Politiikan rappiolla ei ole hyvä olla *

Yhteisten asioiden ajassa reformin aloitti europarlamentaarikko Paavo Väyrynen [1 tuotekehittämällä kansanliike Kansalaispuolueen – innostuneena opistaan mitä EU' ssa merkitsevät edunvalvontajärjestöt – kuten ALDE, jossa Suomen keskustalaiset ovat mukana kymmenien muiden kanssa. Paavo halusi jotain uutta, kun ei päässyt muutoin vaikuttamaan väärään suuntaan ajelehtivassa Keskustassa.

Seuraava ilmiö ajassa oli Liike – Nyt! Tässä HaJu – Harkimo & Jungner yrittävät olla hajulla miten kansakunnan yhteisten asioiden hoito voisi tapahtua modernimmin (välikädettömämmin) – jopa kansalaisäänestyksin, mitä eduskunnassa tehdään ja äänestetään – välikäsien kautta [2. Kansanedustajat ovat nimensä mukaisesti edustajia – välikäsiä.


Kreikassa kauan sitten vapaat miehet huusivat torilla reaaliajassa päätöksiä –

… se oli todellista demokratiaa – demokratian kehdosta. Tosin osa ihmisistä oli orjan asemassa, kuten tänäänkin ”orjina”, joita aktivoidaan, rangaistaan ja porkkanoidaan – jos olet kiltti, saat jotain kivaa. Kyllä me täällä eduskunnassa tiedämme, mikä Sinulle on hyväksi.


Harkimo ja Jungner ovat pettyneitä miehiä – he eivät päässeet vaikuttamaan

Myös Paavo on valitellut, ettei ääni enää kuulu ja arvelee johdonmukaisesti Keskustassa olevan kapinaliike, joka haluaa alkiolaisuuden juurille – kokemaan hajautettua kansallista itsenäisyyttä ja vähäosaisesta huolehtimista – porukalla; näinhän Harkimokin muotoili, jättäen kertomatta, että haluaako sparrata henkisesti – vai materiaalisesti köyhiä/ ”köyhiä” ---


Turhaumat näkyvät äänestysprosenteissa! [3
[ ”… Suomalainen kalkkeutunut puoluejärjestelmä kaipaa pikaista päivitystä, sanoo demokratian tulevaisuutta tutkiva Julia Jousilahti …” ~ https://yle.fi/uutiset/3-10170861 - Yle-toimittaja Eero Mäntymaa]

Harkimon harjoitus näyttäisi olevan eräänlainen kopio Paavon kehityspolusta
[ ~ http://www.iltalehti.fi/politiikka/201804212200893690_pi.shtml - ]

Ote: ” … Talousliberaalin Liike Nyt -liikkeen jäseniksi kelpaavat Harkimon mukaan kaikki periaatteisiin sitoutuvat henkilöt, myös poliittisten puolueiden jäsenet … ” -Iltalehti, toimittaja Sakari Nuuttila

Kommentti: Näyttäisi tietyin perusperiaatteiden myötä olevan Paavo Väyrysen Kansalaispuolueen kopio. Kansalaispuolue on kansanliikemäinen edunvalvontajärjestö kaikille, jotka hyväksyvät perustavoitteet, oli sitten muun jäsenkirjan väri liki mikä tahansa. Kansalaispuolue on EU-Brysselistä "aldemainen" suomennos olosuhteisiimme, kuin vähän kauempaa katsottuna kotoisat edunvalvonnan norsunluutornit EK ja SAK.


Nettiäänestyksellä voi vaikuttaa edustajiinsa! [4
[ ~ https://www.hs.fi/sunnuntai/art-2000005650484.html - ]

Ote: ” … ”Tämä on politiikan startup”, Mikael Jungner sanoo. Myös hän on paikalla Harkimon olohuoneessa. Äänessä haastattelussa on pääosin Harkimo, Jungner täydentää aina välillä näkemyksillään somedemokratiasta ja vuorovaikutteisuudesta … ”

Kommentti: Nykypolitiikan rämeikössä ei ole niin hyvä olla. Nettiäänestyksiä kansalaisten suorakanavana on jo aiemminkin esitetty [4, kuten myös kansalaiskanavan "kyselytoimistoja". Näinkö toisistaan tietämättä kansalaiset päättivät hylätä rämettyneen nykypuoluepolitiikan jo kymmenen vuotta sitten? [5 Miksi meppitohtori ja "aldelainen" Paavo Väyrynen perusti käänteentekevän Kansalaispuolueen? Onko Kapulla ohjelmassa jokin konkreettisen yhteiskuntaongelman pelastusohjelma? On. Se on kansallisen itsemääräämisoikeuden pelastaminen täällä idän ja lännen vedenjakajalla olevassa Suomessa! Entä Hajulla (Harkimo&Jungner)? Ei ainakaan Helsingin Sanomien mukaan (?)


Tarvitsemme nyt suuren yhteiskuntaongelman ja sille korjausliikkeen!
[ ~ https://www.hs.fi/politiikka/art-2000005651119.html - ]

Ote: ” … Tutkija: Harkimon liike ei tarjoa mitään uutta – menestyäkseen se tarvitsisi selkeän yhteiskunnallisen ongelman … ” -HS-toimittaja Tuomas Väliaho ja tutkija Isak Vento

Kommentti: .. Suuri yhteiskuntaongelma - ajelehtivat yksinäiset nuoret [6. Supercellin miljonäärit lahjoittivat Me-säätiölle [7 muhkeat varat. Haluaako puheissaan silloin tällöin kiukutteleva Harry "Hjallis-yksinpurjehtija" Harkimo auttaa ja huolehtia henkisesti vai materiaalisesti köyhiä ja "köyhiä"?

...
Jatkuu

3

262

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      201
      9599
    2. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      31
      4352
    3. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      113
      3923
    4. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      95
      3799
    5. Kaivattusi nimi

      Kaivattusi nimi on
      Ikävä
      201
      3312
    6. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

      😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
      Maailman menoa
      18
      2815
    7. Rakastan sua mutten uskalla jutella sulle

      Kumpa sä näkisit tämän viestin❤️ Kaipaan sua vaikka oot välillä ihan lähellä mutten saa sanottua sulle enää mitään. Ujos
      Ikävä
      122
      1357
    8. Mihin rakastuin sinussa?

      Rakastuin siihen, miten katsoit minua Rakastuin siihen, miten hymyilit minulle Rakastuin siihen, kuinka hyväksi sait its
      Ikävä
      69
      1306
    9. Mistä tietää että mies on kiinnostunut?

      Millaisista merkeistä olette huomanneet?
      Ikävä
      90
      1154
    10. Anssi Heikkilä umpirehellisenä - Rankka yö TTK-yllätystippumisen jälkeen!

      Minkä parin tai kenen olisi mielestäsi pitänyt tippua TTK:sta? Tämä oli kyllä todellinen yllätys, että Mira Luoti ja A
      Tanssii tähtien kanssa
      15
      1131
    Aihe