Edellinen kokkareen ja sossujen sinipunahallitus jätti jälkeensä 100000 uutta työtöntä, joista suurin osa kaupunkilaisia. Nyt Sipilän ja keskustan aikana työttömien määrä vähentynyt lähes 100000:lla. Töihin itsekin päässeenä en voisi enää kuvitellakaan äänestäväni kokoomusta, SDP:tä saati vihreitä.
KESKUSTALLE KUNINKASTIE AUKI..
26
176
Vastaukset
- Keskustan.kärkihanke
Sipilä muisti kokouksessa mainita siitä, että "tämän hallituskauden aikana on työllistynyt 90 000 henkilöä". Sipilä ei kuitenkaan maininnut minne päin Suomea ja mille aloille he ovat työllistyneet, eli ei esittänyt mitään faktaa. Sipilän lööperi näytti kuitenkin uppoavan kokousyleisöön varsin hyvin.
Sipilä ei myöskään kertonut ovatko työllistyneet kokopäivätyöläisiä tai aktiivimallin mukaisia nolla-, tunti- ja pätkätyöläisiä. Mediatiedon mukaan vain osa-aikatyöllisten määrä on lisääntynyt.
Milloin Sipilä esittää faktaa 90 000 työllistyneestä? Pari viikkoa sitten Sipilä kertoi 75 000 työllistyneestä, mutta faktaa ei siitäkään ole saatu. Pölhömpikin ymmärtää, että kokouksessa pistettiin työllistyneiden määrään "hieman" kepulaista lisää.- sdgdsfgsdfgdfsg
katso vaikka tilastokeskuksen raporteista..
sdgdsfgsdfgdfsg kirjoitti:
katso vaikka tilastokeskuksen raporteista..
Tilastokeskusen ja muiden "raportit", eivät ole ehdoton totuus . . "Raportteja" voidaan koota monella eri tavalla, niitä voidaan käyttää moniin eri asioiden esittämiseen, totuutta ne eivät kerro, vaan juuri sen jonka niiden halutaan kertovan.
- Faktaapukkaa_
Sipilän valehtelut uppoaa enää muutamaan vähä-älyiseen kepuloiseen.
- Eivaihdeta
Kaikkia asiantuntijoita on Sipilän hallitus pistänyt nenään kun eivät uskoneet ,että 72% työllisyysaste saavutetaan tällä halltuskaudella mutta nyt nuo samat naamat ovat myöntäneet,että hallituksen iso tavoite täyttyy ja se on todella suuri ja iloinen asia ja tästä eteenpäin on tavoite vieläkin parempi ja se riippuu siitä jatkaako tämä vai jarruttajien puolueet seuraavaa vaalikautta.
- kakkainensorminokassa
Niin, tilastojen kaunisteluillahan sitä ihmeitä aikaan saadaankin. Ja sinäkin hyväuskoinen astuit siihen miinaan. No kaikki eivät kulje samassa junassa.
- Sipilä_hiiteen
Keskusta on vietävä takaisin kansallisemmalle linjalle. Yrityksiä on autettu liikaakin, eikä ole vaadittu markkinaosuuksin lisäämistä maailmanmarkkinoilla. Voitot on vain jaettu osinkoina omistajien taskuihin ja myyntityö ulkomailla laiminlyöty.
Pitää toimia, eikä rukoilla! - AlforsVähänussi
No avaaja on sukutilarääpäle, jolle kepulaisuus tuli äidinmaidossa.
Äiti ja isä ovat serkuksia keskenään ja suvussa on perinteisesti naitu sukuun, toinen sukulainen ja kepulaisuus on syvällä sisäkaluissa, aina ulostusreikää myöten.
Mutta meillä on vaalit 2019 ja kepusta tulee sitten, joko apupuolue hallitukseen ja pääsee korjaamaan omia virheitään tai sitten kepu lähtee oppositioon ja sieltä käsin räksyttää, kuin maaseudun pystykorvat, Pienellä koulutukksella saa, niin kepulaisen kuin pystykorvan lopettamaan turhan räksytyksen.
Kuningastie kohden pienpuoluetta on auki.- Nieletappiosi
Nyt Sipilän ja keskustan aikana työttömien määrä vähentynyt lähes 100000:lla. Töihin itsekin päässeenä en voisi enää kuvitellakaan äänestäväni kokoomusta, SDP:tä saati vihreitä.
- Kivivuorii
Nieletappiosi kirjoitti:
Nyt Sipilän ja keskustan aikana työttömien määrä vähentynyt lähes 100000:lla. Töihin itsekin päässeenä en voisi enää kuvitellakaan äänestäväni kokoomusta, SDP:tä saati vihreitä.
Työttömys on vähentynyt, koska moni työtön kasvaa koiranputkea kepuaisännän kupungissa omistaman sijoitusasunnon lähellä.
- Sipilälle_kenkää
Sipilän hallitus on vain lisännyt yritysten auttamista - lisää rahaa on työnnetty muodossa ja toisessa.
Vastineeksi ei ole edes vaadittu, jotta yritykset vaikka puolivuosittain antaisivat valtiolle raportin toimistaan ulkomaanviennin edistämiseksi. Saati, että olisi luotu aktiivimalli, jossa yrityksille olisi annettu vienninlisäysraja ehdolla, että jos sitä ei saavuta, tuki pienee 4,65 prosenttia.- Demarii
Samalla tavalla se on 'punajytkyn' jälkeen edessä Kainuun Otamäen pataraudan tukeminen. Suomessa olisi hyvin vähän ihmisiä hengissä, jos 'tulos tai ulos-politiikkaa' sovellettaisi maan enemmistöön vähemmistön sijaan. Jos annettaisi kunnille suurempi vastuu ilman vaötionosuuksia, niin moniko kepuidiootti osaisi edes aurata kaikki peräkylien tiet.
- Kepuliajatollah
Työttömyyden kasvu on huono argumentti, koska työttömyyden trendi noudatti melkein samaa linjaa kuin Saksan Lehman Brothersin jälkeen EU-alueella, ja oli parempi kuin Alankomaissa. Väite perustuu sellaisille suunnattuun harhaan, jotka eivät makrotason asioita käsitä. Rinne on ihan oikeassa suhdanteista näissä asioissa, nyt hän pääsee 2021 suhdanteen huipulta pääministerinä paukuttamaan henkseleitä samalla alilla kuin Sipilä nyt, luultavasti hän ei sitä tee, koska on realisti. Sipilä voisi alkaa tekemään jotain Väyrysen kannatusalueiden hyväksi, jos meinaa vielä politiikassa vituroida.
- dfgsfgsdgfsdfgsd
Valehtele lisää emme usko vielä..
- Tarkkuutta
Maailmantalous on kasvanut jo 9 vuotta. Suomessa vasta näiden nykyisen hallituksen tekemien toimenpiteiden jälkeen.
- järjestelmällistä.tuhoa
Tarkkuutta kirjoitti:
Maailmantalous on kasvanut jo 9 vuotta. Suomessa vasta näiden nykyisen hallituksen tekemien toimenpiteiden jälkeen.
Paskapuhetta. Meidän taloutemme on pitkälti siinä linjassa, miten Saksan taloudessa kulkee, koska on meidän tärkein kauppakumppanimme tällä hetkellä. Markkinat tätä maata ohjaavat, ei Sipilä.
Tässä loistava esimerkki noista Sipilän hallituksen saavutuksista nostaa Suomi kukoistukseen. Omatkin jo nousevat vastarintaan.
https://keskustanuoret.fi/ajankohtaista/keskustanuoret_tyrmistyneita_kehysriihen_linjauksesta_heikentaa_nuorten_turvaa_tyomarkkinoilla.1017.news - Demarii
järjestelmällistä.tuhoa kirjoitti:
Paskapuhetta. Meidän taloutemme on pitkälti siinä linjassa, miten Saksan taloudessa kulkee, koska on meidän tärkein kauppakumppanimme tällä hetkellä. Markkinat tätä maata ohjaavat, ei Sipilä.
Tässä loistava esimerkki noista Sipilän hallituksen saavutuksista nostaa Suomi kukoistukseen. Omatkin jo nousevat vastarintaan.
https://keskustanuoret.fi/ajankohtaista/keskustanuoret_tyrmistyneita_kehysriihen_linjauksesta_heikentaa_nuorten_turvaa_tyomarkkinoilla.1017.newsSipilä yrittää tässäkin lypsää laumaeläimiltä eli pässeiltä mahdollisesti uusia rahoja sukulaisilleen tulevien Talvivaarojen kautta.
- Sipilän_johdolla
Yrityksillä, varsinkin suuryrityksillä, on kyllä rahaa. Vuositolkulla on tehty suuria voittoja ja jaettu suuria osinkoja. Siellä on ollut kyllä jakovaraa.
Sipilän hallitus ei ole saanut aikaiseksi isänmaallista henkeä. Ilmeisesti yritykset uhkailevat lähdöllä maasta pois ja näitä vellihousuja Sipilä tukee. Omalle maalle pitää myös uhrautua, koska täälläkin kyllä pärjää, kun vain tyytyy pienempiin voittoihin. Myyntitykkejä vain maailmalle. Sitä valtio vois tarvittaessa tukea. Mutta mitä tekee hallitus, ottaa rehvakkaat, velmuilevat ja maailmojasyleilevän loikkariosan perussuomalaisista hallitukseen - ja vieläpä 5 ministerillä.
Ja mitä tekee keskusta. Tekee vaikka mitä kun vain mainitaan sana:maakunta. Äänestää vaikka heinäseivästä.- Sipilä_pois_johdosta
Osuvasti sanottu.
- Kivivuorii
Kenelle ne jaettaisiin punamullassa. Minusta ne pitäisi jakaa ayöpäsairaille, matalapalkkaisille ja liikuntarajoitteisille, mutta eihän niistä ole mitään hyötyä. Annetaan rahat yritystukina Kainuun Otanmäkeen niin tulee Puntarpäille ja Alkioille hyvä mieli.
- dsfgdsfgsdfgsdfg
Kivivuorii kirjoitti:
Kenelle ne jaettaisiin punamullassa. Minusta ne pitäisi jakaa ayöpäsairaille, matalapalkkaisille ja liikuntarajoitteisille, mutta eihän niistä ole mitään hyötyä. Annetaan rahat yritystukina Kainuun Otanmäkeen niin tulee Puntarpäille ja Alkioille hyvä mieli.
komukoillamkummallinen ajatusjuoksu, kyllä ensin pitää ansaita että voidaan jakaa yleensä mitään..
- Kyllsesiitä
Antti oli jo tupakalla sairaalan rappusilla ???
- Siten
Kohta uusi tukos.
- Anonyymi
Media kertoo kohta Sipilän hallituksen hyvät saavutukset, YLEltä erikoislähetys..
- Anonyymi
YLE ei oidä kiidettä ?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
YLE ei oidä kiidettä ?
Kiidettä? Pohojalaasella r- ja d-kirjaimet menee sekaisin, mutta meneekö myös o- ja pe-kirjaimet? Siihen viitta edellinen sanasi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut ja Tall poppy -syndrooma
Persut ovat uhranneet käytännössä koko elämänsä lannistaakseen tai sabotoidakseen yksilöitä, jotka erottuvat joukosta ky635172Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa
Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va2574248Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla
nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty643848Kun puolustusvoimat on huolissaan nuorison huonosta kunnosta
ajatellen varusmiespalvelusta(kun moni joutuu keskeyttään), niin johan tuli joku yliopiston vasemmistonainen selittään,1392227Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.241589Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar631280Tiesitkö? Kohutun L/over sarjan Juha eli Jani Volanen on tämän julkkisnaisen ex-mies!
Jani Volanen näyttelee L/over - ikuisesti minun psykologisessa trillerissä Juhaa. Mutta tiesitkö, että hän on tämän julk6959- 94889
Ajattelen sinua
Ajattelen sinua joka päivä, joka hetki… Kaikkea, mitä minun olisi pitänyt sanoa sinulle, enkä osannut sanoa, kaikkea nii32872entäs jos yhtenä päivänä kävisi niin
että miehet vaan yhtäkkiä kollektiivisesti kyllästyisivät ja lopettaisivat naisten palvelemisen ja naiset saisivat pärjä137857