Kävin yksityislääkärikeskuksessa. Eräs tutkimus maksoi 135 euroa. Piti lähteä jatkotutkimuksiin ja
valitsin Kaupunginsairaalan. Sama tutkimus vähän laajemmin maksoi noin 42 euroa.
Käykö jatkossa niin, että kaikille (yksityisfirmassa tai kaupungin organisaatiossa) hinta on sama
42 euroa? Veronmaksajien rahoja myös yksityisfirmoille? Voi olla että tuo 42 euroa nousee ja kuntien terveyskeskusmaksu myös nousee?
Siis rikkaat rikastuu?
valitsin Kaupunginsairaalan. Sama tutkimus vähän laajemmin maksoi noin 42 euroa.
Käykö jatkossa niin, että kaikille (yksityisfirmassa tai kaupungin organisaatiossa) hinta on sama
42 euroa? Veronmaksajien rahoja myös yksityisfirmoille? Voi olla että tuo 42 euroa nousee ja kuntien terveyskeskusmaksu myös nousee?
Siis rikkaat rikastuu?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Veronmaksajina maksoimme sinun käyntisi maksun erotuksen.
Kulut eivät ole erilaisia yksityisellä ja julkisella sektorilla. Jos olen väärässö, voit esittää laskelmat.
Onhan se varmaa että soten jälkeisessä maassamme nykyiset yksityisen asiakkaat maksavat vähemmän ja julkisen enemmän, alkuun. Hintakehitys kuitenkin on huomattavasti yleistä inflaatiota voimakkaampaa, niin jotta kolmen vuoden jaksolla ollaan nykyisellä yksityisen tasolla. Koska sote takaa saatavat hinnan nousu on myös eteenpäin yhtä voimakasta. On tullut todistettua ettei sote säästä vaan tulee nykyistä kalliimmaksi. Maksetaan tavalla tai toisella joko suoraan tai välillisesti, valton kassan kautta. Tämä sote ei olisi niin tärkeä ellei joku hallitusta lähellä tai hallituksessa olisi suoraan hyötyjä. Politiikassa aina ensin omat taskut sitten kavereiden ja lopuksi etujärjestön taskut.
SOTE on vain ja ainoastaan RAHANKERÄYSTÄ.
Keskusta ja kokoomus ovat sisaruspuolueita eli kaikki pitäisi heidän mielestään YKSITYISTÄÄ.
Kansalaiset kaiken maksavat!!!!!!!
Jokaisen yksityisen terveysfirman tavoitteena on jatkuva myynnin kasvu.
Liikevaihdon kasvulle määritellään tavoitteet.
Erittäin huonosti sopii liikevaidon kasvattamisen tavoite yhteen yhteiskunnan säästötavoitteiden kanssa.
Eli soten mukana yhteiskunnan terveysmenoissa ei tapahde säästöä, vaan kustannukset karahtavat laukkaan ylöspäin.
Sote jos toteutuu niin Suomi kaatuu omiin jalkoihinsa eli täällä ei vähätuloisten rahat enää riitä kun isojen omistajien taskuja täytetään heidän eli meidän köyhien kustannuksella. Sairaat kuolevat pois nopeammin kuin nykyään (ja se on tarkoitettu niin)ja huonosti lääketiedettä osaavat jankkaavat lääkärit sanovat esim ettei yksityispuoli ota sinua potilaaksi eikä yleinen puolikkaan enää toimi joten ei sinnekään pääse. Eli mene ottamaan särkylääkettä kotiisi ja jota voit ottaakin samantein kymmenen vuotta ja sitten kaikki vaan kuolevatkin jo tuossa tutkimattomuus ja hoitamattomuus vaiheessa pois. pistäkää nyt ihmeessä joku viisas toppi nyt sote:lle ettei mene pilalle koko edes auttavasti toimiva terveydenhuollon nykyjörjestelmä. (pitäisihän sitä jo nyt uusia niin että ihmisten sairauksia todella estettäisiin ja etsittäisiin ja olisi rehellisellempiä, ahkerampia lääkäreitä olemassa. Nyt pieni lyhyt vastaanottoaika menee usein lääkäreiltä vastaansanomiseen ja joskus esim potilaan vähän arvostelemiseen eli Hippokraten vala on pikkasen unohtunut mielestä. Ei kiinnosta oikea lääketiede potilaan hyväksi kun palkan saa esim vastaan jankuttamisesta ja potilaan entisten esim vaikeiden asioiden naureskelulla ja joidenkin parin jo löydetyn sairauden muuraamisella ainoaksi olemassaolevaksi potilaalle noin kymmeksi vuodeksi kerralla kun ei huvita tutkituttaa oikeita sairauksia esille. Hienohan se olis kun kaikilla olis paljon rahaa tutkituttaa ihan itselleen hyödyllisiä mahd sairauksia esille yksityissairaalassa. Kannattaisi miettiä kuitenkin jo nyt että yleispuolen pitää tsempata paljon hyvin monessa asiassa että säilyy nykyistä tilaa edes lähes vastaavana jos siis sote katastrofi kuitenkin tulisikin? . Jollei kukaan saa lohikäärmettä(sotea) tapetuksi nyt tässä vaiheessa kun koko maa ei vielä pala tulessa niin se voi olla mahdotonta enää myöhemmin tappaa kun lohikäärme on valtavan kokoinen ja osaa lennättää tultaan joka puolelle ja panssarikin on kasvanut läpitunkemattomaksi. Maakuntauudistus on vielä jörjettömämpi joten molemmsr olisi lopetettava ennen alkuaan.. Jörkee siis nyt peliin