Mainosaikojen säännöstely loppuu, jos yhtään enempää tulee mainoksia kaupallisiin radioihin niin lopetan kuuntelun ja teeveen osalta olen jo kaihtanut kanavia joissa pyörii mainokset, ainoa mitä voi hermostumatta katsoa on TV1.
Mainokset radiossa?
11
886
Vastaukset
- ViimeinenPisara
TV ja radio on jo molemmat käyttökelvottomia. Katson/kuuntelen enää netistä mitä haluan, ja tv:kin toimii enää vain näyttönä tietokoneelle. Pelkkää mainostahan nuo nykypäivänä ovat, ja jopa netti yritetään pilata sillä saastalla. Kovasti suunnittelevat pakkomainontaa joka kiertää kaikki mainosten esto-ohjelmat, ja myös maksukanavat on tuhottu mainossaastalla. Sähköposti on käyttökelvoton spämmin takia. Pitäisi tehdä kuten jenkeissä, roskapostittajia on tapettu siellä
- 68757656545
Todella isot rahat varmaan pyörii mainoksissa mutta jotenkin tuntuu että moni yritys mainostaa aivan turhaan, mitä järkeä on esim. mainostaa teeveessä tai radiossakaan jotain emättimien kuivuuteen auttavaa voidetta, ristus sentään, miksi ei meille miehille ole mitään mainoksia teeveessä esim jos ei ns. ota eteen niin sellaisia sinisiä pillereitä voisivat mainostaa tai erktiorenkaita tai jos ei saa luomua niin mainostaisivat teko*imperoita ihan kuva kera koska naisille kaalimatojakin mainostetaan, tässä asiassa ei kyllä ole tasa-arvoa.
- mainoseino
Helpottaa kaupallisten radiokanavien toimintaa. Ennen lähetettiin mainoksia ohjelman välissä, kohta ohjelmia mainosten väliin. Jos nyt ohjelmista voi edes puhua. Jonninjoutavaa sanahelinää.
- oiugiuygi
Nykyään jo maikkarilla mainoksia aivan tolkuttomasti ja jos tuosta vielä lisääntyy niin muuta ei kanaville mahdukaan, silläkö houkutellaan katsojia, no eihän maikkari katsojia kaipaa enää, riittää kun mainos aikaa ostavia on tarpeeksi, TV1 on nykyään paras, hyviä dokumentteja yms. Radiokanavista Radio Nova on ehdottomasti ykkönen!
- Ei_kelpaa_minulle
"Radiokanavista Radio Nova on ehdottomasti ykkönen! "
Yhden kerran olen kokeillut aamulla kuunnella. Kaksi tyhjänpäiväistä pälättäjää hölötti minuuttikaupalla ilman mitään kunnon asiaa eli ihan sama tilanne kuin Radio Suomessa Uudellamaalla aamuisin. Kiitos ei! - silkkaa.saastaa
Katsoppa foxia, discoverya, tv5 tai tv6. Ohjelmaa muutama minuutti kerrallaan mainosten välissä, ei siis mitään mahdollisuutta keskittyä enää itse ohjelmaan.
Ei_kelpaa_minulle kirjoitti:
"Radiokanavista Radio Nova on ehdottomasti ykkönen! "
Yhden kerran olen kokeillut aamulla kuunnella. Kaksi tyhjänpäiväistä pälättäjää hölötti minuuttikaupalla ilman mitään kunnon asiaa eli ihan sama tilanne kuin Radio Suomessa Uudellamaalla aamuisin. Kiitos ei!Radio Suomen aamulähetykset ovat olleet jo pari vuosikymmentä juuri tuollaisia itseään ja olojaan kehuvien naisten päivitystä omista ja reviirinsä asioista. Erityisen hyvin siinä on kunnostautunut tämä Tiina von, von......
Todella ärsyttävää ja kaukana ammattitaitoisen toimittajan työstä.
Tosin sama se on muissakin medioissa, toimittajan ammatti (-taito) on lähinnä juorutoimittajatasoa a´la 7 päivää.- MAoa
however kirjoitti:
Radio Suomen aamulähetykset ovat olleet jo pari vuosikymmentä juuri tuollaisia itseään ja olojaan kehuvien naisten päivitystä omista ja reviirinsä asioista. Erityisen hyvin siinä on kunnostautunut tämä Tiina von, von......
Todella ärsyttävää ja kaukana ammattitaitoisen toimittajan työstä.
Tosin sama se on muissakin medioissa, toimittajan ammatti (-taito) on lähinnä juorutoimittajatasoa a´la 7 päivää.Yllätys! Ammattitaitoon mainitsemiesi henkilöiden osalta en ota kantaa, kun en ole kuunnellut, mutta sama meininki on muuallakin Ylessä. Räikeimmin tämä näkyy ja kuuluu urheilulähetyksissä. Jopa jääkiekkoon television puolelle jalkapallosta puhumattakaan laitetaan selostushommiin tyyppejä, jotka eivät osaa aina edes lajin yksinkertaisimpia sääntöjä. Paljon kuulee myös Ylen lähetyksissä selostajia, jotka eivät ole jaksaneet tehdä pohjatyötä ennen selostuksia. Ylelläkin on erinomainen/erinomaisia selostajia aina toisinaan joihinkin lajeihin käyttää, mutta eivät saa vastuuta. Juuri he jotka omaavat ammattiylpeyttä ja haluavat jo omista lähtökohdistaan panostaa työhönsä ilman että työnantaja sitä erikseen vaatii.
En sano että kaikki eivät panostaisi, mutta et kovin kauaa olisi esim. Nelosella, Viasatilla tai Maikkarilla pääselostajia, jos et viitsi ottaa faktoista, tilastoista, säännöistä yms. selvää ennen kuin avaat suusi selostamossa.
Tv 1:ltä vielä tulee jotain katsottavaa, mutta sieltäkin on hyvä erottaa propaganda jota konsensuksen nimissä tarjotaan.
Kaupalliset tv ja radiokanavat ovat olleet jo tähänkin saakka liiallisilla mainoskatkoilla täytettyjä ja rajoitusten poistuessa ei juuri muuta ohjelma-aikaa jääkään.
Television puolella on onneksi se mahdollisuus, että halutessaan voi tallentaa ohjelman ja katsoa sen ajamalla mainoskatkot yli.- hyietto
Saavat mainostella ihan vapaasti vaan. Olen jo aikoja sitten lopettanut sellaisten kanavien katselun ja kuuntelun.
Ilmeisesti joku ihmisryhmä nauttii ja katselee pelkästään pelkkiä mainoksia. Luulisi heitäkin risovan kun väliin tunkee jotain asiaohjelmaa vakavalla naamalla esitettynä. - Mainoksiavaanenemmän
Usein mieluummin jopa kuuntelisi monella radiokanavilla mainoksia, kuin niitä muutamaa jo kuukausia sitten soittoon otettua ikuisuuden soivaa uudempaa kappaletta ja samoja vanhoja mitkä soivat päivästä, viikosta ja vuodesta toiseen. Jopa Ylen radiokavilla erityisesti Radio Suomella tulee ikävä mainoskatkoja. Eipä jäisi enää aikaa soittaa yhtä paljon edellä mainitulla tavalla musiikkia.
Kaikki edellä mainittuun kategoriaan menevät kanavat voisivat lisätä vain mainoskatkojen määrää ja pituutta. Mielekkämpää ja siedettävämpää kuunneltavaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin2609057IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3126289Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?661370Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61311- 1091111
Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.79995Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut60877Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin43788MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk311703Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus23696