http://www.ts.fi/uutiset/paikalliset/3909399/KKV Paraisten ja Arkean sopimus hankintalain vastainen ehdottaa 200 000 euron seuraamusmaksua
KKV: Paraisten ja Arkean sopimus hankintalain vastainen – ehdottaa 200 000 euron seuraamusmaksua
Kilpailu- ja kuluttajavirasto (KKV) esittää markkinaoikeudelle seuraamusten määräämistä Paraisten kaupungille EU-kynnysarvot ylittävästä, laittomasta suorahankinnasta. Kyse on Paraisten viimekesäisestä liikkenluovutuksesta, jossa kaupungin ruokapalvelutoiminta luovutettiin kuntien ja kuntayhtymien omistamalla Arkea Oy:lle. Samalla Parainen osti tuhat Arkean osaketta, jotka vastaavat 0,12 prosentin omistusosuutta yhtiöstä. Liiketoiminnan luovutuksen yhteydessä Parainen teki Arkean kanssa seitsemän vuoden ja kahden vuoden optiokauden sopimuksen ruokapalvelutoiminnasta. KKV:n mukaan sopimuksen arvo olisi enimmillään yli 20 miljoonaa euroa.
KKV katsoo, että vaikka palveluiden ulkoistus sisälsi useita eri sopimuksia, kokonaisuuden pääasiallinen kohde oli ruokapalvelujen hankinta, joka olisi pitänyt kilpailuttaa. Edelleen koska Arkea ei KKV:n mukaan ole Paraisten kaupungin sidosyksikkö, ei hankintaa voi tälläkään perusteella tehdä suorahankintana. Paraisten olisi pitänyt KKV:n näkemyksen mukaan ruokapalveluansa ulkoistaessaan kilpailuttaa palvelun tuottaja ja sopimus kaikkine ehtoineen hankintalain mukaisesti. KKV pitää sopimusta laittomana suorahankintana ja esittää markkinaoikeudelle, että se määrää palvelusopimuksen tehottomaksi niiden sopimusvelvoitteiden osalta, jotka ovat vielä täyttämättä ja että se kumoaa hankintapäätöksen. Lisäksi KKV esittää 200 000 euron seuraamusmaksua. Jos markkinaoikeus päättää jättää tehottomuusseuraamuksen määräämättä, KKV esittää, että sopimuskausi lyhennetään päättymään puolen vuoden kuluttua tuomioistuimen antamasta lainvoimaisesta päätöksestä alkaen.
Paraisten ja Arkean sopimus hankintalainvastainen
6
452
Vastaukset 6
- JeeJeeKylNeOsaa
Lainaus:
suhmurointia
Taas yksi näyte poliittisesta suhmuroinnista. Veronmaksajien edusta ei niin väliä kuhan saadaan suhmuroitua sopiva ruan toimittaja.
"eml" kirjoitti 15:58 - Taitaa_mennä_niin
No nyt ne sitten konstin keksivät, mutta jäivät kiinni housut nilkoissa ja pääsivät taas lehtien
etusivuille .
Kunnia on mennyt mutta maine senkun kasvaa.. - Kunniakirja_Töpöille
Paraisilla tumpeloita tupa täynnä, ovat tottuneet siihen ettei kukaan puutu heidän tekemisiin MUTTA nyt puututaan ja mitä seurauksia tässä vielä saavatkaan.
- Attulainen
Parainen osaa markkinoinnin uusien asukkaiden hankkimiseksi. Nyt voi verkkosivulle "sata syytä asua Paraisilla" lisätä yhden syyn lisää:
- Asu Paraisilla ja olet Arkean osakeomistaja!- pargas-69
Niin jos ei myönteisillä jutuilla saada paraisille asukkaita niin joku keksi median ja nekatiivisuuden.voi luoja parainen valtakunnan lehtien otsikoissa koko viikon .wau
- Mitä-Tämä
Taitaa meno mennä jo hallitsemattomaksi kun aina tulee lisää piiloasioita
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa
Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t1461435Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?
Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️991164Kuuleppas
ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää2551023On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja
Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien75837Olet mieleni päällä edelleen, J
En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞40826- 55787
- 66707
- 47685
- 43661
Oletko miettinyt
Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä37650Mulla ei ole Suomessa enää mitään
4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.164650Provider miehistä..
Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah199618Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?
Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh30597Miksi älyllinen ponnistelu ei ole kaikille ihanaa?
Auttakaa minua, en ymmärrä. 🥵 Miten on mahdollista, että joku ei pidä pähkäilystä ja älyllisestä ponnistelusta? Minus104555- 201544
Sinulle nainen
En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen59523- 106518
- 35501
Oulaisten kaupunki/ Honkamajan kuntolenkit
Mikä ihme riivaa Oulaisten kaupunkia,kun honkamajan kuntopolut jääneet koko kesältä heinät ja pajut niittämättä? Kenelle18492Miten tehdään Todellavaikeeta hulluksi?
Tässä on nainen, jolla on korkea vaatimustaso! Todellavaikeeta voisi lukea tämän ja kiehua kateudessaan. 🤭 "[Etunimi91478