Miksi myydään päihtyneille?

vastuuta

Miksi kauppakeskus Jumbon molemmat Alkon myymälät myyvät päihtyneille alkoholia?Olen jo pitkän aikaa seurannut tilannetta ja huomannut tilanteen.Esimerkiksi vaimoni(tuleva ex vaimo)käy joka päivä ostamassa Koskenkorvaa ja vahvoja Likööreitä ja hänelle myydään niitä aina vaikka on tukevassa humalatilassa.Keneenkä pitää ottaa yhteyttä että valvontaa tehostettaisiin?Eikö myyjät ole missään vastuussa asiassa?

7

430

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • haave.maa

      Sinä haluaisit lisää sääntöjä ja byrokratiaa alkoihin, haluaisit uuden veteen piirretyn viivan.

      Mikä olisi se raja jolloin ei enään voitaisi myydä asiakkaalle alkoholia, ja millä tavalla se raja mitattaisiin ja kuka sen mittaisi?
      Ulkoisen olemuksen tai vaatetuksen perusteella rajan veto ei onnistu, sillä silloinhan humalainen toimitusjohtaja saisi konjakkipullonsa mutta työtön krapulainen metsuri ei saisi kossupulloaan. Tuttu humalainen opettaja saisi likööripullonsa tutulta myjältä, mutta tuntematon krapulainen ei saisi ruokaviiniään.
      Ainoa luotettava tapa selvittää kenelle voitaisiin myydä, olis ottaa verikoe asiakkaasta ja odottaa sen tulosta laboratoriosta.
      Ja kuka sen sitten päättäisi, kenet määrätään verikokeeseen ja ketä ei. Poliisiko?

    • Hakumies

      Päihtyneet ovat hyviä asiakkaita.
      Maksavat kunnon juomarahan ja ostavat paljon. Heidät on helppo rullata oston jälkeen tai kusettaa maksaessa.

      • Minä.Sami

        Alkossa eimakseta tippejä eikä rullata tai muutenkaan kuseteta asiakkaita.
        Voi kun kaikissa paikoissa olisi yhtä hyvä asiakaspalvelu.


    • LähesKaikkitietävä

      Aluehallintovirasto (www.avi.fi) taitaa olla valvova viranomainen. Soita Etelä-Suomen keskukseen (0295 016 000) ja kysy.

      Aloittaja sanoi vaimonsa olleen usein "tukevassa humalassa", siinä on turha saivarrella metsureiden ja toimitusjohtajien vaatetuksesta. Jos myyjä ei halua nähdä, ei hän näe. Lisää voittoa Alkolle vaan. Tässä asiassa ulkopuolinen valvonta ei ole turhaa.

    • XJuappo

      Alkoholia ei myydä selvästi päihtyneille.

      Itse olen tepastellut alkoihin pari promillen krapulassa ja latonut puolisen tusinaa kossupulloa hihnalle, ja aina on myyty.
      Pari kertaa jännitin liikaa, enkä muistanut pankkikortin pinniä. Tällöin myyjä tokaisi, oletteko juovuksissa. Eikä myynyt.

    • nawarr

      Kyllä alkoholisti saa alkonsa jos ei itse niin aina löytyy joku kuka hakee.

    • läskimaha

      Laki sanoo että ei saa myydä selvästi päihtyneelle.
      Promillet voi olla vaikka 3
      Pitää osata käyttäytyä eikä saa ottaa sivuaskelia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      89
      1829
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      276
      1687
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      292
      1470
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      175
      1369
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      58
      955
    6. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      947
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      70
      927
    8. 66
      904
    9. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      891
    10. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      51
      876
    Aihe