Jumaluskovaisuus on henkistä väkivaltaa

JumaluskoltaPelastunut

Jumaluskovaisuus on henkistä väkivaltaa ja ihmisen käännyttäminen jumaluskoiseksi on verrattavissa raiskaukseen. Monet näistä henkisesti raiskatuista ei edes ikinä toivu siitä vaan jäävät lopuksi elämäänsä kuuppajumisiksi tyhjänpäiväisiä uskonnollisia tekstejä siteeraaviksi puhuviksi papukaijoiksi.

Kaikkein pahinta kuitenkin on se että nämä henkiset raiskaajat eivät jätä rauhaan edes puolustuskyvyttömiä lapsia ja nuoria vaan ovat heidän kimpussaan kuin herhiläiset. Jumaluskonnot ovatkin henkisesti raiskanneet ihmiskuntaa sukupolvesta toiseen jo tuhansia vuosia.

11

793

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asdsf

      Ei pidä ainakaan minun kohdallani paikkansa että Jumalaan uskominen vahingoittaisi minua. Jumala tuo elämääni lohtua, turvaa, ja ennen kaikkea Toivoa. On ihanaa kun tiedän, että vaikka tässä elämässä menisi kuinka huonosti tahansa, niin menen taivaaseen missä kaikki asiat on lopulta hyvin ja pääsen Jumalan välittömään rakkauteen.

      • dzumala

        Jos oletat pääseväsi taivaaseen, syyllistyt ylpeyden syntiin ja kirjoitat itsellesi menolipun helvettiin.


      • asdsf

        Minä en isättömän jeesus jumalaan usko.


      • räyhräyh

        "On ihanaa kun tiedän, että vaikka tässä elämässä menisi kuinka huonosti tahansa, niin menen taivaaseen"
        Et sinä pölkkypää tiedä. Sinut on huijattu luulemaan, umpityhmä kun olet.


      • asdsf
        dzumala kirjoitti:

        Jos oletat pääseväsi taivaaseen, syyllistyt ylpeyden syntiin ja kirjoitat itsellesi menolipun helvettiin.

        Jeesus on luvannut että kuka tahansa joka häneen luottaa ja hyväksyy hänet pelastajakseen menee taivaaseen eikä siihen sisälly mitään ylpeyttä. Jumala on aina sanojensa takana eikä koskaan valehtele ja pitää aina lupauksensa. Jos on Jeesuksen oma niin voi olla 100% varma että menee taivaaseen.


      • asdsf kirjoitti:

        Jeesus on luvannut että kuka tahansa joka häneen luottaa ja hyväksyy hänet pelastajakseen menee taivaaseen eikä siihen sisälly mitään ylpeyttä. Jumala on aina sanojensa takana eikä koskaan valehtele ja pitää aina lupauksensa. Jos on Jeesuksen oma niin voi olla 100% varma että menee taivaaseen.

        Etkö edes tiedä että taivas on jo täynnä? Sen kapasiteetti ei ole rajaton vaikka suuri onkin.


    • HyvinhänSiinäKävi

      Ihan omasta vapaasta tahdostani tulin uskoon - onneksi jo nuorena, 18-vuotiaana.
      Paljolta pahalta olen säästynyt.

      • Clauss

        Valitettavan monella ateistilla se on mennyt juuri toisinpäin. Heti syntymästä asti pakotettu sitä jumalaa kurkusta alas henkisen ja fyysisen väkivallan muodossa. Vasta aikuisena päässyt siitä eroon, kun ei ole ollut enää riippuvainen vanhemmista.

        Jokainen saa uskoa mihin haluaa, ja jos se tekee ihmisestä paremman persoonana niin hyvä niin. Mutta valitettavasti jos asia karkaa käsistä ja henkilö ei osaa enää uskonnosta erottaa oikeaa väärästä, niin silloin se on vain vahingollista. Toisen pakkopelastaminen kuten uskonnolliset täälläkin paljon puhuvat on sitä vahingollista riistoa, jota ei pitäisi ihannoida kenenkään.

        Palstalla oikein kumpuaa teistien pelottelutaktiikat, joilla he pitävät väkivaltaisessa otteessa muita uskonlahkoonsa kuuluvia.

        Olen onnellinen jos et ole uskossa pelon takia vaan ihan oman syyn takia.


    • opiskelijaaa2

      Kiva, mä opiskellut ihan omissa oloissa ort.teologiaa.

    • oijiolkiu

      Ainakin ROT, MarkS, JC ja Jyrbä ajattelultaan niin uskonnon raiskaamia että ei taida tyypeillä enää toimia kuin autonominen hermosto. Kanssakäyminen muiden ihmisten kanssa heillä lähinnä rajoittuu tyhjänpäiväiseen inttämiseen.

    • niinsevaanmenee

      Aloittaja vetää hiukan överiksi mutta on siinä oikeassa että alaikäisten pelottelu taivaalla ja helvetillä lähentelee henkistä väkivaltaa jollei jopa ole sitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      125
      1248
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      89
      914
    3. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      94
      884
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      22
      818
    5. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      283
      723
    6. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      93
      717
    7. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      109
      636
    8. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      33
      617
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      50
      571
    10. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      125
      540
    Aihe