Uusi muumiduppaus on ala-arvoinen ja hengeton vanhaan erittäinen onnistuneeseen käsinkosketeltavan aidon ja eläytyvän kuuloiseen duppaukseen, jossa on ravisuttavasti sielua ja tunnetta. Ne äänet vanhassa duppauksessa on todella eläytyviä ja muumihahmon persoonaa luovia, todella upeaa kunneltavaa. Taso on niin korkealla vanhoissa äänissä, että vaadittaisiin aika maestro organisoimaan yhtä hyvää ja sielukasta jälkeä tekevä porukka kokoon.
Kun kuuntelin uuden duppauksen ääniä samoista kohdista mistä olin hiljattain katsonut vanhalla duppauksella, niin tunsin suuttumusta ja surua. Historiallisen upea duppaustyö halutaan pyyhkiä parinkymmenen vuoden kuluttua pinnallisen, hengettömän ja epäaidon kuuloisella monotonisella puheella tai eläytymis yrityksillä, joiden läpi aistii kuinka studiossa vain äänehditään ilman, että duppaajan mieli olisi läsnä hahmon kokemisessa ja maailmassa.
Vaikka hyvässäkään duppauksessa ei olisi otettu jotain taika sieniä ja käyty aivan sielä hahmon kokemisen mielen maisemissa, niin silti duppaus kuitenkin saadaan kuulostamaan siltä.
Hyvä esimerkki on vaikkapa kohtaus, joka on jaksosta 3/101: Rannalta löytynyt hylky. Kohtauksessa Hemuli löydetään luolasta kuorsaamasta, ja Hemuli on alakuloinen, ja alakulolle löytyy lopulta syy, joka on se kun Hemulilla on kaikki postimerkkikokoelmat. Hemulin vanha ääni on kuin suoraan hahmolta tuleva, kun uusi ääni vain puhuu jonkinliasella äänen vääntelyllä sanoja, ilman että ääni kuulostaisi siltä, että sanojen lausuja olisi sama kokija kuin mikä sanojen sanoma on ja kuvitus.
Vanhat duppaukset on niin aidon ja vilpittömän kuuloisia, että huhhuh. Millä sellainen porukka aikanaan saatiin kassaan, jollakin/joillakin on todella ollut jumallallinen visio ja ymmärrys siitä mitä tekee ja ketä kutsuu kenenkin ääneksi. Toivottavasti uusienduppausten harharetki loppuu lyhyeen, ja vanhoja ääniä taas hyödynnetään uusine dvd-painoksineen tai vaikka sitten remasteroituun muumeihin. Ihan hyvältä kyllä 50 tuumasesta tv:stä näytti ei remasteroidut dvd:ltä katotut muumit. Että remasterointi ei kyllä todellakaan mihinkään huutavaan tarpeeseen tule.
Uudet duppaukset on varmaan hyviä, jos verrataan siihen tasoon mitä lasten ohjelmissa nykyään usein on. Mutta Muumit painii aivan eri sarjassa.
Muumien uusi duppaus on ala-arvoinen ja hengetön
M93
0
180
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j422234- 251813
Katu täyttyy askelista...
Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.271445- 1091274
Näin susta unta
Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!151259- 181035
Tiedätkö nainen sen tunteen
Kun toinen tulee jossain vastaan. Naama leviää hymyyn kuin hangonkeksi. Mulla on susta semmonen,tunne.71954Kauniit ihmiset ei ole sinkkuja, se on karu fakta
Ihmisessä on lähes poikkeuksetta aina jotain vikaa jos hän pysyy sinkkuna pitkään. Sori kun sanon tän näin suoraan, mut107874Kristinusko - epätoivoinen yritys pelastaa ihmiset jumalalta
Ei ole mitään sellaista, mitä pitää "pelastua". Lukuun ottamatta tietysti ”jumalan” (sen ei jumalan, joka väittää oleva333853Mikset päästä irti ja hae apua
Mt ongelmiisi. En vaan voi ikinä enää luottaa sinuun, pelkään sinua ja toivon löytäväni jonkun muun. Rahaa sulla on saad74846