Miksi stadi on snadi jääkiekossa?

TeuvoTylsänoloinen

Ainakin mikäli kaupungin jääkiekkojoukkueiden nykyisiä saavutuksia on katsominen. Kärpät tiputti kuitenkin seitsämän peliä kyydissä räpiköineen hifkin eilen kesälomille ja kaupungin toinen helsingin venäläinen jokerit on jo pitkän aikaa sitten pelinsä, heikohkon kautensa venäjän sarjassa pelanneena.
Mistä sitten Helsinkiläisten heikot otteet jääkiekossa jhtuvat? Rahasta se ei anakaan ole kiinni. Miksi seuroissa ei pelaa helsinkiläisiä kiekkokasvatteja? Näissä kahdessa seurassa jopa Oululaisia taitaa pelata enemmän kuin ise helsinkiläisiä.
Onko Helsinkiläinen juniorityö jääkiekossa täysin olematonta vai onko se vaan ammattitaidotonta.
Eilen kärpät näytti että Oululaiset osaavat jääkiekkoa pelata, Helsinkiläiset eivät.

3

387

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nhsdhfsd

      KHL-menestyksen puutteesta Jokereita ei voi syyttää. KHL:ssä on tiukka palkkakatto, joka ei lainkaan huomioi verotusta. Jos SKA ja TsSKA lyö palkkakaton sallimissa rajoissa miljoonaat pöytään, niin Jokerit ei pystyisi vastaamaan siihen edes yhtä isoilla miljoonilla korkean verotuksen takia. Venäjällä on tasavero 13% riippumatta siitä paljonko tienaat, mutta Suomessa noin isosta tuloista maksetaan veroa 55%. Vaikka palkkakatto on sinällänsä sama kaikille, niin todellisuudessa venäläiset pystyvät maksamaan pelaajille paljon suurempia nettopalkkoja kuin Jokerit. Jokerit ei pysty kilpailemaan samantasoisista pelaajista.

      HIFK:sta taas voi sanoa, että löysä raha mukavoittaa. HIFK yrittää samaa mitä Jokerit ja TPS tekivät 90-luvulla eli tyhjentävät muita seuroja niiden parhaista pelaajista. Nykyään se ei vaan onnistu, koska ne parhaista parhaimmat liigapelajat eivät siirry enää Liigan sisällä, vaan lähtevät Venäjälle, Ruotsiin tai Sveitsiin. HIFK pystyy houkuttelemaan pelaajia vasta siitä seuraavasta korista., esim. Patrik Carlsson ja Jarkko Malinen. Niinpä HIFK:llä on aina ylihintainen joukkue, sillä imu perustuu pelkkään rahaan, jota sillä ei ole siihen tarpeeksi.

      Vertailuna Tappara. Tapparalla ei ole yhtä isoja rahavaroja kuin HIFK:llä, mutta se on pelaajien kehityshautomo. Sinne tullaan kehittymään ja käytetään sitä ponnahduslautana isompiin liigoihin. Tappara ei myöskään estä pelaajien lähtemistä isompiin ympyröihin kesken sopimuksen, mikä lisää imua Tapparaan. Tappara pystyy joka vuosi houkuttelemaan potentiaalisia pelaajia joukkueeseen, koska Tapparassa pelaajat tuppaavat kehittymään ja sieltä pääsee lähtemään jos jostain tarjotaan rahakkaampaa sopimusta. Siksi Tappara pystyy kokoamaan joka kausi HIFK:iä laadukkaamman ja leveämmän joukkueen. Ostetaan rahalla -tyyli ei toimi enää Suomessa, koska nykyään liigaseurat ovat suhteellisesti niin paljon köyhempiä Euroopan rahaseuroihin verrattuna. Siksi Tapparan tyyli hakea nuoria pelaajia kehittymään, tarjota "näyteikkunaa" isompiin liigoihin, tuottaa paljon parempaa menestystä kuin HIFK:n rahalla mällääminen.

      Tapparan toiminta on kieltämättä vähän farmiseuramaista jos vertaa 90-luvun Jokereihin ja Tepsiin, mutta tulokset eivät valehtele. Viisi kertaa putkeen finaaleissa, kaksi peräkkäistä mestaruutta ja nyt on todennäköisesti tulossa kolmas putkeen.

    • zesiitä

      Jääkiekko on pieni ja häviävä laji. Siksikö seurojen eli osakeyhtiöiden pitää tehdä konkursseja kuten Espoossa, että jotkut saavat rahastettua vielä ennen lajin kuihtumista mahdollisimman paljon omiin taskuihinsa? Mihin rahat häviävät vai onko kyse vaan siitä, että lajiin ei enää riitä yleisön mielenkinnto. Pieni, äänekäs porukka saa pidettyä lajin otsikoissa, mikä auttaa rahastajia saamaan rahat taskuunsa. Tästäkö on kysymys?
      Jos laji on suuri yleisölaji, konkursseja ei tulisi ellei joitain kummia "rahanreikiä" ole, joita jotkut hyödyntävät. Vai onko vaan todettava, että laji on häviämässä ja jää kanadalais- suomalaiseksi pesäpalloksi.

    • VäsyttääPaskaPeli

      Taas näitä trolleja pikkulajista. Ehkä Suomesta katsottuna asian voi nähdä niin, mutta kun käy esim. Pohjois-Amerikassa niin saattaa hieman hahmottaa, miten valtavasta lajista on kyse. Meneehän tietysti futis ihan omiin sfääreihin, mutta muita ei sitten olekkaan. Paitsi siis paikallisesti eli pohjois-amerikasta löytyy muita lajeja edelle. Varsinaiseen kekusteluaiheeseen niin pääkaupunkiseudulla ei ole ihan ymmärretty mistä jääkiekossa on kyse. Sehän on joukkuepeli ja se on ainakin täällä kadotettu taito. En voi kommentoida eroaako muusta Suomesta kun en tunne, mutta viimekkin kauden kokemuksella maaseutujoukkueista tuntui löytyvän junnujengejä, jotka pelaavat juuri joukkueena hyvin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      237
      2688
    2. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      101
      1134
    3. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      122
      1088
    4. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1002
    5. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      995
    6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      917
    7. Mitä toivoisit

      Välillämme vai toivoisitko mitään näiden vuosien jälkeen?
      Ikävä
      63
      841
    8. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      41
      807
    9. Perussuomalaisten kansanedustajalta erittäin raju puheenvuoro eduskunnassa massamaahanmuuttoa vastaa

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000012019924.html Hyvä, että perussuomalaiset tuo Suomen kansalle tätä vihervasemmisto
      Maailman menoa
      237
      799
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      121
      759
    Aihe