Ärsyttää pyöräillessä

NämäÄrsyttää

Tässä muutama asia, jotka ovat taas tämän pyöräilykauden alussa ärsyttäneet, ei missään erityisessä järjestyksessä:
1. Pyörätiet ovat vielä monin paikoin surkeasti puhdistettuja hiekoitussepelistä. Kaarteissa ja käännöksissä joutuu varomaan jottei henki tai terveys lähde. Nopeamman pyörän joutuu pitämään varmaan kesäkuulle asti tallissa, kukkaro ei kestä jatkuvia renkaanvaihtoja.
2. Uudetkin pyörätiet rakennetaan niin, että autoteiden risteyksissä oikein kukaan ei tiedä onko pyöräilijä vai autoilija väistämisvelvollinen. Monissa paikoissa pyörätie vedetään risteyksessä todella kauas päätiestä, jolloin sivutielle kääntyvä autoilija ei välttämättä enää edes tunnista pyörätietä päätien vierellä kulkevaksi. Sivutiellä autoileva sentään yleensä näkee kolmionsa ennen pyörätietä. Omilla vakio pyöräilyreiteillä on useampi tällainen paikka. Itsellä on niihin joku mielipide, mutta autoilijalla saattaa olla erilainen, varmaan jossain näistä risteyksistä on joskus kolahtanut, olisi vain kiva tietää mikä on ollut sitten "virallinen" kanta.
3. Pyörätiellä olevat liikennevalot, jotka eivät vaihdu vihreäksi koskaan, ellei käy painamassa kävelijöille tarkoitettua nappia. Aina seurauksena pyöräilyrytmin menetys. Ei siitä tietysti mitään suurta haittaa työmatkapyöräilijälle olisi, mutta näin keskinopeutta seuraavana kuntopyöräilijänä nämä kohdat vituttavat armottomasti.
4. Kennelin pitäjät ja kävelyporukat. 1-2 koiran kusettajaa, jotka ulkoiluttavat pyörätiellä koko kenneliä kerralla (3-8 koiraa). Kilikelloa kun kilistää kuuloetäisyydellä, pitää pyöräilijän kuitenkin hidastaa vauhtia melkoisesti ennen kuin koko lauma on kelattu vapauttamaan edes 1/3 osa pyörätiestä. Vähän saman tyyppisen ongelman tuovat lähes koko pyörätien leveyden käyttävät kävelyporukat. Jos kilkuttaa kelloa kuuloetäisyydellä, alkaa hirveä arpominen mihin suuntaan ketäkin väistää. Jos ei kilkuta kelloa pääsee yleensä turvallisemmin ja sujuvammin ohi, mutta tästä valinnasta saa lukea pyöräilijöitä parjaavista kirjoituksista.
5. Ylikohteliaat autoilijat. Älkää hyvät autoilijat antako pyöräilijälle tilaa jos teillä on selvästikin etuajo-oikeus. Monesti olen tullut tilanteeseen, jossa joudun ylittämään autotien, kun pyörätie jatkuu toisella puolella tietä. Näen lähestyvän auton ja hidastan vauhtia, jotta auto ehtii ensin kuten kuuluukin, mutta sitten huomaan, että autokin hidastaa ja aikoo antaa tietä, aiheuttaen vain sen, että molemmilla on vauhti nollissa ja molempien matka hidastuu. Itsellä se monesti hidastuu siitä 25-30 km/h vauhdista lähelle nollaa, kun olisi riittänyt vauhdin putoaminen vain kahteen kymppiin, josta on normaali vauhtiin paljon mukavampi kiihdyttää kuin lähes pysähdyksistä. Pitäisikö siinä sitten heilauttaa kättä kiitokseksi vai vilauttaa keskisormea, no itse en tee kumpaakaan, mutta varmasti kuski monesti pystysi lukemaan huulilta "älä vittu nyt pysähdy"

Kaikesta huolimatta edelleen jatkan pyöräilyä vuodesta toiseen ja yllättävää kyllä tunnin puolentoista pyörälenkki tuottaa näistä vitutuksen aiheista huolimatta säännöllisesti enemmän mielihyvää kuin mielipahaa ja verenpaineen nousua.

1

1232

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vikapaikka

      Ajat kuntopyörääsi väärässä paikassa. Olet osa liikennettä, siihen on asennoiduttava ja toimittava sen mukaan, esim nopeus ja ennakointi jne.. Treenihommat ja keskinopeushommat on suunnattava sellaisille urille jossa ei ole liikennevaloja tai väisteltäviä. Urbaaniympäristö ei ole sitä.

      Liikennesuunnittelussa on varmasti monia epäkohtia, mutta miksi ottaa stressiä asioista joihin et itse voi vaikuttaa? Helpompaa on kun ei vituta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?

      Loviisan satamaan tuotiin laiva­lastillinen pähkinän­kuoria Norsun­luu­rannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al
      Maailman menoa
      130
      2671
    2. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      70
      2077
    3. Koulujen kesälomien siirto

      Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut
      Maailman menoa
      134
      1780
    4. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      20
      1659
    5. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      118
      1607
    6. Inhottava stalkkeri

      Mikä ajaa ihmisen moiseen toimintaan ?
      Ikävä
      139
      1306
    7. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      88
      1074
    8. Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?

      Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka
      Ikävä
      144
      1025
    9. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      48
      982
    10. Yhä pyörit mielessä,

      ja tällä kertaa huomasin yhden asian: Sinusta välittyi sellaista lempeyttä ja välittämisen tunnetta, jota ei voi unohtaa
      Ikävä
      29
      917
    Aihe