Parainen pelastuu?

LielaxLesti

Tänään Turun Sanomien verkkouutisissa:

"Åbo Akademin opiskelijat voivat pätevöityä sosiaalityöntekijöiksi Turun yliopiston kautta

Åbo Akademi ja Turun yliopisto ovat solmineet yhteistyösopimuksen, jonka mukaan Åbo Akademin sosiaalipolitiikan opiskelijoilla on mahdollisuus ensi syksystä lähtien pätevöityä sosiaalityöntekijöiksi.
Sopimuksen mukaan ÅA:lla on kymmenen opiskelijapaikkaa, ja opinnot järjestetään sekä paikan päällä Turussa ja Vaasassa että etäkursseina. Opintokieli on pääasiassa suomi, mutta tentit ja opinnäytetyöt on mahdollista kirjoittaa ruotsiksi.
Yhteistyö toimii periaatteessa kuin yliopistojen välinen JOO-sopimus, jossa sosiaalityö on erillinen 120 opintopisteen opintokokonaisuus. Osa sosiaalipolitiikan opinnoista saaduista pisteistä on myös mahdollista saada hyväksytyiksi sosiaalityön opintokokonaisuuteen.
Opiskelijat valmistuvat edelleen valtiotieteen maistereiksi ÅA:sta, mutta he voivat valmistumisen jälkeen anoa sosiaalityöntekijän pätevyyttä sosiaali- ja terveysalan lupa- ja valvontavirastosta Valvirasta.
Molempien yliopistojen rehtorit allekirjoittavat toistaiseksi voimassa olevan sopimuksen ensi viikon keskiviikkona."

Onko tämä tilaustyö Paraisten kaupungin lastensuojeluongelmiin? Jos, niin sisäpiirimeininki haisee jo samalta kuin 1970-luvun "nappulaliigan" värvääminen Paraisten hallintoon suoraan koulun penkiltä. Ja tulokset puhuvat puolestaan.

3

435

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Attulainen

      Huomenna, jos Jumala suo, on yhden nappulaliigan jäsenen viimeinen työpäivä. Miltähän tuntuu niistä kaikista pätevistä sosiaali- ja opetuspuolen ihmisistä, jotka ovat rämpineet osittain tai kokonaan työttöminä kaikki viimeiset neljä- viisikymmentä vuotta samalla kun yksi epäpätevä roikkuu suhteilla saamassaan virassa niin kauan kuin mahdollista?

    • pikakätevöitys

      Olisi hyvä tietää kuinka monta epäpätevää Paraisten kaupungin talon eri viranhaltijoina o,

      tiedossa on muutama jotka ovat palkattu ihan eri alan hommiin
      ( olipa nopea pätevöistys hommiin).

    • ihmekö-tuo

      Kyllä meillä on aina osattu tehdä suutarista räätäli ja päinvastoin. Ei tossa mitään ihmeellistä ole kun sidosryhmä on sopiva niin muuten ei tarvi olla pätevä ,kaikki hoituu tai ainakin ennen hoitui enemmistön suosiolla meni suteen tai saveen. Nyt tämä meidän saama mediahuomio tuskin parantaa asiaa, sillä juuret on niin syvällä. Tosin on näkyvissä hienoista asioiden seulontaa,jää nähtäväksi onko tunnelin päässä valoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      352
      1415
    2. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      67
      808
    3. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      194
      803
    4. Mikä sinua ja kaivattuasi

      Yhdistää??????
      Ikävä
      54
      783
    5. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      40
      759
    6. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      745
    7. Mitä uskot hänen ajattelevan sinusta?

      😇
      Ikävä
      56
      691
    8. Miia Heikkinen avautui !

      Olipa hyvä kirjoitus, kiitos. Ongelmat mitkä nostat esille on todellisia ja tämä ylimielisyys totta ja se näkyy kaikessa
      Judo
      66
      679
    9. 58
      660
    10. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      60
      659
    Aihe