Vaikutti nurmeksessa? Onko tietoa kellään?
Miten kansalaissota
8
2120
Vastaukset
- AbdelSmellass
Me 👴🏿👶🏿👨🏿 tarjota teile kerrma pirakkan kermmat!
- KunKysyit
Tietoa on. Oletko koskaan elämässäsi käynyt kirjastossa?
- Työlästä
Jos nyt kirjottelisit tänne vaan. Ei jaksa kirjastolle asti löllertää.
- KunKysyit
Työlästä kirjoitti:
Jos nyt kirjottelisit tänne vaan. Ei jaksa kirjastolle asti löllertää.
Unohda koko juttu.
- rogii
Tuskin tämä kansalaissota vaikutti mitenkään Nurmeskeläisiin. Mitä nyt sitten muutamat tapahtumat saunan takana olivat yksittäistapauksia.
- oleihminenihmselle
Ei itsellenikään ole elämäni aikana tullut vastaan sellaista kirjallisuutta, jossa olisi kirjoitettu Nurmeksen sisällisodasta. Ne ns. valkoiset ja punaiset ovat käsittääkseni eniten tappaneet toisiaan Eteläisen suomen alueilla. Ainakin Helsingissä, Lahdessa, Tampereella ja mitä muita paikkoja niitä olikaan. Karmeinta on ollut se, kun aikuiset ovat tappaneet lapsia. Siihen aikaan lapsiksi valkoiset ovat luokitelleet alle viisitoistavuotiaat "punaiset" eli työväestön lapset. Aika hävettävä historia siis Suomellakin on.
Nurmeksessakin on varmasti myös sisällisodan aikoihin ollut myös sellaisia ihmisiä, jotka ovat tunteneet olevansa ns. parempia ihmisiä eli valkoisia. Muistan erään opettajan, joka röyhkeästi luokitteli toiset lapset alempiarvoiseksi kuin toiset. Minä ainakin pelkäsin kyseistä opettajaa ja olin helpottunut, kun opettaja vaihtui. Opin myös kaihtamaan minkkiturkiksissa liikkuvia, koska siitä aina on tulee mieleen kyseessä oleva naisopettaja.
Nykyäänhän asioista päätetään salaisesti joissakin "looseissa". Olisi mielenkiintoista tietää, mistä ne siellä keskustelevat ja miten. Sitä vain en ymmärrä, miten demokraattiseksi itsensä luokittelevat hyväksyvät tällaisen loosi- ja keinottelijoiden tavan hoitaa asioita ja tehdä päätöksiä huom! vain heidän etujensa mukaisesti.
Lieksassa oli teloituksia.Nurmes siis säästyi?
- sairastameininkiä
Kävihän ne kahjot telomassa Ruokolaisen veljekset korpimökin saunaan Lieksan välillä,olihan se lehdessä tarkempikin paikka.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1202062
- 1551956
Olen miettinyt kauan
miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h261836Ostiko maailma sinut minulta?
Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue121123- 49971
- 85939
Minna Kuukka joutui jekuttamaan ovelasti TTK:n takia - Tästä oli kyse - Tunnustaa: "No joo, joo..."
Symppis Minna Kuukka! Minna on kyllä erinomainen valinta Tanssii Tähtien Kanssa -oppilaaksi - vai mitä mieltä olet? To23865- 113816
Minä tunnen sinut
Ja mitä enemmän sinua opin tuntemaan, niin sitä enemmän sinusta pidän. Aivan kaikessa näen hyvän. Upean, vahvan, täydell50804Mihin olet kadonnut kaivattuni?
Mulla on niin ikävä sua että järki lähtee😔 Pakoilit, pakoilet vieläkin ja nyt susta ei näy merkkiäkään. Tätä päivää oon32775