Miten kansalaissota

Eioikeinlöydy

Vaikutti nurmeksessa? Onko tietoa kellään?

8

2133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • AbdelSmellass

      Me 👴🏿👶🏿👨🏿 tarjota teile kerrma pirakkan kermmat!

    • KunKysyit

      Tietoa on. Oletko koskaan elämässäsi käynyt kirjastossa?

      • Työlästä

        Jos nyt kirjottelisit tänne vaan. Ei jaksa kirjastolle asti löllertää.


      • KunKysyit
        Työlästä kirjoitti:

        Jos nyt kirjottelisit tänne vaan. Ei jaksa kirjastolle asti löllertää.

        Unohda koko juttu.


    • rogii

      Tuskin tämä kansalaissota vaikutti mitenkään Nurmeskeläisiin. Mitä nyt sitten muutamat tapahtumat saunan takana olivat yksittäistapauksia.

      • oleihminenihmselle

        Ei itsellenikään ole elämäni aikana tullut vastaan sellaista kirjallisuutta, jossa olisi kirjoitettu Nurmeksen sisällisodasta. Ne ns. valkoiset ja punaiset ovat käsittääkseni eniten tappaneet toisiaan Eteläisen suomen alueilla. Ainakin Helsingissä, Lahdessa, Tampereella ja mitä muita paikkoja niitä olikaan. Karmeinta on ollut se, kun aikuiset ovat tappaneet lapsia. Siihen aikaan lapsiksi valkoiset ovat luokitelleet alle viisitoistavuotiaat "punaiset" eli työväestön lapset. Aika hävettävä historia siis Suomellakin on.
        Nurmeksessakin on varmasti myös sisällisodan aikoihin ollut myös sellaisia ihmisiä, jotka ovat tunteneet olevansa ns. parempia ihmisiä eli valkoisia. Muistan erään opettajan, joka röyhkeästi luokitteli toiset lapset alempiarvoiseksi kuin toiset. Minä ainakin pelkäsin kyseistä opettajaa ja olin helpottunut, kun opettaja vaihtui. Opin myös kaihtamaan minkkiturkiksissa liikkuvia, koska siitä aina on tulee mieleen kyseessä oleva naisopettaja.
        Nykyäänhän asioista päätetään salaisesti joissakin "looseissa". Olisi mielenkiintoista tietää, mistä ne siellä keskustelevat ja miten. Sitä vain en ymmärrä, miten demokraattiseksi itsensä luokittelevat hyväksyvät tällaisen loosi- ja keinottelijoiden tavan hoitaa asioita ja tehdä päätöksiä huom! vain heidän etujensa mukaisesti.


    • Lieksassa oli teloituksia.Nurmes siis säästyi?

    • sairastameininkiä

      Kävihän ne kahjot telomassa Ruokolaisen veljekset korpimökin saunaan Lieksan välillä,olihan se lehdessä tarkempikin paikka.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      127
      1306
    2. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      98
      973
    3. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      89
      934
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      25
      907
    5. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      297
      789
    6. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      95
      748
    7. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      109
      656
    8. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      34
      648
    9. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      140
      589
    10. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      50
      581
    Aihe