Finan aloitus

netari20

Olen 20-vuotias mies ja aloitin maanantaina Finasterid (orion) kuurin, 1,25mg viisi kertaa viikossa.
Tähän mennessä olen ottanut vain kaksi annosta ja lähes samantien huomasin vaikeudet saada kunnon erektion. Ennen aloittaimista luin monien kokemuksia erektiohäiriöistä niin uskon että se voi johtua psyykkisestä ajatuksesta, että nyt minulle iski sama homma ja ahdistus pään sisällä kasvaa kun ei saa heppiä nousemaan.
Kannattaako jatkaa kuuria, mahdollisesti pienemmällä annostuksella/ harvemmin?
Ohentuneet hiukset vaikuttavat itsetuntooni aika suuresti, mutta tärkeämpää että erektio toimii 100%.

4

554

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 54by645h6yh56

      itse vetelin Gefinaa aikonaan ja erektio heikkeni ja katosi. Pidin vuosia taukoa finasta ja vuos sitten aloin syömään Prpeciaa eikä ole erektioon vaikuttanut. Ehkä silloin saatoin ottaa 1.25, joskus varmaan 1.5mg, ehkä se oli minulle liikaa.

      • psyyke_vaikuttaa

        Gefinan ja Propecian vaikuttava aine on samaa finasteridia. 1,25 mg verrattuna 1 mg:aan ei voikuta noin suuresti.

        Harmi vaan kun nyt sait tietoon että syöt samaa lääkettä niin lerpahtaa koska psyykiset vaikutukset iskee.


    • Seisokkipysyy

      3kk finaa takana. 5mg tabletti 4 osaan ja joka päivä 1/4 tabletti veden kera alas. Ei sivareita.

    • jatkaavaan

      samat täälläkin 3kk .Ei ongelmia kullin ylösnousemuksessa. ainoastaa mällin määrä vähän vähentynyt ehkä.

      Mä itse epäilen, että osalla erektio-ongelmat johtuvat psyykkisistä jutuista. 2x otettu finan murunen ei vaikuta erektioon tai yleensäkään mihinkään millään tavalla, vaan kyse on pelosta ja siitä johtuvasta impotenssista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      93
      1466
    2. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      84
      1101
    3. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      871
    4. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      95
      835
    5. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      67
      816
    6. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      164
      773
    7. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      699
    8. MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(

      MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku
      Maailman menoa
      83
      691
    9. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      628
    10. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      51
      622
    Aihe