Voiko kuka tahansa katsoa kenen tahansa verotiedot netistä? Yleensä on eniten tienaavien lehdessä, mutta entä muiden verotiedot? Ovatko salaisia?
Verotiedot
12
2169
Vastaukset
- arvelija.-
Tiedot eivät ole salaisia, mutta ei taida löytyä netistä. Verotoimistolle pitää mennä katsomaan.
.....Näin luulisin. luuloni on muutaman vuoden vanhaa, joten saattaa olla toisin nykyään. - toshjk
Eivät ne salaisia ole, mutta ei löydy netistä kuin melko paljon tienanneiden osalta. Jotain maksullisia palveluita kyllä on, jossa saa tekstiviestillä tilattua kenen tahansa verotiedot, kun tietää nimen ja kotikunnan.
- verotiedot
Eivät ole salaisia, mm. täältä löytyy julkiset verotiedot:
http://www.verotiedot.org/
Lisäksi tuolla oli ohjeet miten saa kenen tahansa verotiedot / tulot selvitettyä. - Jkkkkjhhjjhhhjkhfhkuy
Julkiset tiedot voi käydä katsomassa verotoimistossa päätteeltä.
- Anonyymi
PalkkatietoHaku on paras ja kätevin palvelu tähän. Ei tarvitse poistua kotisohvalta ja täysin anonyymi. Suosittelen! Jää koukkuu kun alkaa lukemaan kaikkien tuttujen tuloraportteja
- Anonyymi
Jos tuolta," PalkkatietoHaku" palvelusta jotain saisinkin, en katsoisi. Jokainen ansaitsee sen, minkä ansaitsee, ja hyvä niin. Jokainen on palkkansa ansainnut, eikä se minulle kuulu.
Tässä minun ajatukseni, muut ajatelkoot, mitä tykkäävät.- Anonyymi
Saat melko varmasti jotain palkanlisää, josta sovit esimiehesi kanssa, että "ethän kerro sitten muille".
- Anonyymi
Epäilyt ovat epäilyjä, mutta jos väität jotain todeksi, on velvollisuutesi todistaa se okeaksi.
- Anonyymi
Miten saa selville, ketkä omia verotietoja ovat kyselleet?
- Anonyymi
Ei mitenkään.
- Anonyymi
Miksi haluat tietää jonkun toisen verotiedot? Jos hän tienaa vähemmän, kuin sinä, nautit tilanteesta. Jos taas hän tienaa enemmän, epäilet epärehelliseksi.
Miksi et tyydy omaan tilanteesi, ihmettelemättä toisten tuloja?
Ethän toisaalta voi tietää sitäkään, miten onnellinen tai onneton hänen avioliitonsa on. Et voi tietää häntä kalvavista sairauksista, hänen terveydentilastaan taikka muista hänen perhesuhteistaan, jotka saattavat olla hajoamassa.
Eikö olisi parasta keskittyä omaan elämään, eikä muiden? - Anonyymi
Kaikkien palkkatietojen pitäisi olla julkisia ja netistä ilmaiseksi haettavia.
Samoin pitäisi olla laki, että kaikista ihmisistä pitäisi olla saatavana netissä ilmaiseksi alastonkuva.
Esim. tällä hetkellä haluaisin nähdä Sirpa Paateron edessäni alastomana.
Valokuvaussessio voitaisiin toteuttaa siten, että Paatero seisoo alastomana kyltti kädessä, kyltissä lukee hänen vuosiansionsa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1481987Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3041691- 931547
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001180Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois761162- 661104
- 221017
- 48987
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl73926Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea
Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei23907