Paavolankoulu, pitääkö olla huolissaan???

hhmmmmm

Pistän tähän esittelyn koulun sivulta, on kokemuksia, kertomuksia, huhuja. puheita, että kantaväestön lapsia suorastaan kohta syrjitään kyseisessä paikassa ?????

Paavolan koulu
Tervetuloa Paavolan koulun sivuille!

Koulussamme on noin 225 oppilasta, kymmenen yleisopetuksen luokkaa sekä maahanmuuttajien valmistava luokka.

Korostamme välittämistä ja lähimmäisyyttä kasvamisen ja oppimisen perustana. Koulumme opetuksen tavoitteena on opettaa ja ohjata oppilasta aktiiviseen tiedonhankintaan elämässä tarvittavien perustietojen ja -taitojen osalta sekä vahvistaa samalla terveen itsetunnon kasvua ja kehittymistä. Tämä motivoi ja antaa valmiudet elinikäiseen oppimiseen ja itsensä kehittämiseen. Kasvu ihmisyyteen, tasa-arvoisuuteen ja yhteisöllisyyteen luo perustan eettiseesti vastuulliseen yhteiskunnan jäsenyyteen, toisten huomioon ottamiseen, hyviin tapoihin sekä edistää luonnollisella tavalla oman ja muiden kulttuurien ymmärtämistä ja arvostamista (esimerkkinä mm. ympäristöön ja eri alojen kulttuurikohteisiin tutustuminen).

Paavolan koulu antaa poikkeuksellisen hyvät kasvuedellytykset luonnolliseen kansainväliseen ajatteluun ja laajan maailmankuvan muodostumiseen, sillä maahanmuuttajataustaisten oppilaiden osuus koko koulun oppilasmäärästä on yli 33%

3

489

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • cvbcvbn

      Luultavasti kurinpito-ongelmat karkaavat täysin käsistä pikapuoliin, jolleivat ole jo karanneet.
      "maahanmuuttajataustaisten oppilaiden osuus koko koulun oppilasmäärästä on yli 33%"
      Erään toisen koulun arkea, jossa kulttuurinrikastajia on paljon.
      https://pewtube.com/user/arcticmoon/NB1vmFa?autoplay=on

    • Kun_meidän

      poika oli siellä alakoulussa, niin kansallispukuisten poika "esitteli" puukkoa muille oppilaille.

    • On selvää että tuollainen määrä maahanmuuttajia, alentaa opetuksen tasoa. Olikin siis todella huolissani, jos minun lapseni tuossa koulussa opiskelisivat. Olen kauan sitten ollut ya:ssa opettajan sijaisena liian kauan aikaa ja muista hyvin yhden tytön matematiikan tunnilla hän ei osannut kuin pari sanaa suomea. Hän oli Venäläinen ja onneksi hänen kotonaan joku osasi opettaa koska kotitehtävät oli aina tehtynä ja kokeista tuli kuitenkin n. 8. Suurimmalla osalla maahanmuuttajien taustasista peruskoululaisilla, ei kuitenkaan kotona ole ketään, joka tukisi heitä. He ovat siis taakka, joka vie opettajan ajan, jota on muutkin todella vähän per oppilas. Eihän esim Somaliasta tulevat pakolaiset ole lukea.
      Pitäisi tehdä laki ettei missään koulussa maahanmuuttajien määrä saa ylittää 10%,määrää, jotta opetuksen taso ei enää laskisi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      123
      7084
    2. Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?

      Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam
      Maailman menoa
      64
      4836
    3. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

      Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
      Maailman menoa
      74
      3764
    4. Sinä olet minun forEver

      Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,
      Ikävä
      27
      2884
    5. Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?

      Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni
      Maailman menoa
      38
      2538
    6. Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?

      Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t
      Filosofia
      24
      1957
    7. Mies joka vetäytyy osoittaa teoillaan

      Ettei halua olla tekemisissä. Mies joka ei vastaa viesteihin, ei halua sua. Mies joka jättää sut epätietoisuuteen, ei
      Ikävä
      209
      1485
    8. Martinan prinsessahäät peruuntui

      Seiska uutisoi Kauneus ja Terveyslehden artikkeliin perustuen mihin nämä häät kosahti.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      319
      1274
    9. Vakavasti psyykkisesti sairas on pakkohoidossa - Ja asuu silti kotona

      Miten käy, kun vakavasti psyykkisesti sairas "hoidetaan" kotona? Norjassa psyykkisesti sairaiden vuodepaikkojen määrä on
      Henkinen hyvinvointi ja mielenterveys
      42
      1085
    10. Nainen, kaiken aikaa olin yläpuolella

      Ja olen edelleen kaiken yläpuolella. Ja niin on aina oleva. :/
      Ikävä
      162
      931
    Aihe