Työelämässä vapautus ruotsin kielestä!

Budjettiriihessä RKP:n puheenjohtaja Anna-Maja Henriksson vaati lisää ulkomaalaista työvoimaa Suomeen. RKP on ilmeisesti luopunut vaatimuksistaan, että ruotsin kieltä tarvitaan työelämässä.
Matuja ei kotouteta ruotsiksi Suomeen, eikä se onnistuisikaan.

Vapauttakaa myös aitosuomalaiset ruotsin kielen aiheuttamasta kielivankilasta. Rikollinen vapautuu rangaistuksen suoritettuaan, mutta pakoruotsin kielivankilasta ei vapaudu.
Hallitus on onneksi romuttanut ruotsin kielen aseman. Vieras kieli alkaa ekalta.

Ruotsin kielinen kaupallinen media kuolee ja kuihtuu pois. Yle pitäisi vielä saada suomenkielisten komentoon.

7

861

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Käytännössä yksityisellä puolella ei ainakaan PK-seudulla saa palvelua ruotsiksi.
      Viimeisimpien uutisten mukaan ensihoidossa ei ruotsia puhuta. Käytännössä koko julkinen sektori poliiseista alkaen on luopunut ruotsista jo vuosia sitten.
      Toki töissä on ruotsin kielisen koulun käyneitä, jotka tulkitsevat tarvittaessa.
      Asiakkaista vain jotkut fanaatikot yrittävät puhua ruotsia.

      Hyvä, että RKP tunnustaa tosiasian. Ruotsin kieli on häviävä kortti.

    • On selvää, ettei ruotsin kieli tule enää ikinä olemaan tärkeä kieli suomalaisessa liike-elämässä.
      Suomenkieliset tosiaan voidaan vapauttaa kaikilla tasoilla osaamasta kieltä. Ei voi olla niin, että ulkomaalaiset työntekijät ovat etuoikeutettuja niin, ettei heidän tarvitse ruotsia osata.

    • ettäTuommoista

      Lol. mää oon luullu, ettänoi pakkoruotsista vouhkaajat ja siitä mouhoominen on jääny jo historiaan, niitten juttuja kun ei enää muulla ole näkynyt ja itse ihan satumalta poikkesin täällä toista juttua katsomassa. Oma mielipide on, että ihan turhasta vouhkaamista koko pakkoruotsivalitus.

      Ja ei, ei kannata tunkea joutavia linkkjä ja muuta sälää todisteeksi mistään, aikoinaan vuosia sitten tutustuin jo niihin, eikä ne silloinkaan olleet mitään merkittävää. Suomella on ihan oikeitakin ongelmia ja pakkoruotsi ei ole niistä mikään, se on pelkkiä pipanoita todellisiin ongelmiin verrattuna, toivottavasti tajuatte sen.

      Tietysti voi ajatella niinkin kierosti että tuolla pakkoruotsivouhkaamisella yritetään peitellä oikeita ongelmia, kuten median väitetään tekevän monin eri tavoin, piilotellaan joitain isoja asioita ja sitten tuodaan/luodaan joku mekityksetön " kärpäsestä härkänen" joutavanpäiväinen kohu suurella otsikoiden esille ettei sitä oikeaa asiaa jota peitellään huomattaisi.

      • Ruotsi on ainut kieli, josta ei synny hyötyä sitä opiskelevalle. Yhteiskunnalle ei myöskään, koska ruotsin kielisissä kouluissa on riittävästi porukkaa hoitamaan yhteydet Ruotsiin.
        Business ruotsalaisten kanssa hoituu hyvin englanniksi. Kaikista muista kielistä on hyötyä ja iloa opiskelijalle, eikä se ole minkäänlainen kustannus yhteiskunnalle.
        Onneksi nykyinen hallitus on tavallaan selättänyt ruotsin kielen språkfanatikot, kun ensimmäinen vieras kieli alkaa ekalta. Pakkoruotsilla ei ole merkitystä.


      • SinullekinTiedoksi

        Järjettömästä ja kohtuuttomasta pakkoruotsituksesta "vouhkaaminen" loppuu VASTA sitten, kun suomalaiset saavat saman kielivapauden kuin kaikki naapurikansammekin!

        Miksi SINÄ vastustat myös suomalaisille kuuluvaa kielivapautta? Kas siinäpä kysymys!!!


    • KaksinaamainenRKP

      RKP pelaa oudosti kaksilla korteilla? Se perinteisesti on kannattanut eniten Suomen mamutusta, mutta samaan aikaan ei tunnusta muiden kielivähemmistöjen olemassaoloa! Eli haluaa lähes kaikki vähemmistöresurssit suunnattavan ruotsinkielisille ja niin sortaen muita kielivähemmistöjämme??

      • Ruotsin kielisistä on tullut todellinen haitallinen ryhmä. Heidän takiaan ei suomalaiset pääse enää jatko-opintoihin Ruotsiin. Heidän takiaan ei voi opiskella hyödyllisiä kieliä.
        heille pitää suunnitella erilliset palvelut. TV:stä joutuu katsomaan ruotsin kielistä ohjelmaa, onneksi uutiset poistettiin aamusta.

        En enää osta tuotteita, jotka viittaavat ruotsin kieleen tai heidän asuinalueillaan tuotettuja. Ahvenanmaalaiset omenat ja närpiöläiset tomaatit jäävät kauppaan.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      234
      3493
    2. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      62
      3112
    3. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      67
      2676
    4. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      35
      2565
    5. Työvoimatoimisto

      Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
      Työttömyys
      84
      2136
    6. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      85
      1919
    7. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      19
      1885
    8. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      40
      1842
    9. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      93
      1711
    10. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      69
      1063
    Aihe