Opel on vain opel. Ei premium vaikka kuinka luulet

Inkviksija

Ei se kyyti siitä kummene vaikka laitat ooppelin rotiskoon jalopuuratin. Tai nahkapenkit. Se on ihmisten silmissä silti kakkosluokan vehje. Opelia ei arvosteta edes skodan vertaa enkä yhtään ihmettele. Astra on ainoa kohtuu hyvä luokassaan mutta kaikki isommat opelit kuten räntlänt x ja invisia on kotteroita.

7

1471

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Koita.jaksella

      Se hyvä puoli Opelilla ajaessa on ettei tarvitse tulla avautumaan turhautumisiaan yleisesti. Kaikilla ei ole varaa premiumiin. Joillekin se sattuu pahemmin kuin toiselle. Nyt joku on nähtävästi pahoittanut mielensä Opelille. Näitä mielensäpahoittajia riittää kuin koiralla kusta. Lopumaton luonnonvara.

    • Suttajasekundaaa

      Opel on merkki joka ei herätä mitään hyviä tuntemuksia eikä ostamista voi perustella tunnesyillä. Ja järkisyyt on sitten tiettyjä ihmisiä varten. Itse hankin saksalaisen premiumin koska haluan että autosta oikeasti tykkää ja sitä on kiva näyttää muillekkin. Se on vähän sama kun valitsisit sen lihavan ja ruman sekä köyhä vaimon kauniin ja sporttisen sekä hyvätuloisen sijaan. Ruman kanssa olo ei ole kivaa mutta kun on kaunis vaimo on sitä kiva näyttää kylillä ja sen kanssa viihtyy päivästä toiseen. Opelia ei voi verrata hyvään vaimoon myöskään luotettavuuden osalta:) itsellä tasan yksi kokemus uudesta opelista ja ei tarvinnut ajaa kun 2 tonnia niin ekat ongelmat auton laitteissa ilmeni. Mietin vaan että mitä nää rimpulat onkaan käytettyinä?

    • ihantyytyväisenä

      Opel yleensä hankitaankin auton alkuperäisen tarkoituksen mukaan ts. liikkumiseen paikasta toiseen edullisesti ja luotettavasti. Luotettavuus onkin parantunut viimeisten vuosien aikana ja viimeisimmässä Dekran 2018 julkaistussa vikatilastossa Astran J-malli on luokassaan noussut kärkikaksikkoon. Tilastossa joka heijastaa todellista luotettavuutta perustuen tiepalvelujen ja korjaamoiden ylläpitämään dataan.

      Opelin ostajakuntaan kuuluu omalla rahalla auton ostava keskiluokka. Arvo omiin silmiin on perustellusti tärkeämpi kuin ulkonäkövaikutelma naapurien silmiin. Vaimon tuloilla on merkitystä sellaiselle lökäpöksylle miehenkuvatukselle joka ei itse ole aikaansaanut perustasoa enempää ilman vaimon apuja. Näiden autovalintoja en tunne koska sellaisia vätyksiäkään en tunne. Opelin ohjauspyörää kääntää sen sijaan sellainen ukko joka pystyy hoitamaan perheensä talouden ilman vaimon rahoitusta.

      Onhan Opel sentään omalla identiteetillä oma merkki ja malli toisin kuin vaikkapa nk. Premium Audi joka on Skodan osista eri tehtaassa koottu auto juuri mielikuvan metsästäjille. Samat jakopää- ja öljynkulutusongelmat rassaavat mm. Audeissa vuodesta toiseen, mutta toivottavasti se kuitenkin näyttää hienolta muiden mielestä. Mutta vähän pitää varoa päästämästä kaasua kokonaan pois moottorijarrutuksissa, ettei tuprauttaisi kovin pahasti...samalla tavalla kuin 400tkm aj. 74 Lada 1500S aikanaan.

      Rumahan se Opel on kuin prkele. Eikä ole Premium vaikka joitakin koristelistoja niissäkin on. Mutta näillä mennään.

    • Vähän.annettu

      Onkohan tuolla aloittajalla ollut kauan tuota alemmuuskompleksia. Ovatko kaikki tojotan omistajat yhtä huonolla itsetunnolla varustettuja?

      • Bangonno

        Eikö ole vaan hienoa että meillä kaikilla ei ole samanlaisia ajatuksia, haaveita, vaatteita ja autoja? Itse valitsen aina sellaisen auton, jonkalaista ei helposti tule tiellä vastaan. Nyt ajan Ssangyong Rextonilla. Hieno, erilainen auto.


      • Startfromscratch

        No sankojonnen autot on kyllä niin kamalia häpeälaatikoita ettei pahempia löydy. Daciakin on niitä parempi. Sankojonnet myös nimetty tyylii tivoli, sirkus, teltta, homo. Jotai siihe suuntaa...ei paljoo älyy tarvita.


    • ramram

      Vuodesta -83 olen käyttänyt ja käytän vain opeleita. Eka auto oli d-kadett -83.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6498
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      361
      6062
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2973
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      109
      2424
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      108
      2095
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1784
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1653
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1320
    9. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1228
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1217
    Aihe