Osuuskaupan ja sen urakoitsijoiden salaiset paperit paljastavat....
http://www.telkku.com/ohjelmat/mot/11588/yle-tv1/4098688
"S-ryhmän suurimman osuuskaupan ja sen urakoitsijoiden salaiset paperit paljastavat tonttikoplauksia, bulvaaneita ja HOK Elannon ja rakentajien yhteisiä golf- ja kauppakeskusmatkoja kaukomaille. Toimittajana Kirsi Skön."
..............
Mitä taas?
Mitä herrat taas rettelöineet ja ryövänneet?
Mitä MOT:ssa oli asiaa?
SOK:N ja sen urakoitsijoiden salaiset paperit???
5
2232
Vastaukset
- Lainaus
Mitä isompi herra, sen suurempi sika.
- Pitäisikö.kiinnostaa
Ei minua aineskaa.
- Ne.mennyt.on
Menneet menneitä.
En ole ko. ohjelmaa katsonut, koska olen muilla mailla vierahilla. Mutta asiassahan ei ole mitään uutta, taikka ihmeellistä. Kautta Suomen maan paikallisten osuuskauppojen hallintoelimissä istuu ihan samoja ihmisiä kuin valtuustoissa, kunnanhallituksissa. Hallintopaikat ovat haluttuja, saavat alennuksia paikallisista osuuskaupoista. Kaavamuutokset, tonttikaupat sopivilta paikoilta sujuvat mutkattomasti.
Kun tähän vielä koplataan rakennusfirmat sopivin järjestelyin, on keitos valmis. Näin se vaan menee. Ja bonuskansa huokailee tyytyväisenä. On niin hauskaa olla oman kauppansa omistaja.- Bengalitikku
Tapahtuiko Työväen Säästöpankin, Elannon, Vakuutusyhtiö Kansan kaato sisältä? Eli sisälle tulivat porvarilliset poliitikot, jotka toimivat kuin syöpä tai lihansyöjäbakteeri. Tämä on mielipiteeni.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1851559
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2081530Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä441154Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad44846- 14730
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30721Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21710- 36691
Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .20656Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46617