Onko käytännössä mahdollista asoida pankin kanssa ilman, että sokeasti hyväksyy sanellut ehdot? Niitä ei ole mahdollista asiointitilanteessa lukea ja ymmärtää. Suulliseen sopimukseen ei voi luottaa. Mistä apu, jos pankki on aivan härski?
Hyväksyn ehdot
Ei.suojaa
3210
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kaikkien pankin ehdot ovat aivan asiallisia ja lain mukaisia.
Älä keksi itsellesi turhaan ongelmia.
Laskeppa, montako pykälää on suojaamassa pankin edut, montako asiakkaan? Ne olivat kuluttajan kannalta riittävät aikoina, jolloin pankit toimivat reiluin säännöin ja virkailijoihin saattoi luottaa. Ehkä vieläkään ei pankeissa vakehdella, mutta jätetään jotakin kertomatta. "Tilin takaisin osto" ???
Todella kummallinen ja uusi tämä termi "tilin takaisin osto". Puheiden ja allekirjoitusten jälkeen saa nipun paperia, jossa ei mainita talletettua määrää, ei mitään summia. Sen mukaab pankki päättää, minkä arvoiseksi talletuksesi katsoo.