pois vanhempiesi luota vai asutko heidän luonaan edelleen????
Minkä ikäisenä muutit
19
441
Vastaukset
- Jokuvaanjostainjuu
19-vuotiaana muutin pois.
- NormanBates73
Asun äitini kanssa. Pidämme pientä motellia.
- pitkätukka-68
19-vuotiaana.
- Knainen
15 vuotiaana. Silloin mun matkani alkoi ilman vanhempiani. eli varhain se tapahtui. Peruskoululaisena
- yksilöllisesti
8-v häädettiin ekakerran perheestä ja viimoisimmästä 14-v. Aika vaikeita reittejä joutunut puikkelehtimaan ihan ypöyksin tosi reikäisessä maastossa. Noin kolmikymppisenä sain eka kerran huomiota asialleni kun voimat alkoi vähenemään.
- Siun
Taivaan Isän siunausta elämääsi,
Toivottavasti löydät hänet rakastavana Isänä Jeesuksen kautta,
Joka ei hylkää sinua vaan rakastaa sinua...
Ja hoitaa syy, esim hylkäämisen haavat... - Älä-yritä-taas
Siun kirjoitti:
Taivaan Isän siunausta elämääsi,
Toivottavasti löydät hänet rakastavana Isänä Jeesuksen kautta,
Joka ei hylkää sinua vaan rakastaa sinua...
Ja hoitaa syy, esim hylkäämisen haavat...Hype-Hilimalle tieto: jos lähestyt yhtä kotia, ilmoitan siitä poliisille. Voihan sitä uskovaiseksi tekeytyä ja laitella nimeksi sinun. Siis muista tästä lähtien, teen rikosilmoituksen. mua et enää häiritse näillä jutuillas. Olen vuoden kyttäillyt hommia, sinä sen saat aina aikaiseksi, joten et jätä minulle vaihtoehtoja. Kotirauhan häirintä, vaimo ei uskalla siitä ilmoittaa.
Hilima yrittää saada jalkovälilään rahaa eräältä. kova on kiima nakulla. Minkäs huorille mahtaa? - maallinen
Siun kirjoitti:
Taivaan Isän siunausta elämääsi,
Toivottavasti löydät hänet rakastavana Isänä Jeesuksen kautta,
Joka ei hylkää sinua vaan rakastaa sinua...
Ja hoitaa syy, esim hylkäämisen haavat...No ei tässä mitään taivaallisia olla kaipailtu. Sosiaaliturvaa, oikedenmukaisuutta , tolkkua ja oikeaa asian hahmottamista sekaantujilta kylläkin. Mut kiitos toivotuksesta........ jos nuo henkimaailman olennot sitten päättää sekaantua niin olisi niidenkin hyvä jotain tietää ennen tekoja.
- vallattaa
Älä-yritä-taas kirjoitti:
Hype-Hilimalle tieto: jos lähestyt yhtä kotia, ilmoitan siitä poliisille. Voihan sitä uskovaiseksi tekeytyä ja laitella nimeksi sinun. Siis muista tästä lähtien, teen rikosilmoituksen. mua et enää häiritse näillä jutuillas. Olen vuoden kyttäillyt hommia, sinä sen saat aina aikaiseksi, joten et jätä minulle vaihtoehtoja. Kotirauhan häirintä, vaimo ei uskalla siitä ilmoittaa.
Hilima yrittää saada jalkovälilään rahaa eräältä. kova on kiima nakulla. Minkäs huorille mahtaa?Tuos on vissiin sitte niitä saatanan kätyreitä hommis taas, ettei liian helpolla vaan rinssessa pääse.
- Eivalittamista
Asun edelleen. Ja meinaan asua aina!!! Mikä siinä valittamaan ruokaa on vaattet pessään ja sotkut siivotaan. Ite voi löhötä ja Omat rahat juua !
- Salaisuussinulle
Ysiltä muuttin pois äiteen huomasta. Eli 14 taisin silloin olla.
- Mies.pirkanmaa
24v.
- mävaan
Olin melkein 25 v. Mutta sitten muutinkin itse ostamaani yksiöön (joka vaihtui sitten aikanaan itse ostamaani kaksioon)
- teininäitsenäistyin
olin vasta täyttänyt 16 vuotta.
- Knainen
Mulla ainakin oli niin että vaikka jouduin varhain tekeen sen henkisen irtaantumisen vanhemmista ja lapsuuteni kodista/kaupungista, niin enhän minä nyt ikäni takia täysin itsenäistynyt vielä voinut peruskoululaisena olla.
Vanhempani hoiti ja hallinnoi raha-asioitani ja maksoi elämiseni.
Kelasta tuli opintoihin rahaa mutta esim. Kun koulusta tuli todistuksia ja kokeita niin minun oli edelleen haettava niihin vanhempieni nimikirjoituksia.
Kerran muistan että minulle oli kovan puhelimen käytön takia asetettu saldoraja ja halusin sitä nostaa. Luulin et sen pystyn tekeen ilman vanhempiani mutta ei se onnistunut
Minun liittymäni hallitsija oli vanhempani ja minä olin vain käyttäjä eli vanhempani ainoastaan pystyi muuttaan saldorajan summaa tai saamaan PUK-koodit tietoonsa
Niissä asioissa mun piti käydä lapsuuden kotitalossa vierailulla ja pitää suostuttelu puheita et miks saldorajaa pitäis nostaa.
Itsenäistyminen siis oli tuossa iässä henkinen mutta käytännön kuvioissa olin alaikäinen ja niissä asioissa edelleen riippuvainen vanhemmistani
Muutin lukion jälkeen 19-vuotiaana opiskelemaan yliopistoon toiseen kaupunkiin. Sitten henkisesti taisin siirtää kotini pois vanhempien luota 28-vuotiaana. Sen jälkeen olin oma yksikköni. :)
Asun täällä edelleen, mutta vanhemmat muuttivat pois siinä kuudenkympin korvilla...
- KalpeaKuu
Piirun vaille 18 olin.
- Jokunainen
17-vuotiaana
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2112746
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo521926Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol4351593Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1531503Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis3661422Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe641298Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen251276Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa
Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H141236- 621093
Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S23958