Tempputyöllistäminen eikä orjatyö ei ole pelastus

Tämä Sipilälle ja hallitukselle tiedoksi. Tosin tietänevät sen itsekin sen mutta kansalle pitää tavan vuoksi valehdella.
2816
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Pakkohan hallituksessa on ollut keksiä työllistämistemppuja, koska markkinatalouden tuoma talouden kasvu ei ole ollut riittävän suurta toteuttaakseen hallituksen itselleen asettamaa työllisyystavoitetta, siis oikeita työpaikkoja ei synny riittävästi ja riittävän nopeasti. Hehkutetaan jo 90 000:sta uudesta työllistyneestä, mutta osataanko sanoa, montako uutta työpaikkaa on Suomeen saatu syntymään? Moniko noista uusista työllistyneistä on niitä aktiivimallin tuottamia tunnin viikossa töissä-tyyppejä? Olisihan se tahra porvarihallituksen liituraitapuvussa, kun historiankirjoihin jäisi merkintä tavoitteiden jäämisestä puolitiehen.

Hallitus muistaa aina korostaa kaikkea aikaansaamansa hyvää, mutta kun tulee kysymykseen mm. asiat, joista esim. EU on meitä huomautellut tai varoitellut, niin ne peitetään sillä yleisellä hölynpölyllä, mitä politiikassa tupataan puhumaan.

Äänestä

Tilastonikkarointia.Aikoinaan demut keksi tempputyölistämisen. Aktivimali on pahin ja typerin muoto.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hokkus.Pokkus kirjoitti:

Tämä Sipilälle ja hallitukselle tiedoksi. Tosin tietänevät sen itsekin sen mutta kansalle pitää tavan vuoksi valehdella.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu