Puupurjevene H-veneen jälkeen

Puuvenekö

Mitä puupurjevenettä folkkarin lisäksi suosittelisitte H-veneestä siirtyvälle seuraavien kriteerien puitteissa:

- Käyttö: päiväpurjehduksia ja yhden-kahden yön purjehduksia yksin ja kahdestaan (ei lapsia), parin-kolmen viikon pidempi reissu kerran kesässä
- Mieluiten 60-luvulla tai sen jälkeen rakennettu, mahdollisimman helppohoitoinen puuveneeksi
- Sisämoottori toivottava (ei ehdoton)
- Hinta max. 20 000 EUR, vuosittainen ylläpito säilytyksen/nostojen/laskujen lisäksi ei yli 2000 EUR/v

Perusteluja suosituksille kiitos!

1

267

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pikkufiskarilla

      Valinnanvaraa on vaikka kuinka, mutta kysyjän esittämät parametrit ovat hieman ristiriitaisia. No ensin mitä haetaan noin toiminnallisesti.

      Jos haetaan H-venettä muistuttavia purjehdusominaisuuksia, niin ensin tulee mieleen Louhi, A-vene ja Hai. Hyvät purjehdusominaisuudet, ajaton tyylikkyys, askeettinen asuminen, vaatii notkeat polvet ja ketteryyttä. Ensisijainen käyttö ratakilpailut , päiväretket ja askeettinen retkipurjehdus. Näissä on harvemmin minkäänlaista moottoria. Sisämoottori olisi suoranainen raiskaus.

      Jos painotuksena venematkailu niin sitten esimerkiksi folkkari tai skylla. Matka taittuu kyllä mutta verkkaisemmin. Asuintilat suht kivat sillä olettamalla, että purjehtijat eivät ole kovin pitkiä. Skyllissä sisätilojen mitoitus on saatettu tehdä yksilöllisesti ensimmäisen omistajan mittojen mukaan... Tyylikkäitä ja erittäin merikelpoisia. Jos purjehtii yksin kannattaa harkita tarkoin, jottei puksprööti ole liian pitkä ja vaikeakulkuinen rantautumista silmälläpitäen. Folkkarilla kaikki onnistuu myös 1-hengen miehistöllä.

      No entä sitten se helppohoitoisuus... Jos puuveneellä on ollut onni saada asiansa osaavia ja riittävän varallisuuden omaavia puuveneen ymmärtäjiä omistajia koko elinkaarensa ajaksi, on minkä tahansa puuveneen ylläpito suhteellisen edukasta ja suorastaan helpompaa kuin lasikuitupaateissa. Tästä pääsee jyvälle kun tiedustelee myyjältä miten ylläpitoa tehdään. Esimerkiksi timmissä kunnossa olevan puuveneen kylkien lakkaukset voidaan ja tuleekin tehdä syksyllä. Se onnistuuko sitten lopultakaan löytämään tällaisen timmissä kunnossa olevan puuveneen - siihen joutuu tekemään töitä. Ehkäpä n. 0,5% puuvenekannasta on tällaisia.

      No entäpä tuo vuotuinen ylläpitobudjetti... Jos kysyjä tekee peruskunnostustyöt kuten hionnat ja lakkaukset itse, niin ajateltu budjetti riittää keskimäärin jos aihio on lähtötilanteessa hyvä. Budjetista riittää myös varaa pienimuotoiseen ammattimiehen käyttöön pitkässä juoksussa. Jos ostaa raadon, niin sitten raha ei riitä kun aloitetaan hommaa esimerkiksi steevien , kaarien ja runkolautojen vaihdoilla.

      n. kymmenmetrisen timmissä kunnossa olevan paatin syys ja keväthuoltoihin riittää pari-kolme työpäivää. Jos kunto paatissa kehno, niin sitten 2-3 viikkoa sekä syksyllä, että keväällä sillä olettamalla, että paatin kunto ei uudella omistajalla laske.

      Jos omat rahkeet tai aika ei riitä paatin ylläpitoon ja on silti viehtynyt puuveneen kauneuteen, suosittelen kysyjääå miettimään yhtenä vaihtoehtona jotain 90-luvun puu-epoksi komposiitti venettä. Siis sellaista mikä on epoksilaminoitu ihan uudesta. Näitä tosin on vähemmän markkinoilla ja ne on yleensä yksityyppiveneitä, joiden mahdollista ostoa harkitsevan kannattaa perehtyä mahdolliseen kohteeseen tarkoin esimerkiksi alkaen veneen vakavuuslaskelmista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      252
      16645
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5361
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2544
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      2002
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1741
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      972
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      936
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      28
      842
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      40
      840
    Aihe