Olen melko varma, että Uber palatessaan ei valvo kuskiensa taksilupia millään tavalla. Toimintaa pyritään jatkamaan juuri kuten ennenkin, eli ilman lupia ts. pimeätä taksia ajamalla.
Meinaako Trafi jotenkin puuttua tai valvoa, että myös uber-kuljettajilla on luvat kunnossa vai pitääkö kollegoiden taas alkaa käräytellä näitä? Sehän johtaa taas siihen, että Uber-kuljettajat sekä mahdollisesti myös maajohto ovat jälleen syytteessä luvattoman taksiliikenteen harjoittamisesta.
Meinaako Trafi jotenkin puuttua tai valvoa, että myös uber-kuljettajilla on luvat kunnossa vai pitääkö kollegoiden taas alkaa käräytellä näitä? Sehän johtaa taas siihen, että Uber-kuljettajat sekä mahdollisesti myös maajohto ovat jälleen syytteessä luvattoman taksiliikenteen harjoittamisesta.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Mistä meinasit saada selville, kenellä on lupa ja kenellä ei. Jatkossa lupaa ei tarvitse edes kuljettaa autossa mukana. Viranomaiset pääsevät rekistereistään asian tarvittaessa tarkastamaan. Eiköhän ole parasta, että jokainen keskittyy vain oman yrityksensä toimintaan ja jättää valvonnan niille, joille se kuuluu.
https://asiointi.trafi.fi/fi/web/asiointi/henkiloasiakkaat/tieliikenne/tarkista-ajoneuvon-rekisteritiedot
Esimerkiksi tuolta. Kun näet Uberin, rekkari ylös ja tiedot hakuun. Onko ajoneuvon käyttö luvanvarainen vai yksityinen selviää tiedoista.
Näitä vaan napsimaan sitten ja listaa viranomaisille. Voivatko ne uberkuskit muuten alkaa yrittäjiksi, jotka saivat nyt tuomioita? Siis voiko viranomainen antaa sellaiselle kuljettajalupaa, jolla on taustalla luvatonta taksitoimintaa ja veropetosta?
Kyllä nämä ruotuun saadaan, mutta se vaatii aktiivisuutta rehellisiltä kuljettajilta.
Kyttää nyt ensimmäiseksi ne taksit, jotka eivät ole rekisteröityneet nap-palveluun. Se on julkinen rekisteri ja sieltä asiakas näkee mitä kukin taksi maksaa.
Kaikkia autoja ei Trafin mukaan tarvitse ilmoittaa ammatyikäyttöön. Esim. jatkossa vara-autot ovat tästä vapaat.
Eikö jumalauta ihmisillä ole tärkeämpää tekemistä kun vahtia kuka vie ja ketä ja minne. Herrat kusee verottajaa silmään hiukkasen suuremmila summilla kuin joku kuppanen uber kuski. Taitaa olla näiden kirjoitusten takana nykyiset taksarit joita vituttaa nyt kun 1.7 alkaen ei elinkeinoa suojella keinotekoisesti, ja kutsuvat vielä itseään yrittäjiksi.
Taidat olla tuleva Uber- kuski, kun noin hermostuttaa.
No enpä ihan meinaa ruveta kuljettelemaan ihmisiä paikasta toiseen, en uberinä enkä minään muunakaan taksina. Ihmetyttää vaan tuo perisuomalainen kateus. Niinhän se vaan on, että kateus kiimankin voittaa, ainakin suomessa
Kiitos hyvästä linkistä. Naapurilla näkyy olevan tuolla perustiedoissa käytön kohdalla maininta Yksityinen. Olen kuitenkin joskus nähnyt hänen kyydissään ventovieraan ihmisen. Kusessa on, ilmiselvä yber. Täytyypä ryhtyä tarkkailemaan muitakin jos näitä raskaimman luokan rikollisia löytyis enemmänkin.
Tota eikö sua yrittäjänä yhtään häiritsisi jos kilpailijasi kadun toisella puolella jättää kaikki velvoitteensa hoitamatta ja myy ilman kuittia sinua halvemmalla? Olisitko vain perisuomalainen kateellinen paska, jos ilmiantaisit harmaan työläisen?
En milläänmuotoa kannata harmaata taloutta mutta ennen näitä yber kikkailijoita sais joutaa kiinni kaikki isommat eli nää Panama yms kusettajat. Lisäksi en kyllä mitenkään ymmärrä yhtälöä, että taksilupien vapautuminen toisi lisää pimeitä takseja kun luvan saanti on jatkossa mahdollista kelle vaan. Jos haluaa kuskailla ihmisiä "pimeästi" niin eiköhän sitä tapahdu jatkossakin sama määrä kuin nytkin. Taitaa vaan olla niin, että nykyisille taksareille kaikki uudet, siis luvallisetkin, yrittäjät ovat pimeän taksin statuksella.
Taksitolpille saattaapi syntyä jatkossa veikeitä tilanteita kun joku pitkään alalla ollut, bisneksen suojelun kokenut isäntä, ryhtyy häätämään tolpalta täysin rehellistä, taksiluvan omaavaa henkilöä pois, etenkin mikäli tämä uusi yrittäjä on ulkonäöltään maahanmuuttaja taustainen
Poltan heti kun tietoa on.
Ensimmäisiä temppuja heinäkuussa on vaatia yyperiltä listaus jokaisesta, joka kuljettajaksi on heille listautunut. Siitä sitten eteenpäin. Näin kertoi yksi lupadirika.
Uber vaatii sivuillaan uusilta kuskeilta ammattilupia ja uber avustaa niiden saannissa.
Kyttäämiseksikö taksiduuni tulevaisuudessa menee, ei tiedä hyvää työssä viihtymiselle.
Voi valtiovalta, miksi piti tuhota hyvä ja toimiva, kansainvälisestikin luotettavana pidetty suomalainen taksi?
Kyllä meni uberkuskien elämä vaikeaksi. Kun ei niiden aivokapasiteetti riittäny edes taksikurssin suorittamiseen ja nyt tämä.
Suomen takseille tarveharkinta takaisin mutta muutetaan samalla kaikki Suomen yritystoiminta sellaiseksi, että kaikkeen toimintaan vaaditaan lupa ja kaikkea yritystoimintaa koskee tarveharkinta. Silloinhan toiminta on luvan saanneille kannattavaa ja tasapuolista. Samalla luodaan maahan kannustava kyttäystoiminta ettei kukaan vaan esim leikkaa kenenkään hiuksia ilman asian mukaista lupaa. Siitä maailma paranee.
ps. jyrkkä ei yber partureille
Jumalauta toi on hyvä komentti. Lisää yber nakkareita, yber kauppoja, yber tavarataloja yms. Nyt kun Pohjois-Korea natisee liitoksissaan niin tällaiselle toiminnallehan on ilmiselvä tilaus olemassa
Täällä Pohjanmaalla viedähän uuperit laron taakse ja lopetetahan...samoonku tollaaset runosmäen runkkarit. Täälä ei tukevat taksarit reitittele eikä tohiri pernerikää tulla ....pohojalaanen luonne o aika oikoonen 💀
No höpöhöpö. Jaa että vankilaan uuberin takia, marttyyrina. No ei nyt sentään, edes pohjanmaalla.
Kuulostaa hyvältä. Liikenisikö teiltä muutama kaveri konsultiksi tänne isolle kirkolle?
Niitä on jo sielä teidän kylällä...olikohan sen porukan nimi joku bambinos tai vastaava ...hoitelevat kyllä mielellän loma reissulla nää hyyperit ...ottavat niiltä aika hyvät provikat
Pahin uberien kyttääjä on toinen uber. Kilpailijat pois markkinoilta.
Olen mielenkiinnolla seuraillut näitä taksiliikenteen muutosta koskevia kirjoituksia. Tossa aiemmassa kirjoituksessa ihmeteltiin valvooko yber kuskiensa lupia joten oli pakko käydä yberin sivuilla vähän katselemassa. Jotta voi tehdä yberin kanssa sopimuksen tarvii olla
y-tunnus ja sitähän ei saa ellei ole jonkinmoista yritystä. Ja jos kerran on jo olemassa yritys niin miksi ei sitten hae virallista taksilupaa kun sen saa tulevaisuudessa kuka vaan kunniallinen kansalainen