Miksi kivitalot ovat puutaloja kalliimpia? Mihin niiden parempi jälleenmyyntiarvo perustuu?
Onko kivitalo pitkäikäisempi kuin puutalo?
MammaMaria2
221289
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Elementtitaloja lukuunottamatta kivitalot vaativat enemmän käsityötä, mikä on korkean työverotuksen maissa kallista. BetonielementtiPIENtalot voisivat olla huomattavasti nykyistä edullisempi vaihtoehto, mikäli niitä haluttaisiin enemmässä määrin. 70-luku jätti betonielementtitaloille sellaisen maineen, että harva haluaa omakotitalonsa niistä rakentaa.
Yli 100 v. vanha jugend kerrostalo on edelleen ihan hyvä asua.
Yli 100-vuotias Jugend-talo lieneekin oikea kivitalo siis juuri sellainen joiksi myös nykyiset bulkkituotannon tekeleet (betoni- tai sipokki) talot halutaan kovasti laskea.
Rkom elementtitalojen laskeminen kivitaloksi on lähinnä vitsi!!
Enemmän betoni on kiveä kuin tiili, joka on savea. Ei sillä, että kyllä itsekin mieluummin asuisin tiili- kuin betonitalossa.
Alkuperäiseen kysymykseen vastaus: kivitalot suunnitellaan paremmin tonttiin ja yksilöllisesti, eli ovat usein arkkitehtoorisesti mielenkiintoisempia ja ajan patinaa kestävämpiä. Rappauspinta on huoltovapaa kymmeniä vuosia. Kivitalo on energiatehokas ja hiljainen asua. Laatutalo siis ja siksi kestävä pientalo.
- Seinärakenteella ei ole vaikutusta siihen miten talo on suunniteltu tonttiin
- Sama melu tulee ikkunoiden kautta kuin puuelementtitalossakin, ikkunoissa alin eristävyysarvo
- Näyttää raplinki halkeilevan 10 vuotiaana usein
- Harvoin näkee betoniyläpohjaa, puuyläpohjan kanssa ei juuri eroja asumisesa ole seinärakenteesta riippumatta.
No miksi sitten puutalot näyttävät ladoilta... no siksi kun elenttitehtaat haluavat niin. Hirsitaloissa on arkkitehtuurisesti jotain itua, mutta silti kivitalot ovat valovuoden edellä ulkonäön suhteen. Rappaus kestää muuten helposti 50 vuotta ja joo... uretaanimuottiin valettu betoni ei minustakaan ole paras kivitaloratkaisu.
Kun suulakepuristetun polystryreenipalan molemmille puolille liimataan kerros kevytsoraa ja näistä paloista tehdään talo, kyse ei mielestäni ole kivitalosta, vaan jostakin muusta.
Jaa..++ja+hieman+tulitikkua+paksummista+rimoista+tehty+pystyrunko+jonka+tilavuudesta+90%+on+mineraalivillaa+on+sitten+mielestäsi+puutalo?...+entä+kun+nämä+puutikut+liimataan+yhteen+uretaaniliimalla+ja+kasataan+vaakaan,+syntyy+hirsitalo?+
Aika+typerää+vertailua+mielestäni.+Tosin+kivitalo+on+paras+ja+kestävin
Tähänkin provoavaukseen olisi saanut helposti vastauksen googlaamalla:
Kivirakennukset näyttävät olevan käytännössäkin hieman hirsirakennuksia pidempi ikäisiä, esim. Suomen vanhimmat kivirakennukset ovat 100 vuotta vanhempia kuin naapurimaan vanhimmat hirsirakennukset:
https://fi.wikipedia.org/wiki/Kiži
100 vuotta vanhat kivirakennukset on tehty tiilestä muuraamalla. Ei nykyisiä "kivitaloja" sillä tavalla tehdä. Ihan turha vedota siihen, että kun vanhat massiivitalot on kestäneet 100 vuotta niin kyllä siporex höttötalot kestävät myös.
Jaa linkki jäänyt vajaaksi kokeillaan laittaa uusi vaikka jokaisen pitäisi Kitzhin saari tietää
https://fi.wikipedia.org/wiki/Kiži
Minusta suurin osa kivitaloista on umpirumia. Sellaisia korkeita torneja, joista puuttuu kaikki sopusointuisuus ja linjakkuus.
https://www.google.fi/search?q=kivitalot&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiq-Z-9pL7aAhXFBZoKHUnTD0cQ_AUICigB&biw=1920&bih=949
Mulle tuo kuvahaku tuottaa pientaloja korkeiden tornien sijaan. Makuasioitahan nämä ovat...
Oletko joskus verrannut esimerkiksi 10 ooo vuotta vanhaa kiveä samanikäiseen puuhun ? Tee se
Oletko verrannut 10 000 vuotta vanhaa kevytsoraharkkoa edes 100 vuotiaaseen puuhuun? Tee se :D
Parakit+ja+ladot+tehdään+laudasta.+Kunnon+asuintalot+kivestä.+Maailman+asuntokannasta+99%+on+kivirakenteisia...+vain+täällä+takahikiässä+rakennetaan+vielä+puusta+ja+jopa+koitetaan+kehittää+sitä...+vaikka+homeessa+tuppaa+puupientalokanta+olemaan.
”Kunnon asuintalot kivestä.”
Olen samaa mieltä mutta kun ei oikeaa kiveä käytetä rakentamisessa. Kivet louhitaan maasta. ”Kivirakentamisessa” käytetää soraharkkoja ja betonia, eli ei oikeaa kiveä.
No mitä sitten... kutsu vaikka harkkotaloksi jos haluat... sama asia, samat ominaisuudet
Kaupungeissa näyttää olevan muotia rakentaa korkeita kivilaatikoita, joissa on alakerrassa yhdistetty keittiö ja olohuone, mutta ei lainkaan makuuhuonetta. Yläkertaan on sitten sijoitettu makuuhuoneet.
Ratkaisu on kruunattu pienen pienen olohuoneen kohdalle rakennetulla hissikuilulla eli korkealla tilalla. Se näyttää hirveän rumalta sekä sisältä että ulkoa ja on lisäksi epäkäytännöllinen.
Kyllähän kivestäkin saa kauniin talon, mutta kauneus vaatii joko valtavaa kokoa tai sitten yksikerroksisuutta. Valitettavasti suurin osa kivitaloista on sellaisia noin 150 neliön kuutioita, joissa on kasattu kaksi tai kolme pienen pinta-alan kerrosta torniksi.
Puulato ei vaan ole kaunis.
uusia puita kasvaa jatkuvasti, mutta kivet, ovat ties miten vanhoja, joten kumpi kestää??