Finan aloitus

netari20

Olen 20-vuotias mies ja aloitin maanantaina Finasterid (orion) kuurin, 1,25mg viisi kertaa viikossa.
Tähän mennessä olen ottanut vain kaksi annosta ja lähes samantien huomasin vaikeudet saada kunnon erektion. Ennen aloittaimista luin monien kokemuksia erektiohäiriöistä niin uskon että se voi johtua psyykkisestä ajatuksesta, että nyt minulle iski sama homma ja ahdistus pään sisällä kasvaa kun ei saa heppiä nousemaan.
Kannattaako jatkaa kuuria, mahdollisesti pienemmällä annostuksella/ harvemmin?
Ohentuneet hiukset vaikuttavat itsetuntooni aika suuresti, mutta tärkeämpää että erektio toimii 100%.

4

549

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 54by645h6yh56

      itse vetelin Gefinaa aikonaan ja erektio heikkeni ja katosi. Pidin vuosia taukoa finasta ja vuos sitten aloin syömään Prpeciaa eikä ole erektioon vaikuttanut. Ehkä silloin saatoin ottaa 1.25, joskus varmaan 1.5mg, ehkä se oli minulle liikaa.

      • psyyke_vaikuttaa

        Gefinan ja Propecian vaikuttava aine on samaa finasteridia. 1,25 mg verrattuna 1 mg:aan ei voikuta noin suuresti.

        Harmi vaan kun nyt sait tietoon että syöt samaa lääkettä niin lerpahtaa koska psyykiset vaikutukset iskee.


    • Seisokkipysyy

      3kk finaa takana. 5mg tabletti 4 osaan ja joka päivä 1/4 tabletti veden kera alas. Ei sivareita.

    • jatkaavaan

      samat täälläkin 3kk .Ei ongelmia kullin ylösnousemuksessa. ainoastaa mällin määrä vähän vähentynyt ehkä.

      Mä itse epäilen, että osalla erektio-ongelmat johtuvat psyykkisistä jutuista. 2x otettu finan murunen ei vaikuta erektioon tai yleensäkään mihinkään millään tavalla, vaan kyse on pelosta ja siitä johtuvasta impotenssista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1117
    2. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1077
    3. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      49
      1041
    4. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      999
    5. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      912
    6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      857
    7. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      89
      827
    8. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      800
    9. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      105
      719
    10. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      51
      703
    Aihe