kiakkooooh

karpinkakkonen

eikö virtulaisia vituta ku keuruulla pelataan mestiksen finaaleita...kauheesti sösssönsössön sanomissa välillä leuhkitaan mutta ei täällä toimi mikään jos tollasta porukkaa on vetämässä...

4

1033

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ohi-ajava

      Ei nyt juoni aivan auennut?
      Mutta ei v...ta kun me tavalliset veroja maksavat Virtolaiset olemme jo niin tottuneet reilussa kahdessakymmenessä vuodessa että jos kunnanhallituksessamme istuu meidän valitsemat yrittäjät ja heidän parhaat kaverinsa, vaimonsa tai sukulaiset niin hehän tietävät parhaiten Virtain kaupungin ja kuntalaisten tarpeet.
      Ajatelkaa olet yrittäjä ja istut kunnanvaltuustossa ja hyvässä lykyssä rahahanojen päällä niin etkö muka parhaiten tiedä mistä kunta rahat on saanut ja kuinka niitä parhaiten oikein käytetään?
      Eikö olekin parempi jakaa ne pienessä piirissä ja pitää ulkopuoliset hyi muka "uusia työpaikkoja ja verorahoja" tuovat verenimijät sun muut pois pikku kaupungistamme sotkemasta selviä säveliä ja palkkapolitiikkakin pysyy maltillisena ja omatkin voitot siinä kasvavat?
      Miksi siis minua siis ketuttaisi kun luotan johtoomme kuin kansa muinoin saksassa, nyttemmin venäjällä tai pohjois koreassa?

    • Humma-peekele

      Just tää on vienyt virtain tähän tilaan missä se on takapajuloista kaikken takapajuisin,oikea aave ongelma kylä.

    • ohi-ajava

      Parempi vanha kunnanhallitus kuin pussillinen uusia!
      Nämä paikkakunnan yrittäjät ja sukulaiset perheenjäsenineen jotka istuvat kunnanhallituksessa vaikkakin kahmivat kaikki edut ja tuet sekä torppaavat uudet työpaikat sentään jättävät rahat Virroille.
      Eivät välttämättä yhteiskunnan käyttöön, mutta pankkitileilleen joten onhan sekin jotain. Virroillahan on tunnettu salaisuus palkkakarenssi ja kartellitoimintainen yritys toiminta, siinäpä ei paljoa duunari pullikoi eikä mersuja ostele. Hyvä kun töissä pystyy käymään ja sehän on homman tarkoituskin.
      Olisihan se kamalaa jos paikkakunnalle saataisiin sisäänpäin lämpiävä ja sisäsiittämätön kunnanhallitus joka voisi tuoda uusia yrityksiä ja työpaikkoja sekä ihmisiä virroille, tämä hitaasti näivettyminen kun sopii kerran kunnan herroille niin se sopii paikkakuntalaisillekkin.
      Olisihan se jos keskusta kokoomus linja loppuisi ja nousisi vaikkapa vasemmisto suuntainen hallitus joka ajattelisi kunnan ja kuntalaistenkin etua, Puttosen hiekkakuopillahan semmoiset pitää kyytiä ja vanhaan tyyliin hoidella.

    • Yrjöirma

      Virrat on sukrutsauksen kantatila.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      39
      10563
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      126
      10122
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      21
      7921
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      177
      6324
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      30
      4892
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      55
      4717
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      117
      4056
    8. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      124
      3413
    9. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      62
      3127
    10. Adonikselle

      Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin
      Ikävä
      221
      3060
    Aihe