Hetula ja fissuura peräaukossa

Hetulanleikkaus

Minulta on vähän yli viikko sitten leikattu peräaukon vieressä ollu isohko hetula. Leikkaus tehtiin paikallispuudutuksessa ja samalla sieltä löytyi myös haava, eli fissuura.
Ensimmäiset 8 päivää meni oikein hyvin, mutta sitten alkoi yhtäkkiä tulla märkää eritystä alueelta. Verta ei ole tullut kuin muutama tippa, mutta nyt kun kävin lääkärille näyttämässä, määrättiin antibiootti märkivään peräaukkoon. Lääkäri myös oli huolissaan haavasta, sanoi, että voipi olla hankala saada sitä kuntoon.
Muilla vastaavia kokemuksia?

1

2495

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hei. Onko sinulla kipuja? Minulla peräpukamahirton jälkeen tuli fissuura mikä kipuilee voimakkaasti. Myös hirttoalueen tulehtuminen oli ilmeisesti fissuuran syntymisen taustalla ??? Oletko saanut fissuuraan mitään hoitoja? Minä en Diltiazem voidetta voinut käyttää koska se aiheuttaa kovaa kirvelyä. Itse olen kärsinyt näistä fissuurakivuista 2 kk ja saisi jo riittää. Toivottavasti sinun haavaumasi on jo parantunut :). Olisi kiva kuulla mikä tilanteesi on nyt.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      317
      1737
    2. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      75
      1264
    3. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1257
    4. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      133
      1136
    5. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      68
      853
    6. Sinä siellä lähistöllä

      Tahtoisin tutustua paremmin 💫
      Ikävä
      48
      823
    7. Minkälaisessa asennossa

      Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
      Ikävä
      80
      813
    8. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      117
      777
    9. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      48
      770
    10. Sitä saattaa vähän hölmöillä

      rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.
      Ikävä
      60
      716
    Aihe