Aluehallintovirastolla on paljon huomautettavaa

NäinMeilläParaisilla

http://www.pku.fi/news/aluehallintovirastolla-on-paljon-huomautettavaa/

Aluehallintovirastolla on paljon huomautettavaa

Kahden viimeisen vuoden aikana Aluehallintovirasto on antanut yli 100 toimenpidevelvoitetta erilaisten epäkohtien korjaamiseksi Paraisten kaupungin alaisilla työpaikoilla.

Aluehallintoviraston työsuojeluyksikön osastopäällikkö Jukka Polarin mukaan lukumäärä on aivan omaa luokkaansa Paraisten kokoisessa kaupungissa.

– Emme tee vastaavaa määrää tarkastuksia ja valvontatoimenpiteitä missään muualla. Valitettavasti asioita ei hoideta oikealla tavalla Paraisilla.

Tarkastuksissa voi olla kyse todella vaihtelevista asioista, kuten huonosta sisäilmasta neulojen käsittelyyn vanhustenhuollon piirissä ja työturvallisuusasioihin.

Viime aikoina pinnalle ovat erityisesti nousseet viihtyisyyteen ja työilmapiiriin liittyvät asiat.

Perheyksikköön tehdyssä tarkastuksessa marraskuussa Aluehallintovirasto toteaa työpaikalla tapahtuvan häirintää, joka vaikuttaa työntekijöiden terveyteen ja hyvinvointiin.

Psykososiaalinen kuormitus on pahentunut ja tilanne työpaikalla on ilmiselvästi lainvastainen, Aluehallintovirasto toteaa raportissaan. Työnantajan on viimeistään 30. huhtikuuta mennessä ratkaistava tilanne ja ryhdyttävä sellaisiin toimenpiteisiin, jotka saavat lainvastaisen tilanteen purkautumaan, Aluehallintovirasto vaatii.

– Johtajuudessa vaikuttaa olevan puutteita, Polari sanoo.

Aluehallintovirastolla on myös mahdollisuus lisätä vaatimusten painoarvoa sakon uhalla. Viimeistään silloin on yleensä alkanut tapahtumaan asioita, Polari toteaa.

– Muutamien tapausten kohdalla vasta sakon uhka on saanut toimenpiteitä aikaiseksi.

Samaan aikaan lastensuojelun kriisi eskaloituu entisestään. Myös viimeinen neljästä sosiaalityöntekijästä on nyt irtisanoutunut ja paine kaupungin johdon suuntaan kasvaa.

Entiset työntekijät kertovat kiusaamisesta, häirinnästä ja epäpätevyydestä sekä lastensuojelun että aikuissosiaalityön puolella.

Lue myös:

Aluehallintovirasto kritisoi lastensuojelua
Sosiaali- ja terveyslautakunta piti ylimääräisen kokouksen

6

448

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TääOnParaistenHallintoa

      On se hyvä että Parainen HYVÄ ja PARAS edes jossain hommassa........

    • LielaxLesti

      Paraisten omalla kehumissivulla näin:
      100 syytä asua Paraisilla – näin asukkaat vastasivat!
      - Se on meren lähellä.
      - Luonto, meri ja rauhallisuus.
      - Siellä on rauhallista, ja hieno luonto.
      - jne.

      - näin Aluehallintovirasto vastaa!
      - yli 100 toimenpidevelvoitetta erilaisten epäkohtien korjaamiseksi Paraisten kaupungin alaisilla työpaikoilla.

    • HeiSunHeiluvilles

      Paraisten pälliköt paskat piittaa Aluhallintoviranomaisten vihjailuista.


      Ja vastaa: Paraisten omalla kehumissivulla näin:
      100 syytä asua Paraisilla – näin asukkaat vastasivat!
      - Se on meren lähellä.
      - Luonto, meri ja rauhallisuus.
      - Siellä on rauhallista, ja hieno luonto.
      - jne.

    • ulkokuntalainen

      Jo vuosikymmenten ajan Paraisten meininki yleensäkin on tuntunut luotaantyöntävältä.

    • ensimmäinen_sija_jees

      Voitaako Parainen muut paikkakunnat näillä 100 : toimenpidemääräyksellään suomen ahkerimman töpeksijän palkinnon.

    • NäinMeilläParaisilla

      Se on sitä kun virkoihin valintaan "sopiva" vailla vaadittavaa koulutusta , ja sitten ko. henkilö kouluttautuu tehtävään työajalla josta maksetaan palkkaa......

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      98
      3074
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      48
      2506
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      49
      1308
    4. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      37
      1047
    5. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      287
      996
    6. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      153
      899
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      11
      841
    8. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      720
    9. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      51
      685
    10. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      37
      659
    Aihe