kiakkooooh

karpinkakkonen

eikö virtulaisia vituta ku keuruulla pelataan mestiksen finaaleita...kauheesti sösssönsössön sanomissa välillä leuhkitaan mutta ei täällä toimi mikään jos tollasta porukkaa on vetämässä...

4

1057

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ohi-ajava

      Ei nyt juoni aivan auennut?
      Mutta ei v...ta kun me tavalliset veroja maksavat Virtolaiset olemme jo niin tottuneet reilussa kahdessakymmenessä vuodessa että jos kunnanhallituksessamme istuu meidän valitsemat yrittäjät ja heidän parhaat kaverinsa, vaimonsa tai sukulaiset niin hehän tietävät parhaiten Virtain kaupungin ja kuntalaisten tarpeet.
      Ajatelkaa olet yrittäjä ja istut kunnanvaltuustossa ja hyvässä lykyssä rahahanojen päällä niin etkö muka parhaiten tiedä mistä kunta rahat on saanut ja kuinka niitä parhaiten oikein käytetään?
      Eikö olekin parempi jakaa ne pienessä piirissä ja pitää ulkopuoliset hyi muka "uusia työpaikkoja ja verorahoja" tuovat verenimijät sun muut pois pikku kaupungistamme sotkemasta selviä säveliä ja palkkapolitiikkakin pysyy maltillisena ja omatkin voitot siinä kasvavat?
      Miksi siis minua siis ketuttaisi kun luotan johtoomme kuin kansa muinoin saksassa, nyttemmin venäjällä tai pohjois koreassa?

    • Humma-peekele

      Just tää on vienyt virtain tähän tilaan missä se on takapajuloista kaikken takapajuisin,oikea aave ongelma kylä.

    • ohi-ajava

      Parempi vanha kunnanhallitus kuin pussillinen uusia!
      Nämä paikkakunnan yrittäjät ja sukulaiset perheenjäsenineen jotka istuvat kunnanhallituksessa vaikkakin kahmivat kaikki edut ja tuet sekä torppaavat uudet työpaikat sentään jättävät rahat Virroille.
      Eivät välttämättä yhteiskunnan käyttöön, mutta pankkitileilleen joten onhan sekin jotain. Virroillahan on tunnettu salaisuus palkkakarenssi ja kartellitoimintainen yritys toiminta, siinäpä ei paljoa duunari pullikoi eikä mersuja ostele. Hyvä kun töissä pystyy käymään ja sehän on homman tarkoituskin.
      Olisihan se kamalaa jos paikkakunnalle saataisiin sisäänpäin lämpiävä ja sisäsiittämätön kunnanhallitus joka voisi tuoda uusia yrityksiä ja työpaikkoja sekä ihmisiä virroille, tämä hitaasti näivettyminen kun sopii kerran kunnan herroille niin se sopii paikkakuntalaisillekkin.
      Olisihan se jos keskusta kokoomus linja loppuisi ja nousisi vaikkapa vasemmisto suuntainen hallitus joka ajattelisi kunnan ja kuntalaistenkin etua, Puttosen hiekkakuopillahan semmoiset pitää kyytiä ja vanhaan tyyliin hoidella.

    • Yrjöirma

      Virrat on sukrutsauksen kantatila.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      329
      3893
    2. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      128
      3580
    3. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      5
      2292
    4. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      112
      1704
    5. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      1618
    6. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1339
    7. Martina mukana erikoisjoukossa

      Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      144
      963
    8. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      101
      929
    9. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      79
      865
    10. Huonosti.

      Oletko kohdellut kaivattuasi huonosti? Miksi?
      Ikävä
      86
      781
    Aihe