Perustulo käyttöön ja HETI !

Perustuloon_ON_varaa

Perustulo pitää ottaa lainsäädännöllä käyttöön ja HETI sekä riittävän suurena !

Yleisin vastaväite: "Ei Suomella / hallituksella ole tällaiseen varaa".

Tuo väite ei kuitenkaan pidä paikkaansa!

Perustelen tämän alla:

Suoraan wikipediasta:

https://fi.wikipedia.org/wiki/Suomi

Väkiluku (2018) 5522858

BKT: yhteensä 238,6 miljardia USD

Valuuttakurssi (Lauantaina 21. huhtikuuta 2018):

1 EUR = 1.229 USD

siis: BKT euroina = 238600000000 / 1.229 = 194141578519.12 EUR

Jos kaikista tuloista laitettaisiin erillisellä perustulon rahoitusmaksulla uusjakoon 50%,
niin perustuloon on silloin käytettävissä 50% BKT:sta eli 97070789259.56 EUR.

Kun tuo 97070789259.56 EUR jaetaan asukasluvulla, saadaan raha, joka vuodessa on käytettävissä yhden henkilön perustuloon:

97070789259.56 EUR / 5522858 = 17576.18 EUR

kun tämä jaetaan 12:lla, saadaan perustulo kuukaudessa:

17576.18 EUR / 12 = 1464.68 EUR/kk

Perustulo siis voisi olla 1464.68 EUR/kk.

JOS tuonsuuruinen perustulo otettaisiin käyttöön, kaikki seuraavat pitäisi lakkauttaa kokonaan:

Työttömyyspäiväraha
Työmarkkinatuki
Asumistuki
Eläkkeiden se osa, jota ei rahoiteta suoraan joko työntekijältä tai hänen työnantajaltaan perittävällä eläketurvamaksulla


Mutta hei,

1) Eihän köyhälle voi noin paljon antaa vastikkeetonta rahaa !

ja

2) onhan valtiolla muitakin menoja, joten verotusta tarvitaan edelleenkin, vaikka perustuloa ei rahotettaisikaan verolla, vaan 50% kaikista tuloista kerättävällä perustulomaksulla.

Näistä syistä:

Olkoon perustulo veronalaista tuloa, ja siitä perittäköön veroa 264.68 EUR/kk.

Eli jos henkilöllä ei ole mitään muuta tuloa, perustulon käteen jäävä osa =
1464.68 EUR/kk - vero 264.68 EUR/kk. = 1200 EUR/kk.

Eli tuo 1200 EUR/kk on summa, jolla köyhän on katettava KAIKKI menonsa, eli mitään asumistukea, toimeentulotukea tms tuohon EI enää lisätä !

Entä sellainen henkilö, jolla on tuloja?
Ensinnäkin:

KAIKKI tulot samalle viivalle ja samanlaisten sääntöjen piiriin ja sekä perustulomaksun että verotuksen perustaksi.

Ei siis ole merkitystä, onko tulo palkkaa, palkkiota, osinkoa, korkotuloa, tekijänoikeustuloa jne.

Eli tulonsaajan kokonaistulosta menee ensin 50% perustulomaksuun, ja jäljelle jäävästä osuudesta peritään vielä vero. TOISAALTA: Perustulon saa myös tulonsaaja, eli vaikka tuloa olisi 10 miljoonaa euroa / vuosi, niin perustulon saa silti.

Kun perustulo rahoitetaan erillisellä perustulomaksulla, ja suurin osa KELAn maksamista erillisetuuksista poistuu, ja samoin poistuu kaikki se osa eläkkeistä, joka ei suoraan perustu joko työntekijän tai työnantajan maksamiin eläketurvamaksuihin, niin verovaroista ei tarvitse maksaa juuri mitään tulonsiirtoja.

Jatkossa verovaroista maksetaan tulonsiirtoja vain painavin perustein poikkeustapauksissa.
Tästä syystä valtion suoraan maksamat menot pienenevät huomattavasti.

Perustuloa ei siis maksa valtio, vaan erillinen perustulokassa, jonne siis ohjataan suoraan 50% kaikista tuloista.

Tärkeintä olisi se, että perustulomaksua EI saa päästää kiertämään esim. hallintarekistereillä, vakuutuskuorilla tms. järjestelyillä. Mikä tahansa yritys kiertää perustulomaksua rangaistakoon sillä, että se summa, jonka maksua on yritetty välttää, pantakoon maksuun kolminkertaisena, viivästyskorkoineen. Toistuvissa tapauksissa myös ehdoton vankeustuomio.

Poliitiitikkojen suunnitelmat ja kokeilut n. 500-600 € perustulosta ovat lähinnä naurettavia.
Esim. pääkaupunkiseudulla tuolla summalla ei vapailta markknoilta voi vuokrata edes yksiötä. ja kun vuokranmaksun jälkeen pitäisi jäädä muuhunkin elämiseen rahaa.

Samalla kaikki minimipalkkasäädökset, irtisanomissuoja yms. pitää poistaa.
Silloin yritykset uskaltavat palkata, kun huonosta työntekijästä pääsee myös eroon.

HUOM: Jottei järjestelmään muodostu suuryritysten mentävää aukkoa, tulee viranomaisten erityisesti valvoa:

Konserniavustuksia

yrityksen toiselle yritykselle antamaa lainaa, josta joko ei peritä korkoa tai perittävä korko alittaa markkinakoron

Yritysten keskinäisiä kauppoja, jossa tuote tai palvelu ostetaan ylihintaan tarkoituksena näyttää pienempää voittoa. Tällöin maksettu ylihinta tulee perustulomaksua määrättäessä laskea ikään kuin se olisi yrityksen voittoa kasvattava muu erä.

Perustuloon (Brutto 1464.68 EUR/kk, netto 1200 EUR/kk) on siis hyvinkin varaa.

Tärkeintä on ymmärtää, että perustulon EI OLE tarkoitus tulla muun sosiaaliturvan lisäksi, vaan muun sosiaaliturvan tilalle.

JOS perustulo todella maksetaan kaikille, siis myös alaikäisille, tulee koulut laittaa sekä maksulliseksi että pakolliseksi, ja koulumaksut peritään suoraan alaikäisen perustulosta.
perustulon ei siis ole tarkoitus olla mikään ylisuuri lapsilisä alaikäisillekään, vaan koulumaksut ohjaavat alaikäisen osalta rahat oikeaan tarkoitukseen.

Toki, jos lapsen huoltaja pystyy todistamaan, että lapsen oppivelvollisuus tulee täytettyä muulla tavalla kuin julkista koulua käymällä, niin tällöin ei toki julkisen koulun koulumaksujakaan lapsen perustulosta peritä.

6

493

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • perusasiat.ensin

      Ajatus kirjoituksessasi on tietysti hyvä, mutta (aina on se mutta), ensin tietysti pitäisi kirjoittajan tutustua perusteellisesti talousoppeihin ja siihen miksi Suomessa ja muissakin mm. EU-maissa pidetään tarkoituksella yllä työttömyysreserviä _jonka tulee voida huonosti_, asiasta löytyy talousopista kohdalta NAIRU, uskoakseni asiasta löytyy jopa tältä Yleistä politiikasta palstalta melko kattavasti. Aiheesta on kirjoitellut myös Soininvaara ja Vartianen, tosin Vartiainen on käyttänyt sanontoja joita suomalaiset eivä toikein ole tajunneet, mutta jo Wikipedia kertoo NAIRU:sta aika hyvin joskin lyhyesti.

      Tuo siis aivan alkajaisiksi, eli hakukone käyttöön ja siitä on hyvä edetä.

    • gualaämbäri

      Perustulo ei olisi mikään ratkaisu.
      Kilpailuyhteiskunnassa kustannukset pyrkivät aina sellaiseen tasapainoon jossa alin tulonsaajaryhmä pysyy köyhyydessä.
      Eli lyhyen ilon jälkeen jatkuu vanha suru.

    • vuokratvaltavia

      Se pieni perustulo ei riittäisi kuminkaan vuokraan ja ruokaan.

      • Anonyymi

        pitää olla senverran että riittää useimmille.

        peruspalkka o ratkaisu korona-talouskriisiin.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      20
      4355
    2. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      10
      3194
    3. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      40
      3097
    4. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      44
      2397
    5. Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista

      Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas
      Ikävä
      81
      1216
    6. Miellytänkö sinun silmää?

      Varmaan ainakin vähän, jos tykkäät minusta. Siis jos tykkäät.
      Ikävä
      79
      1079
    7. Haluaisin lähettää sulle viestin

      Mutta en enää uskalla. Miehelle.
      Ikävä
      56
      1054
    8. Natoon liittyminen on alkanut kaduttaa.

      Nato on muuttunut niin paljon, että se ei ole enää se mihin haluttiin liittyä. Usa on vetäytynyt ja 5% osuus valtion tul
      Maailman menoa
      368
      1019
    9. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      222
      1004
    10. Alex ja Sanna taas Bilderberg-kokoukseen

      Kansainvälinen parivaljakkomme on taas yhdessä siellä missä tapahtuu. https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/09eda060-635e
      Maailman menoa
      138
      880
    Aihe