Kannattaako IBD:stä kertoa työhaastattelussa?

ibdjatyö

Suoliston tulehdussairaudet (IBD) rajoittavat joskus työntekoa. Kun tauti on paha, pitäisi tehdä etätöitä ja aamuisin voi olla vaikea päästä töihin, ennen kuin vatsa rauhoittuu. Mutta voiko tai kannattaako asiasta kertoa jo työhaastattelussa? Työajan joustomahdollisuuksista olisi hyvä tietää etukäteen, mutta jotkin haastatteluohjeet varoittelevat, ettei niistä saisi kysyä vielä haastattelussa. Mitä mieltä olette?

1

272

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dfsfdsfdsfdsd

      Onhan ihmisillä monenlaisia sairauksia. Harva on täysin terve. Kannattaa myös miettiä, mitä seurauksia on, jos ei kerro oleellisesti työkykyyn vaikuttavista asioista. Eli voi ottaa riskin, että homma kaatuu rehellisyyteen tai siihen, että homma kaatuu epärehellisyyteen. Kumpi sitten on parempi?

      Eikö ole vain hyvä, jos työssä on etätyömahdollisuus tai joustavat työajat? Kaikilla aloilla sitä ei ole. Jos jouston varaa muutenkin on, luulisi, että sairautesi ei ole haitta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      128
      6458
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      577
      2324
    3. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      46
      1590
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      114
      1351
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      88
      1196
    6. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      48
      1045
    7. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      66
      1038
    8. Tiesitkö mies

      Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
      Ikävä
      63
      1022
    9. Kuulin että Metsa Manille kaavaillaan Maaseudun Sivistysliiton kunniakirjaa ja jotain

      muutakin huominosoitusta. Syystä että on on elvyttänyt huomattavasti videoillaan vanhemman väen englanninkielentaitoja.
      Tuusniemi
      27
      998
    10. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      63
      956
    Aihe