No ei tänne juuri kukaan kirjoittele, tekeeköhän kukaan muu mitään Visual Basicilla?
Mulla on Visual Studio 2017 Community jonka saa ilmaseksi tuolta:
https://www.visualstudio.com/downloads/
Function Tuhero(ByVal k As Integer)
Dim sa As String
Dim so As String
Dim ls As Integer
sa = ""
so = k
ls = so.Length
While ls >= 3
sa = so.Substring(ls - 3) & " " & sa
so = so.Substring(0, ls - 3)
ls = ls - 3
End While
sa = so & " " & sa
Return sa
End Function
Tein Tuheron
8
2015
Vastaukset
- äheltäjä
"Tein Tuheron"
Tuheroksi kutsutaan jotain sellaista, joka liittyy ihmisen lisääntymiseen ;-D- IndividualistiVS2017
Kyllähän tuollakin tuherolla lisääntyy stringin pituus kun tulee välilyönti aina 3 numeron välein, väkilukuun sillä ei tiettävästi ole vaikutusta.
Eli tuo on tuhaterotin, jos on iso luku (saa olla helvetin isokin) niin sen voi muuttaa luettavammaksi:
Teksti=Tuhero(isoluku)
Jos iso luku on vaikka 29 miljoonaa 742 tuhatta 258 niin tuhero muuttaa sen muotoon 29 752 258 joka on helpompi ymmärtää kun luku 29742258. - tussu.t.u.hero
IndividualistiVS2017 kirjoitti:
Kyllähän tuollakin tuherolla lisääntyy stringin pituus kun tulee välilyönti aina 3 numeron välein, väkilukuun sillä ei tiettävästi ole vaikutusta.
Eli tuo on tuhaterotin, jos on iso luku (saa olla helvetin isokin) niin sen voi muuttaa luettavammaksi:
Teksti=Tuhero(isoluku)
Jos iso luku on vaikka 29 miljoonaa 742 tuhatta 258 niin tuhero muuttaa sen muotoon 29 752 258 joka on helpompi ymmärtää kun luku 29742258.29,742,258.
- IndividualistiVS2017
tussu.t.u.hero kirjoitti:
29,742,258.
Korjattu versio. Voi itse määrätä mikä väliin tulee
Function Tuhero(ByVal k As Integer, ByVal terotin As String)
Dim sa As String
Dim so As String
Dim ls As Integer
sa = ""
so = k
ls = so.Length
While ls >= 3
sa = so.Substring(ls - 3) & terotin & sa
so = so.Substring(0, ls - 3)
ls = ls - 3
End While
sa = so & " " & sa
Return sa
End Function
Teksti=Tuhero(isoluku,"persläpi")
😁 - usa.tussu
tussu.t.u.hero kirjoitti:
29,742,258.
"29,742,258"
Suomessa ei tuolla tavalla pil*uteta.
- Anonyymi
Jatkoa Tuherolle...
Tein JsonninPerseri-nimisen function, siihen tuli kirjoitusvirhe tehdessä jota en viitsnyt korjata, takoitus oli tehdä JsonninParseri 😁
No ei nimi functiota pahenna ellei functio nimeään.
Lyhyt ja ytimekäs JsonninPerseri
Function JsonninPerseri(ByVal tx As String)
Dim pal As String = ""
Dim tul As String
Dim hajo() As String
Dim reader As JsonTextReader = New JsonTextReader(New StringReader(tx))
While reader.Read
If reader.Value <> Nothing Then
tul = reader.TokenType & vbTab & reader.Value
hajo = tul.Split(vbTab)
pal &= hajo(1) & vbCrLf
End If
End While
Return pal
End Function
Jos tätä joku lukee niin voisi kertoa hassuista tai vakio-muuttujanimistä.
Aloitan
boolean muuttujanimiä on usein joo, jee, onei,onjo ja savonkielinen tosj. Tuo tosj on tarttunut savoissa (Etelä- ja Pohjois-) asuttujen ja/tai leivän tai jopa elävän lihan perässä juostujen vuosien aikana joita on reilusti yli 20.
Rectangle on reu ja Rectanglef fetu.
GraphicsPath on tietenkin patu
Pen on pena
SolidBrush on suti
Jos tätä ei kukaan lue eikä tähän vastaa niin siitä huolimatta hyvää kesää kaikille 👍- Anonyymi
Siis Rectangle on retu ja kerran oli SolidBrush PerseenSuti 😆
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siis Rectangle on retu ja kerran oli SolidBrush PerseenSuti 😆
Uusi
Public Sub Narautus()
Enpäs kerro mitä se tekee 😄
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse43693SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1933599Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1283340Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky713312Korpelanvaara
Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit202176Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv251768- 311506
- 321461
- 891376
- 151323