Vieraslajit hävitettävä?

Je_suis_Ilja

Useilla palstoilla on uhottu, että vieraslajit on hävitettävä. Ainakin jättiputki, täplärapu (jota tarkoituksella tänne aikanaan istutettiin rapuruton kestävänä) ja mitä lienee muita. Nyt viimeisin on punakorvakilpikonna: https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005656153.html
Minulla oli noin 40 v sitten rivitaloasuntoni oven molemmin puolin jättiputket. Kerrassaan upeita kasveja, joissa tuhansia ampiaisia eikä kummistakaan ollut koskaan vähintäkään harmia!
Nyt viime aikoina on tänne tuotettu toisia haitallisiksi osoittautuneita vieraslajeja tarkoituksella noin 50 tuhatta kappaletta ja tuodaan koko ajan lisää. Tarkoitan näitä kädellisiin luettavia, jotka pääsääntöisesti ovat osoittautuneet haitallisiksi maallemme, eräät hyvinkin tuhoisiksi. Aina massamurhiin ja elävältä polttamisiin asti ja kaikki kuitenkin loisena täällä eläviksi aikomattakaan koskaan osallistua oman, saati yhteiskunnan hyväksi työtä tekeviksi hyödyllisiksi työtätekeviksi kansalaisiksi.
Miten nämä vieraslajiset olisi hävitettävä?
Ainakin Israel steriloi näitä, etteivät lisääntyisi, eikä mikään maa ole koskaan heitä siitä moittinut. Israel yritti myös lähettää näitä Eurooppaan, mutta mikään maa ei suostunut heitä vastaanottamaan. Jostakin syystä Israel ei edes yrittänyt palauttaa näitä vieraslajeja omiin, alkuperäisiin lähtömaihinsa. Eikä tästäkään kukaan Israelia moiti.
Mitä pitäisi Suomen tehdä näille vieraslajisille maassamme? Entä niitten tänne haalijoille?

0

172

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

        Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
        Ikävä
        97
        2018
      2. Ei se mene ohi ajan kanssa

        Näin se vaan on.
        Ikävä
        98
        1478
      3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

        Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
        Ikävä
        112
        1187
      4. Tunnistebiisi

        Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
        Ikävä
        76
        1067
      5. Taidat tykätä linnuista paljon

        Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
        Ikävä
        121
        1062
      6. Okei nyt mä ymmärrän

        Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
        Ikävä
        57
        903
      7. Miks käyttäydyt noin?

        Välttelet kaikkia kohtaamisia...
        Ikävä
        51
        877
      8. Olen huolissani

        Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
        Ikävä
        58
        836
      9. Ei sun tarvi jännittää enää

        en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
        Ikävä
        36
        822
      10. Minkälainen ääni mulla on mies

        Sinun mielestä?
        Ikävä
        33
        723
      Aihe