ne ovat rangaistuksia ihmispoloille tai sitten niillä on vaan joku salattu tarkoitus johon ihmispolojen käsityskyvyn ei ole tarkoitus yltää. Kaikkivaltiaan tekosia yhtä kaikki. Seuraus: töppäys taas.
Raivoketjut ovat tahallista kiusantekoa muka hyvänkin huumorin varjolla. Viha pilkottaa liikaa että menisi huumorin piikkiin.
Sekularismin vastustaminen on totista työtä.
Antivapari on masentunut, kun harva viettää 1.5. "pyhän valpurin päivää", vaan kaikilla on vaan maallisen juhlan, elämän ja onnen jutun mielessä.
Pidän tätä pääasiallisena motiivina.
Sitähän se kaikki on. Keksii kaikkea mahdotonta.
Lipsuu koko ajan enemmän vihapuoheen puolelle... Näinköhän kehatisi mistään muusta ihmisryhmästä kirjoittaa yhtä leimaavasti?
Antivaparin raivo ilmenee puuskina. Myöhäisillan puuska, aamupuuska jne. Puuska tarkoittaa usean kaunaisen trololoo-otsikon nostamista.
Puuskaa tai urakointia. Minusta se on töissä.
Tänään tavallista pahemmalla päällä. Mieliala vaihtelee...
Joku tämänpäiväinen raivoketju koski kirkonkellojen soittoa MM-kisojen voiton vuoksi. En seuraa urheilua, mutta jotenkin kuvittelisin ettei siinä homman pihvi ole se mitä vapaa-ajattelijat aiheesta tuumaavat.
Antivapari tykkää erityisesti nousa sseisomaan, jos laulussa on sanat "Jumalalle kunniaa". Uskonsoturi oon hää. huoltaa leikkii tosissaa.
Antivapari on raivona, kun kirkon rivit rakoilevat ja tulee tukea Vaparien esityksille,
Raivon takana on syvä huolestuneisuus kirkon etuoikeuksien menettämisestä. Niin, tietenkin kyse on mys 20 000 henkilön työpaikasta. Samaan aikaan maassa on pulaa sairaanhoitajista, lähihoitajista, lääkäreistä...
Kyseessä on miljardibisnes. Suomessakin, Entä sitten maailmalla!
Antivapari on harmissaan siitä, että vapaa-ajattelijat ja muut uskonnottomat pystyvät hiljentymään luonnossa monessa eri paikassa, mutta sen sijaan eräät uskonnollliset ryhmät vaativat saada naputella rauhalliseen saareen puupömpeleitä rauhoittumistaan varten,
Tämä uskonnoton henkisyys ja "pyhän" riistäminen papeilta on kova paikka kirkoliselle antivaparille.
Tämä on ahistavaa, kun maallistuminen tuntuu etenevän niin monella alueella. Pakko vaan reagoida, kun se kuuluu hommaan.
Vapareita naurattaa, vaikka antivapari on murhemielellä raivoviestiensä kanssa. Onko semmoinen nauraminen kilttiä?
Elämme sekulaarin tornadon silmässä. Vaeltaa vuodesta toiseen. Historiallisesti lyhyt aika vasta kulunut, vaikka muutos suuri.
Jos olisin pappi ja uskovainen, olisi huolissani ja koittaisin heittää kapuloita vapaa-ajattelijain rattaisiin ja hiekkaa ladulle.
No näyttäväthän he olevan huolissaan, kun tulevat tänne riehumaan vapaa-ajattelu-foorumille.
Antivapari ei tykkää, että hänelltä kysytään. Miksi keskustelu tästä asiasta pitäisi antivaparin mielestä ohittaa?
NOoh, mitä selvää asiaa kysymään. totta kai tämä meno ja meininki harmittaa.
Antivaparin pillastuminen odotettavissa. VA-liitto edistänyt kirkosta eroamista. Tänään 700 000 erokirkosta-palvelun käyttäjää ylittyi. Onneksi olkoon!!!
Lisäksi sivun neuvontapalveluja käytetty runsaasti.
Tämän lisäksi aikuiset ovat erottaneet taannoin vauvakastettuja lapsiaan kirkon jäsenyydestä, mutta niiden lukemat eivät näy vielä, koska erottaminen pitää yhä tehdä paperilomakkeella maistraattiin.
Launatai-illan plöräykset tulivat vielä märän elokuun loppuun. Hyhhahhuijaa.
Syysseslonki alkaa; entiseen tapaan.
Maallistuminenko on syynä maalittamiskohkaamiseen? T. Kysynp vaa.
Antivapari ei tykkää avoliitoista. Seksihän kuuluu vain avioliittoon.
Antivaparin oletetusta raivostumisesta ollaan kovin kiinnostuneita. Enemmän kyllä kiinnostaa vajarien toistuva pillastuminen näistä aloituksista. Mitenkäs siellä hikissä vapareita kuvattiinkaan, taisi osua ihan häränsilmään.
Olen kuvannut omaa suhtautumistani vertaamalla lumiukkoon, jonka joku potkii kumoon. Sellainen on tympeää.
Eivät lapset mitään Mona Lisaa ole tehneet, mutta porkkananenää on hauska joskus katsella. Samalla tavalla tällä palstalla voisi olla ihan asiallista jutustelua. On tympeää nähdä miten pilataan mahdollisuus siihen.
Voi tuossa maallistumiskehityksen aiheuttamien reaktioiden lisäksi olla jotain kummallista persoonakohtaista.
Eiköhän se nyt ole persoonakohtaista. Jos tämä asiasta olisi kiinni, olisi varmaankin jo noin sataan kertaan kuultu se varsinainen asia.
Kyllä samalla myös Vapaa-ajattelijain tavoitteiden vastustamisesta on kysymys. Yhdenvertaisuuden lisääntyminen ei miellytä niin kuin kirkon etuoikeudet.
Erinomaisen ahkerasti noita raivoketjuja onkin nyt taas avattu. Ei näy kuitenkaan vastausta tähän kysymykseeni.
Eikä pelkästään avattu, vaan sinnikkäästi nostettu. Ne ovat silkkaa kuonaa ja ansaitsevat unohduksiin painumisen.
Joku uskonnollinen motiivi lienee, kun antivapari heti aamutuimaan lämmittää vanhaa velliään ja koittaa syöttää muille.
Tässä lehdessä s. 17-18 kerrotaan siitä, miten kirkot, niin katolinen kuin erilaiset protestanttiset, koittavat saada maallistumiselle vastakkaisa kehitystä, palauttaa taantumusta. http://vapaa-ajattelijat.fi/wp-content/uploads/2018/04/vapaa_ajattelija__080318f.pdf
Ylikosken kertomus ja osallistuminen Metzin konferenssiin ärsyttää antivaparia. Että Ranskan vapaa-ajattelijain ei ollisi pitänyt kutsua ja maksaa matkakuluja...
Hourailee tänään Jalasjärven liikenneonnettomuudesta makaaberiin tyylii vedellen pornon mukaan.
Surullisessa asiassa surettää, miten antivapari on jäänyt kiinni vihaansa. Koska jo seuraava onnettumuus tai kuolemantapaus koittaisikaan...?
Aika heikkotasoista tänään. Väitöskirjankin "käsitti" väärin (- aidosti?).
Paineet myös armeijan tilanteen maallistumiseen ja katsomukselliseen neutraalisuuteen kasvavat. Se raivostuttaa antivaparia.
Antiaparin lisäksi Mr Luoja eräässä kuuluisassa kaupungissa ei tykkää vapareista: https://suomenkuvalehti.fi/tahanontultu/fingerporin-luoja-vihaa-helsingin-vapaa-ajattelijoita/
Tästä on erilinen avaus. Sen otsikko saattaa hämätä eräitä... Hauska ylläri.
Vihainen räyhääminen ja rähkääminen kuuluu antivaparimme toimintatapoihin, tänään taas pahalla päällä.
Nyt räyhää vielä rukoilemistensakin kanssa. Luulisi että se intiimimpää hommaa.
Antivaparilla tuntuu olevan keestopoornoaddikstio.
Välillä tuntuuj on se on semmoista kylmää raivoa, kliinistä vihaa. Suu viivana nostelee ja nostelee kuin Sisofys...
Antivaparin raivoviestit projisoivat hänen omaa raivoaaan. Siinä se.
Hänellä on suuri ilonaihe, jos jossain mediassa haastatellaan pappia. Ihanaa.
Antivapari ei tykkää, että moraali on varsinaista moraalia, jos se ei perustu rangaistuksen pelkoon tai suuren palkinnon toivoon.
Antivari riemastuu Dawkinsin puhumisten vääristelyistä. Hän on niin auktoriteettiuskoinen, toisin kuin vapaa-ajattelijat.
Moraalifilosofi Kohlbergin mukaan on juuri noin. Koirakaan ei ole moraalinen.
Tarkkailla ja rangaista. Viimeisellä tuomiolla. Satojen vuosien päästä... Irvokas ajatus.
Kysymysmerkkinne on aivan turha! Kyä näin on! T. Antivapari
Onpa todella törkeäänimittelyä. Vajarit ovat MONTA anteelsipyyntöä velkaa.
Tämä+aihettaa+raivoa+ja+jäätävää+tunnetta+peräpuolessa:.+Kirkon+tutkimuskeskus+kysyi+vuoden+2019+rippikoululaisten+kantoja,+Ei+ehkä+olisi+kannattanut.+Yli+12+000+vastasi:
35+%+sanoi+uskovansa+Jumalaan,
32+%+sanoi+uskovansa+Jeesuksen+ylösnousemukseen,
57+%+sanoi+haluavansa+kuulua+evl+kirkon+jäsenyyteen.
Vuosiluokasta+23+%+ei+osallistu+evl+rippikouluun.
Ei laisinkaan, päin vastoin. Erittäin hyvä, että ihmiset pääsevät selville uskontojen harjoittamasta kusetuksesta. Teidän ei pitäisi yleistää antivapari-nimitynsiä ja yleensäkin asia-argumentti on tehokkaampi mutta ilmeisrsti jotkut vajarit ovat aikapihalla siitä miksi ovat ateisteja ja vapareita, eivätkä parempaan pysty. Ei siis ihme ettei vaparius oikein vakuuta monia.
Tästä on nyt uusi ketju, kun tämä on näin pitkää. toisaalta, tämä ketju dookumentoi, että antivapri on tarttunut erilaisiin oljenkorsiin niin useasti ssurressaan maailman ja maamme maallistumista,
"Sitähän se kaikki on", sanoi Isokynä.
Tässä ketjussa hieman "historiallista perspektiiviä". Antivapari harjoittaa järjestelmällisät mustamaalausta ja vaparivastaista kampanjointia.
Malllistaminen raivostuttaa ja siitä seuraa maalittamista. Tavoitteena normaalit maalittamisen tavoitteet, jotka kohdistuvat sekä henkilöön että organisaatioon.
Olen huomannut, että vapareille hyvät uutiset raivostuttvat antivaparia mellakoimaan entistä raivokkaammin.
Tämä vuoden loppu aina herkitää antivaparin. Mikä se syy taas olisikaan ylimääräiseen aktiivisuuteensa?
Kirkostaerolukujen yhteenvedot herkistävät.... Historiallisen myrskytuulen silmässä mennään!?
isokynä lindholmin sanoin, sitähän se kaikki on
On se aika päänaukoja ja melko raivokin. Möhköfantti on puolestaa aika fantti ja melko möhkökin.
Jotenkin huvittavaa seurata antivaparin aherrusta. Mahtaa käydä työstä,
Sitähän se kaikki oon. Arkista aherrusta.
Toivottavasti jokin taho sentään maksaa tuollaisesta oman aikansa kuluttamisesta täysin hyödyttömään provokaatioon.
Onkohan Pyhällä Pietarilla samanlainen trollitehdas kuin naapurin Pietarissa? ; )
Antivapari julistaa, että "yhteiskunta hajoaa", kun kirkon asema heikkenee. Todellisuudessa syntyy uutta sekulaaria kultuuria, myös tapakulttuuria, ks. mm. http://pro-seremoniat.fi/
Ai välillä on sellaisia? Taita olla jatkuvalla syötöllä. Ja sama viesti monta kertaa.
Iltahuuto ja sama tioiseen kertaan tyypillistä aherrusapaa.
Erityisesti kirkollinen huoli naisista tuntuu aiheuttavan raivoa.
Höpö höpö. Te ette ole huolissanne naisten puolesta vaan sen puolesta, että naiset haluavat kuulua kirkkoon. Te olette huolissanne siitä etteivät naiset eroakaan kirkosta kun te niin haluatte ja se raivostuttaa teitä. Minulle on aivan sama kuuluvatko naiset kirkkoon vai eivät, kunhan se on vain henkilökohtainen päätös eikä edellytä muilta vastaavaa.
Teitä raivostuttaa sietämättömästi se, jos teidän kanssanne on eri mieltä tai esittää jonkin poikkipuolisen sanan vapareita koskevista asioista.
Sen on kuuullkaass aina väärin päin, teki niin tai nain.
Tekeytyy lahkolaiseksi änkyräksi siinää mihin saa kirjoittaa. "Ei porvarilehteen." Kaivelee törkään 5 vuoden takaa.
Antivaparin raivo maallistumisesa kanavoituu vaparivihaksi, jota hän julistaa otsikoitaan toistellen.
Noo, muutama kerta päivässä, ei sen kummempaa. Hyvän sanoman puolesta, pahalaisen juonia vatsaan,
Millä lailla omasta mielestäsi toimit fiksummin kuin nimittelemänne henkilö?
Vapaa-ajattelijain toimita on hyvän asian puolesta.
Vapaa-ajattelijat hyvä, antivapari paha. Nimenomaan paha, ja pahasappinen..
Ei kai sudella lampaan vaatteissa, ja sen pikkupikku pennulla ole pikkupikku sarvea päässään, ei kai, ei kai.
Aika epätoivoisia repäisiyjä kahden ortodoksisen kirkon välisestä riitelystä. Ruumis ja veri kiistakapulana.
Ihan hyvä käyttöteoria on tämä otaksuma, että antivaparin raivovat raivoviestit ovat johdannaista maallistusmiskehityksen etenemisen aiheuttamista tunteista.
Hyvinkin samanlaista, toistuvaa jauhamista samoista aiheista. Sen sijaan vaparien tavoiteisiin ei juurikaan oteta kantaa, vaan varotaan sitä. Valheita ei varota.
Vastauksena otsikon kysymykseen sanoihin, että se on vain kakkosvaihtoehto. Päävaihtoehtoni on, että tekee palkkaorjatyötä ihan vaan puurtamalla tylsää Sisyfoksen uurastustaan.
Sitten voisi arvella, että palkkaorjan työnantajaa raivostuttaa tämä maallistuva meno ja uskonnon aseman heikentyminen. Kristilliskonservatiivinen "ryhtiliike" on kansainvälinen ilmiö, jos nyt sanaa ryhti voi käyttää niiin negatiivisesta ilmiöstä.
Toimeksiantajissa on kylmää raivoa - sen takana pelkkoa. Isoista asioista ja rahoita on kysymys.
Valehtelu tyypillisenä metodinaan. Tänäänkin hautaismaiden kappeleista.
Vaikka ei yhtää kiinnosta, niin "sä kuulut päivään jokaiseen". Pain jo 10 vuotta.
Ei kiinnosta, mutta silti antivaprin raivoa riittää lauantai-iltaankin. On se omituinen paradoksi.
"Sitähän se kaikki on", sanoisi Dave Lindholm, jollei laulaisi. Melko omituisia piirteitä kuitenkin saanut kirkon capo-hyysäääjän kirjoittelu.
Yhdet raivoavat, toiset käyvät raivoisaa puolustustaistelua, kolmannet varautuvat tulevaan..
Kyllä, mielestäni. Mutta olen kiinnostunut muistakin selitysmalleista.
Niin, että antaa tulla selvitystä syistä. Puolentusinan hassun mollasotsikon nostelu päivästä ja tunnista toiseen ei kerro syytä.
Rippikoulujen leiriaika typistyy kolmeen päivään (kahteen yöhön). Nuorison into puolittuu?
Kun katsoo kirjoituksia ja ppohtii tätä ketjua, on varsin helpppoa päätyä johtopäätökseen, että pyrkimys vastustaa maallistumiskehitystä on mesomisessa takana.
Ensi ajattelin, että tunteeko vastaavasti riemua, jos heittää raivovistin. Mutta tosiasia on vain kylmän mekaanisesta äherryksestä. Tuo varmaan olisi sopiva...
Antivaparia raivostuttaa, etä juhannus on jo nyt, ennen Aaton ja Johanneksen päivää. Törkeä etuilu.
Miksi hän raivoaa jo nyt, vaikka vasa on aatonaatto? Vastaus: ainahan se.
Hyvä havainto. ei tykkää, että maallisesti on "siirretty" juhannuksen paikkaa. aikoo mököttää-
En huomannut missään mitään isompaa juhlintaa 24.6. Johanneksen päivänä, siis "Johannes kastajan päivänä".
Kihjisee, kihisee. Pidäteltyä raivoa, kylmää vaahtoamista.
Raivoaminen voi kytkeytyä tähän tilanteeseen: Kansainvälisessä ja suomalaisessa mediassa on paljon myös tieteellisen tiedon vastaisia samoin kuin ihmisoikeuksien vastaisia sisältöjä, jotka eivät ole satunnaisia vaan tietoisten, osin uskonnollispohjaisesti motivoitujen kampanjointien tuotoksia. Myös seksuaalikasvatukseen ja lisääntymisterveyteen kohdistuu maailmanlaajuisesti kampanjointia, jolla tähdätään esimerkiksi syntyvyyden säännöstelyn rajoittamiseen ja ehkäisyvalistuksen kieltämiseen.
Mani vai mania? Vai raivo? Siinäpä pohdittavaa. Välillä tuntuu että mani.
On siinä kyllä manian merkkejäkin... Joka tapauksessa vihaa tihkuvaa meininkiä.
Takaisin raivoviesteihin, sellainen paluu raivossa vapareita kohtaan. Pieni tauko on tehnyt terää, mutta sarrrjaa löytyy.
Kirkon hegemonian ja etuoikeuksien uhkaajia pitää rangaista. Toimijia varsinkin.
Liiton uusi askel eteen päin herättää huolta vapaa-ajattelijain vastustajissa.
Uskonnossa on kyse miljardibuseneksesta. Se selittää paljon vaparivastaisuuden ammattimaisuudesta.
Vapaa-ajattelijain liitto on syyllistynyt maallistumisen edistämiseen. Siitä sitä pitää rangaista. Myrkkyä, myrkkyä.
Vapaa-ajattelijain tavoitteita pitää vastustaa ja toimintaa häiritä!
Tämä on ihan varteen otettava vaihtoehto. Joku selityshän noille raivovieteille pitää olla.
Korulauseista huolimatta Partiossakin on kyse maallistuminen etenemisestä. Kirkko silti näkee ja tunkee ja on kanke - lasten tykö.
Ilman muuta. Ja maallistumista tapahtui ennen partiolupauksen muuttumista ja tulee tapahtumaan jatkossakin.
Minulta on tulossa pitkähkö juttu tästä Vapaa Ajattelijaan 1/2021.
Hyvä teoria. Maallistumisen torjumisesta on kyse. Tummppilaisella tyylittömyydellä.
Maallistuminen ei harjata vaan vahvistaa yhteiskunnan ja kulttuurin perustaa.
Antivapari ei tykkää ETstä. Hän tykkää arkkipiispasta.
Totta kai Vapaa-ajattelijain vastaisen ahkeran kampanjoinnin tavoitteena koittaa epätoivoisesti estää Vaparien tavoitteiden toteutuminen.
Trolloausmollaus kertoo suuresta arvostuksesta vapaa-ajattelijain toimintaa kohtaan.
JOo, ei taida oikeasti olla tuohtunut, vaan tekee vaan mollaustyötä kliinisestii maailmalla hyväksi havaitun lonheiton oppikirjan mukaan. Karkoitetaan tolkun ihmisiä vapaa-ajattelu-foorumilta.
Ketju on täyttänyt kaksi vuotta, mutta ei tähän ole vastausta tullut. Samaan aikaan uusia raivoketjuja on avattu runsaasti.
Aiotko kirjoittaa siitä että Dawkins tuomitse teikäläisten ET-sonnan epäbiologisena
Miksi aikanaan päästit mies voi synnyttää -juttuja etenmään ja Voima-lehden postmodernia feminismiä ja cis-vastaisa sontaa ja toisaalta jankkaat että Vapariliitto on tietellinen
eikö yhtään hävetä?
Kirkon taloudellinen asema on oikeastaan se suurempi huoli kuin maallistuminen sinänsä?
Kiukkua on ilkeilevässsä antivaparissa. Kyllin.
Joskus antivatari säätää toimintaansa. Tosin tilalle ei aina tule yhtään vähemmän typerää.
Raivoviestit kuvaavat antivaparia. Piispan pääsy lehteen on iso onni.
Luonteva selitys huomiota herättävälle käytännölle.
Tähän vastataan vain epäsuorasti.
Omituista kahjoilua koko trollailu 23/7.
Yhtäältä myös kirkon toimintaan liittyvät skandaalit, kuten Rasnkan, saavat antivaparin riehumismoodiin. Ja toisaalta tämä: https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/8860
Teutooninrn seksuaalizuus vs. Ranskalainen sekduaaliduu o uusi sntivspari innovaatio.
Raivoamalla epäasiallisia trollausaloituksia. Kaivetaan, kaivetaan.
Tässä ketjussa on kommentteja yli 2,5 vuoden ajalta. Sama meno tuntuu jatkuvan myös vuonna 2022. Kylmäveristä ilkeilyä.