Lapsikasteen suosio on romahtanut 2000-luvulla. Kun vielä vuosituhannen alussa lähes 90 prosenttia vastasyntyneistä suomalaisvauvoista kastettiin kirkon jäseniksi, vuonna 2017 osuus oli enää 67 prosenttia.
Huomionarvoista on myös se, että kirkko menettää vuosittain suuren määrän jäseniä paitsi kirkosta eroamisen myötä, myös siksi, että kastettuja lapsia on selvästi vähemmän kuin kuolleita kirkon jäseniä. Viime vuonna kirkon jäsenmäärä väheni tämän ilmiön seurauksena yli kymmenentuhannen jäsenen verran.
Alla on tarkempia lukuja. Tiedot on koottu kirkon jäsentilastoista (http://sakasti.evl.fi/sakasti.nsf/sp3?open&cid=Content3D45B8) sekä Tilastokeskuksen väestötilastoista (http://www.stat.fi/til/vrm.html). Tietoja saa lainata vapaasti.
Vuosiluku, kastettujen määrä, kaikkien syntyneiden suomalaisten määrä, kastettujen osuus kaikista syntyneistä suomalaisista:
2006: 49 527 / 58 840 (84,17 %)
2007: 49 325 / 58 729 (83,99 %)
2008: 49 068 / 59 530 (82,43 %)
2009: 48 494 / 60 430 (80,25 %)
2010: 48 347 / 60 980 (79,28 %)
2011: 46 723 / 59 961 (77,92 %)
2012: 44 774 / 59 493 (75,26 %)
2013: 43 719 / 58 134 (75,20 %)
2014: 41 340 / 57 232 (72,23 %)
2015: 38 746 / 55 472 (69,84 %)
2016: 36 586 / 52 814 (69,27 %)
2017: 33 747 / 50 321 (67,06 %)
Vuosiluku, kastettujen määrä, kuolleiden kirkon jäsenten määrä, näiden erotus:
2006: 49 527 / 41 228 (8 299)
2007: 49 325 / 42 170 (7 155)
2008: 49 068 / 41 862 (7 206)
2009: 48 494 / 42 511 (5 983)
2010: 48 347 / 43 195 (5 152)
2011: 46 723 / 42 794 (3 929)
2012: 44 774 / 42 704 (2 070)
2013: 43 719 / 44 070 (- 351)
2014: 41 340 / 43 830 (- 2 490)
2015: 38 746 / 44 002 (- 5 256)
2016: 36 586 / 44 774 (- 8 188)
2017: 33 747 / 44 325 (- 10 578)
Vuosiluku, kuolleiden kirkon jäsenten määrä, kaikkien kuolleiden suomalaisten määrä, kuolleiden kirkon jäsenten osuus kaikista kuolleista suomalaisista:
2006: 41 228 / 48 065 (85,77 %)
2007: 42 170 / 49 077 (85,92 %)
2008: 41 862 / 49 094 (85,26 %)
2009: 42 511 / 49 883 (85,22 %)
2010: 43 195 / 50 887 (84,88 %)
2011: 42 794 / 50 585 (84,59 %)
2012: 42 704 / 51 470 (82,97 %)
2013: 44 070 / 51 190 (86,09 %)
2014: 43 830 / 51 600 (84,94 %)
2015: 44 002 / 52 080 (84,49 %)
2016: 44 774 / 53 923 (83,03 %)
2017: 44 325 / 53 722 (82,51 %)
Huomionarvoista on myös se, että kirkko menettää vuosittain suuren määrän jäseniä paitsi kirkosta eroamisen myötä, myös siksi, että kastettuja lapsia on selvästi vähemmän kuin kuolleita kirkon jäseniä. Viime vuonna kirkon jäsenmäärä väheni tämän ilmiön seurauksena yli kymmenentuhannen jäsenen verran.
Alla on tarkempia lukuja. Tiedot on koottu kirkon jäsentilastoista (http://sakasti.evl.fi/sakasti.nsf/sp3?open&cid=Content3D45B8) sekä Tilastokeskuksen väestötilastoista (http://www.stat.fi/til/vrm.html). Tietoja saa lainata vapaasti.
Vuosiluku, kastettujen määrä, kaikkien syntyneiden suomalaisten määrä, kastettujen osuus kaikista syntyneistä suomalaisista:
2006: 49 527 / 58 840 (84,17 %)
2007: 49 325 / 58 729 (83,99 %)
2008: 49 068 / 59 530 (82,43 %)
2009: 48 494 / 60 430 (80,25 %)
2010: 48 347 / 60 980 (79,28 %)
2011: 46 723 / 59 961 (77,92 %)
2012: 44 774 / 59 493 (75,26 %)
2013: 43 719 / 58 134 (75,20 %)
2014: 41 340 / 57 232 (72,23 %)
2015: 38 746 / 55 472 (69,84 %)
2016: 36 586 / 52 814 (69,27 %)
2017: 33 747 / 50 321 (67,06 %)
Vuosiluku, kastettujen määrä, kuolleiden kirkon jäsenten määrä, näiden erotus:
2006: 49 527 / 41 228 (8 299)
2007: 49 325 / 42 170 (7 155)
2008: 49 068 / 41 862 (7 206)
2009: 48 494 / 42 511 (5 983)
2010: 48 347 / 43 195 (5 152)
2011: 46 723 / 42 794 (3 929)
2012: 44 774 / 42 704 (2 070)
2013: 43 719 / 44 070 (- 351)
2014: 41 340 / 43 830 (- 2 490)
2015: 38 746 / 44 002 (- 5 256)
2016: 36 586 / 44 774 (- 8 188)
2017: 33 747 / 44 325 (- 10 578)
Vuosiluku, kuolleiden kirkon jäsenten määrä, kaikkien kuolleiden suomalaisten määrä, kuolleiden kirkon jäsenten osuus kaikista kuolleista suomalaisista:
2006: 41 228 / 48 065 (85,77 %)
2007: 42 170 / 49 077 (85,92 %)
2008: 41 862 / 49 094 (85,26 %)
2009: 42 511 / 49 883 (85,22 %)
2010: 43 195 / 50 887 (84,88 %)
2011: 42 794 / 50 585 (84,59 %)
2012: 42 704 / 51 470 (82,97 %)
2013: 44 070 / 51 190 (86,09 %)
2014: 43 830 / 51 600 (84,94 %)
2015: 44 002 / 52 080 (84,49 %)
2016: 44 774 / 53 923 (83,03 %)
2017: 44 325 / 53 722 (82,51 %)
Vastaukset 66
Vanhimmat
Vuonna+2017+kirkko+pääsi+suorittamaan+kristillisiä+taikamenojaan+(siunaus)+39+927+vainajan+siunaustilaisuuden+verran.+Kuolleita+vuonna+2017+oli+53+722.+Joten+siunausprosentti+on+vain+74,3+%.
Toinen+varsin+mielenkiintoinen+suora+luku+suoraan+kirkontilastot.fi+järjestelmästä+on+vuoden+2017+rippikoulunkäynti+osuus,+joka+oli+78,8%.+Näyttää+sielä,+että+kirkon+viimeinenkin+tukijalka+on+alkanut+sulamaan.
Kuudessa vuodessa pudotusta 11 prosenttiyksikköä kasteissa. Tällä vauhdilla on enää kymmenisen vuotta siihen, että vähemmistö vastasyntyneistä pakotetaan kirkon jäsenyyteen.
Kovin kauaa ei mene siihenkään, että kirkko menettää vuodessa jo 20 000 jäsentä tietysti kirkosta eronneet siihen päälle.
Vuonna+2017+kuolleita+kirkon+jäseniä+44+325,++samaan+aikaan+39+927+siunattua+vainajaa,+joiden+joukossa+luultavasti+joku+määrä+omaisten+pyynnöstä+siunattuja+kirkkoon+kuulumattomia.+Voiko+tästä+päätellä,+että+n.+10+%+kuolleista+kirkon+jäsenistä+haudataan+ilman+siunausta?
39+927+on+siunaustilaisuuksien+määrä.+Periaatteessa+yhdessä+siunaustilaisuudessa+voidaan+joskus+siunata+useampikin+vainaja,+mikä+nostaisi+siunaus+prosentin+määrää.+Vuonna+2016+siunausprosentti+oli+jossain+88+%+nurkilla.+Siitä+on+ainakin+tultu+selvästi+alaspäin.
Voiko typerämpää ja turhanpäisempää keskustelua olla?
Pitkiä aikoja muuallakin maailmassa asuneena, voin sanoa ettei sivistysvaltiossa käydä tällaisia keskusteluja.
Kansallisia perinteitä kunnioitetaan ja yhteisistä hyvistä tavoista pidetään kiinni.
Lapset kastetaan, kuten aina ennenkin ja sillä selvä.
Mistä löydät sivistysvaltion, jossa kristinuskon suosio, ml. kasteprosentti, ei olisi laskussa?
Ruotsissa+joka+varmastikin+on+sivistysvaltio,+vain+runsaat+40%+enää+kastetaan+kirkkoon.+Eli+se+siitä+perinteistä+hyvistä+tavoista.
Nimimerkkisi+Tyhjäpäät+kuvaa+oikein+hyvin+Sinun+ajatusmaailmaasi.+Olet+todellinen+tyhjäpää.
Pidetäänkö saman tien kiinni muista suomalaisista perinteistä: alkoholismista, perheväkivallasta, itsemurhista? Jonkin asian puolustaminen pelkällä perinteikkyydellä on sivistymätöntä, jopa vaarallista.
Minusta on pelkästään positiivista, että Suomessa tuputetaan lapsille yhä vähemmän uskontoa. Sama trendi pätee koko läntiseen maailmaan. Ainoastaan kehitysmaissa, esimerkiksi Afrikan ja Lähi-idän maissa, suunta on toinen.
"Lapset kastetaan, kuten aina ennenkin ja sillä selvä."
Luepa ne avausviestin luvut ja sano tuo uudelleen. Kasteiden osuus putoaa kuin kivi, siihen ei sinun harhoillasi ole mitään vaikutusta.
Kristinuskon perinne on uskontoon pakottamisen perinne. Tälläinen "perinne" sietääkin mennä.
Lapsikasteen kehitys laskee tosiaan hyvää vauhtia, siltä osin kirkko hoitaa itsensä hautaan automaattisesti. Ainoa harmillinen ikäluokka on 15v, jonka lasku on todella heikkoa johtuen rippikoulusta. Sen kirkko onkin hoitanut ovelasti: 15-vuotias voi liittyä kirkkoon ja käydä rippikoulun (rahastaakseen kesärahat sukulaisilta), mutta erota voi vasta 18-vuotiaana. Kirkon toiveena on, että kolmessa vuodessa häpeällinen kirkkoon kuuluminen unohtuu.
Ripari on nuorille hyvä muistutus kristinuskon naurettavuudesta ja heidän omasta kirkkoonkuuluvuudestaan. Siksi niin moni eroaa kirkosta heti täyttäessään 18. En ole lainkaan huolissani riparista, se ei toimi lainkaan kirkon toivomalla tavalla eli tuo sille pysyviä, maksavia jäseniä.
Erittäin harva tämän ikäisistä nuorista on edes uskossa. Paljon on nuorissa kiroilijoita nykyään.
Loistouutinen!
Kasteiden määrä on laskenut vuoden 2018 kaikkina neljänä ekana kuuna.
2017 -> 2018
tammikuu: 2992 -> 2614
helmikuu: 2565 -> 2471
maaliskuu: 2711 -> 2655
huhtikuu: 3019 -> 2589
Kokonaisuutena kasteiden määrä on laskenut 8,5 prosenttia.
Tuntuu ainakin näin äkkiseltään kummalliselta, että tammi- ja huhtikuussa laskua noin paljon, hurja pudotus kasteosuusprosenteissa, ja helmi ja -maaliskuussa vain vähän.
Miksi kirkkoon kriittisemmin suhtautuvat synnyttäisivät, saisivat lapsia, erityisesti kuukausina 1 ja 4, eli panisivat lapsia alulle huhti- ja heinäkuussa, ja kirkkoon positiivisesti suhtautuvat saisivat lapsia erityisesti kuukausina 2 ja 3, eli panisivat lapsia alulle touko - ja kesäkuussa?
Onko touko-kesäkuussa kirkollisia juhlia? ;=)
Oikeasti kirkontilastot.fi on vaan sisällöltään kuraa.
Milloinkas ne suviseurat kokoonyuukaan....
Tilastokeskus on julkaissut väestön ennakkotilaston tammi-kesäkuulta 2018. Jos lasketaan tämän tilaston ja avausviestissä esitettyjen prosenttiosuuksien mukaan, kirkko menetti alkuvuonna 6 724 jäsentä siksi, että lapsia ei enää kasteta entiseen malliin. Todellisuudessa luku on vielä tätäkin suurempi, koska kastettujen lasten osuus on ollut laskussa myös tänä vuonna.
https://www.stat.fi/til/vamuu/2018/06/vamuu_2018_06_2018-07-26_tie_001_fi.html
Kastetut / kuolleet kirkon jäsenet (näiden erotus):
2017: 33 747 / 44 325 (- 10 578)
Kirkontilastot.fi 2018 puolivuosikatsauksen luvut:
2018/6kk : 15 343 / 23 201 (-7 858)
Eli jos luvut tuplaantuu jälkimmäisellä vuoden puolikkaalla tulee kirkon tappiolksi 15 716 jäsentä.
Vuodelle 2019 on sitten luvassa jo yli 20 000 jäsenen tappio. Alkaa eduskunnalla olla jo kiire purkaa kirkon erioikeuksia. Seuraavan eduskunnan on pakko reakoida mittavalla uudistuspaketilla.
Harmi kyllä suuria uudistuksia saadaan odottaa vielä kauan, sen verran on eduskuntaan pesiytynyt kirkon asiaa ajavia hörhöjä. Oikeastaan en yhtään ihmettelisi, jos eduskunta yrittäisi paikata väkikadon kirkolle aiheuttamia tappioita syytämällä kirkolle vielä nykyistä enemmän verorahoja.
10-15 tuhatta ei ole vielä kovin merkittävä määrä, mutta 20-30 alkaa olla. 20 on todellisuutta parin kolmen vuoden sisällä, 30 noin kymmenen vuoden. Kirkko sulaa käsiin.
<< 2018/6kk : 15 343 / 23 201 (-7 858)
Eli jos luvut tuplaantuu jälkimmäisellä vuoden puolikkaalla tulee kirkon tappiolksi 15 716 jäsentä. >>
Harmi vaan, että tuo oletus tuottaa yltiöpositiivisen ennusteen. Lapsia syntyy vuoden loppupuoliskolla enemmän, joten myös kasteita on enemmän (ja syntyvyyden enemmyys on plussalla).
Lapsia syntyy yleensä vuoden jälkipuoliskolla hieman alkupuoliskoa enemmän, mutta ei aina. Tässä neljän edellisvuoden tiedot, ensin tammi-kesä ja sitten heinä-joulu:
2014: 28 499, 28 733
2015: 27 429, 28 043
2016: 26 630, 26 184
2017: 24 967, 25 354
Lähteenä käytin Tilastokeskuksen työkalua: http://pxnet2.stat.fi/PXWeb/pxweb/fi/StatFin/StatFin__vrm__synt/statfin_synt_pxt_003.px
Jaa. Aika pieni tuo ero sittenkin on. Itse asiassa perustin näkemykseni siihen, että noissa Tilastokeskuksen väkilukujulkaisuissa on syntyneiden enemmyys -käyrä, joka on alkuvuoden miinuksella ja syksypuolen (tai no: kesä-syksy) plussalla tai ainakin korkeammalla. Erot noissa on kuitenkin jopa parin tuhannen luokkaa (kuukausitasolla). Tietysti kuolleidenkin määrä taitaa olla hivenen pienempi syksyaikaan kun ei ole kylmiä (tai kuumia) jaksoja, joten sekin voi hivenen vaikuttaa.
Toivotaan tietysti niin, että kukaan ei enää kastaisi yhtäkään lasta, mutta epäilen, että tuo kasteiden lasku ei ehkä sittenkään ole niin hyvä kuin täällä oletetaan. Toivottavasti olen väärässä.
Yksi tekijä on myös talouden parantunut tilanne: ihmiset ehkä uskaltavat lisääntyä enemmän noin vuosi sitten alkaneen nousun myötä. Tulokset tästä alkaa näkyä vasta reilut 9 kk jälkikäteen. Tuskin tuokaan tietenkään asiaa päälaelleen kääntää.
7 ensimmäisen kuukauden aikana evlut kirkon kastetilaisuuksien määrä on laskenut 10,4 prosenttia.
2017
https://www.kirkontilastot.fi/viz?id=33
2018
https://www.kirkontilastot.fi/viz?id=52
Todella mielenkiinnolla odotan, kuinka paljon kasteprosentti laskee tänä vuonna. Kirkon omat tilastot ennustavat merkittävää laskua, mutta voi olla, että kirkko on yksinkertaisesti hutiloinut tilastonsa ja jotain on jäänyt täyttämättä. Voi toisaalta myös olla, että kirkko on laittanut tilastoon liikaa kasteita, jolloin pudotus on vielä huimempi kuin ennuste.
Mutta+valitettavasti+kastettujen+määrä+on+laskenut+vain+16419:stä+(vuoden+2017+kesäkuun+loppuun+mennessä+kastetut)+tämän+vuoden+vastaavan+ajankohdan+kastettujen+määrään+15343.+Ero+viime+vuoteen+on+siis+vain+1076,+joka+vastaa+vajaan+7+%+laskua+kasteissa.
Ehkä+tuossa+tilastoinnissa+on+tosiaan+virhettä.+Itse+asiassa+tämän+vuoden+kastettujen+määräkin+voi+tarkentua+ylöspäin+kun+kaikki+tapahtumat+kirjataan+(en+tiedä,+onko+tuossa+viivettä).+Onhan+tuokin+tietysti+jotain+edistystä+ja+samaa+rataa+jatkuessaan+tämän+vuoden+kasteiden+määrä+vähenisi+reilulla+2000+viime+vuodesta.+Todennäköisesti+vasta+ensi+vuonna+kastettujen+määrä+tippuu+alle+30000:n.
15 343 on tosi vähän, jos tieto pitää paikkansa. Tilastokeskuksen mukaan syntyneitä oli 23 726, eli alkuvuoden kasteprosentiksi tulisi vain 64,7 (koko viime vuonna 67,1). Ymmärtääkseni Tilastokeskuksen ennakkotilasto on aina vähän alakanttiin, jolloin kasteprosentti olisi vielä tätäkin matalampi, tuskin kuitenkaan alle 64.
Laskussahan kasteprosentti on, se on selvää, mutta en kyllä sataprosenttisesti luottaisi kirkon tilastointiin suuntaan taikka toiseen.
Ainakin+eroakirkosta.fi:n+tilastot+ovat+välillä+näyttäneet+melko+tasaista+erovirtaa,+ja+kuitenkin+kirkontilastot.fi:ssä+on+joku+kuukausi+näyttänyt+markkinaosuuden+olevan+luokkaa+101+%,+kun+muut+kuut+olivat+vajaat+95+%.+Tuntuu+ilmeiseltä,+että+jossain+vaiheessa+tilastointiviive+oikaistiin.
Lisäksi+syntymän+ja+kasteen+välillä+on+tietysti+aina+viive.+Voihan+olla,+että+viive+vähän+vaihteleekin+vuodenajan+mukaan.
<< 15 343 on tosi vähän, jos tieto pitää paikkansa. Tilastokeskuksen mukaan syntyneitä oli 23 726, eli alkuvuoden kasteprosentiksi tulisi vain 64,7 (koko viime vuonna 67,1). >>
Ja siis, tuohan on ehdottoman hienoa, että kasteprosentti "sukeltaa" nopeammin kuin väestön keskimääräinen kirkkoon kuuluminen (ja ylipäätään, että kasteprosentti on pienempi kuin kirkkoon kuuluvuus). Se nimittäin tuottaa "lumipalloefektiä" eli voidaan olla kohtalaisen varmoja, että kirkon jäsenluvun aleneminen vain kiihtyy.
<<+Ainakin+eroakirkosta.fi:n+tilastot+ovat+välillä+näyttäneet+melko+tasaista+erovirtaa,+ja+kuitenkin+kirkontilastot.fi:ssä+on+joku+kuukausi+näyttänyt+markkinaosuuden+olevan+luokkaa+101+%,+kun+muut+kuut+olivat+vajaat+95+%.+Tuntuu+ilmeiseltä,+että+jossain+vaiheessa+tilastointiviive+oikaistiin.+>>
Niin,+eiköhän+tuo+tilastointi+toimi+niin,+että+seurakunnasta+lähetetään+raportti,+missä+on+seurakunnan+tapahtumat+viimeiseltä+kuukaudelta.+Toisinaan+tuollainen+raportti+tietysti+voi+myöhästyä,+joten+se+ei+välttämättä+näy+tilastossa,+mutta+korjaantuu+sitten+kun+myöhästyneetkin+raportit+on+laskettu+mukaan+tilastodataan.
Sitä+en+tiedä,+miten+tarkasti+seurakunnat+raportoivat+tapahtumistaan,+mutta+mitä+luultavimmin+ne+ovat+jollakin+aikataululla+kohtalaisen+luotettavalla+tasolla+-+mutta+siis+vasta+jonkun+ajan+kuluttua+kun+kaikki+data+on+käytössä.+Ja+edelleen:+en+tunne+järjestelmää,+niin+kyse+on+vain+mielikuvistani,+miten+ajattelisin+homman+toimivan.
Kun kirkon nykyinen järjestelmä tuli käyttöön, kerrottiin että siitä saa reaaliaikaista dataa ja seurakunnat syöttävät tiedot suoraan järjestelmään. Tästä on jo useampi vuosi. En osaa sanoa missä vika, mutta jonain vuonnahan jopa kirkon tieto kuolleista oli todellista pienempi.
Samoin ks. esim. https://www.kotimaa24.fi/blogit/tilastoissa-virhe/
Eihän tuo ole mitenkään yllättävää. Nuoret kuuluvat kirkkoon vähemmän kuin vanhat ja nuoret ovat niitä jotka saavat lapsia.
<< Eihän tuo ole mitenkään yllättävää. Nuoret kuuluvat kirkkoon vähemmän kuin vanhat ja nuoret ovat niitä jotka saavat lapsia. >>
Aivan, mutta näin päinhän nuo prosentit eivät ole olleet kuin vasta ihan jokusen vuoden. Mikä sinänsä on tosiaan "kummallista" - ja epäilemättä kertoo siitä, että muksuja kastetaan vanhempien sukupolvien mieliksi vaikkei itse isä ja äiti sitä erityisesti haluaisikaan.
Kirkon+tilastojen+mukaan+tämän+vuoden+kasteet+ovat+vähentyneet+näin:
2017+lokakuu+28516+kastettua
2018+lokakuu+26209+kastettua
Erotus+on+2307,+joka+vastaa+8,1+%+laskua.+Lasku+näköjään+vaan+kiihtyy+vuoden+loppua+kohden.
Hyvä+hyvä.
Varmaankaan+ihan+30000+kastettua+ei+tänä+vuonna+aliteta,+mutta+ensi+vuonna+sitten.
Tarkoitin lähinnä että nyt 20-30 vuotiaat kuuluu vähemmän kirkkoon kuin samanikäiset 30 vuotta sitten.
7+ensimmäisen+kuun+kasterposentti+on+64,2%.
Elävänä+syntyneitä,+27+926.
http://tilastokeskus.fi/til/vamuu/2018/07/vamuu_2018_07_2018-08-17_tau_001_fi.html
Kastetut,+17+929.
https://www.kirkontilastot.fi/viz?id=54
Koko vuoden 2018 prosenttina tarkoittaisi 2,9 prosenttiyksikön laskua edellisestä vuodesta. Samalla kyydillä alitettaisiin 50 prosentin raja viidessä vuodessa vuonna 2023. Kirkon valheelle rakentama kupla on puhkeamassa.
Oikeasti prosentti on alhaisempi, koska Tilastokeskuksen ennakkotilasto on alakanttiin. Kaikki syntyneet eivät toisin sanoen ole mukana. Tänä vuonna voi tulla isoin lasku kasteissa kautta historian.
Muistutetaan 1.3.2017 voimaan astuneesta päivitetystä uskonnonvapauslaista, joka antaa isälle yhdenvertaisen oikeuden päättää vastasyntyneen lapsen vakaumuksellisesta asemasta. Ennen äidillä oli yksinoikeus päättää liitetäänkö lapsi jonkun lahkon jäseneksi vai ei eikä isällä ollut mitään juridistan oikeutta vaikuttaa päätökseen. Nyt molemmilla vanhemmilla on yhdenvertaiset päätäntäoikeudet ja jos ei yksimielisyyteen päästä ei lasta liitetä minkään lahkon jäseneksi, vaan lapsen nimi viedään väestörekisteriin uskontokuntiin kuulumattomana. Vuonna 2017 laki vaikutti 9 / 12 kuukauden ajan ja vuonna 2018 laki vaikuttaa kaikkina kuukausina, joten vielä vuodelle 2018 tulee löytymään vähän lisää laskumomenttia tämän lain johdosta.
Tänä vuonna kirkon tappio tullee olemaan noin 13 000. (Kastetut syntyneet - kuolleet kirkon jäsenet.)
Kun katselee lukuja, kasteiden määrä laskee kolmisen prosenttia per vuosi, kuten myös 20 - 30 vuotiaiden prosentit. Mutta siellä välissä on ikäluokka, joka laskee ainoastaan prosentin vuodessa, eli 15 - 18 vuotiaat. Jollain tavalla käppyrät tuovat mieleen telttakepin, joka pitää harjaa ylhäällä, vaikka itse teltta luhistuu kummallakin puolella.
Kasteiden putoaminen voisi varmaankin vaikuttaa 20 vuoden viiveellä 20 vuotiaiden kirkkoonkuulumisprosentteihin enemmän, jos tuo riparipiikki olisi pois välistä.
Nimiäiset lienee aika suuri syy kastamisen vähenemiselle. Toki pohjalla on se, että yhä useammat vanhemmat katsovat, että lapsi saa itse aikanaan päättää haluaako olla uskonyhteisön jäsen.
Ja kun sen lisäksi saa kutsun ja osallistuu sukulaisten, tuttujen, kavereiden vauvojen nimiäisiin, ja huomaa miten mukavia ja järjestäjäperheen itsensä näköisiä ne ovat, niin miksipä ei itsekin järjestäisi nimiäisiä vauvalleen.
ilmeisesti ihmiset kuitenkin jonkinlaista juhlaa ja (nimenanto)rituaalia kaipaavat vauvan syntymän jälkeen. Hyvä että kastamiselle on tarjolla vaihtoehtoinen uskonnoton tilaisuus, jonka asema lienee jo hyvin vakiintunut.
Tammi-elokuu 2018: vain 20 500 kastettua, 32 253 syntynyttä = kasteprosentti enää 63,6. Kuolleita kirkon jäseniä 30 200.
Kirkon+lukuihin+suhtauduttava+aina+varauksella.+Kuolleita+oli+tilastokeskuksen+ennakon+mukaan+1-8/2018+kaikkiaan+36+130.
Jos+heistä+kirkon+jäseniä+olisi+tuo+30+200,+niin+kirkon+jäsenten+osuus+kuolleista+olisi+83,6%+(siis+noussut+yli+yhdellä+prosenttiyksiköllä+vuoden+82,5%+luvusta).+Ei+kovin+uskottavaa+kun+katsoo+aloituksen+lukuja.
Olihan+siellä+toki+mahtava+kolmen+prosenttiyksikön+nousu+2012-2013+kuolleiden+jäsenosuudessa,+mutta+se+selittynee+kirkon+tilastointikämmeillä+ja/tai+kirkon+tilastointisysteemin+muutoksilla.+
Joka+tapauksessa+edelleen+näyttää+että+kirkko+häviää+13+000+ehkä+jopa+14+000+jäsentä+tänä+vuonna,+syntyneet+kastetut+miinus+kuolleet+jäsenet.
Toki on suhtauduttava varauksella, mutta eivätköhän kasteet ainakin pari prosenttiyksikköä ole pudonneet.
Jonkun kannattaisi ottaa kirkon julkaisemat luvut ylös kuukausittain, niin voitaisiin katsoa, onko niitä jälkikäteen korjattu vai jääkö kulloinenkin luku voimaan lopullisena totuutena.
Lukuja korjataan jälkikäteen joka kuukausi. Yleensä edelliseen kuukauteen tulee n. 100 kastetta lisää, aikaisempiin muutamia
Kastettujen määrä (1-8 kk) laskenut 8,2 prosenttia edellisen vuoden vastaavasta ajasta. Kirkon mätä laiva vuotaa joka saumasta.
Veikkaan kastettujen jäävän vähemmistöön vuonna 2024.
Kolmannen+kvartaalin+tilastot+on+nyt+julkaistu,+ja+ne+ovat+kirkolle+karua+luettavaa:+kastettuja+oli+enää+65,37+%+syntyneistä.+Lähteet:+Tilastokeskus+ja+kirkontilastot.fi
Viimeinen kvartaali vielä mukaan, niin voi mennä alle 65:n. Kyllä tästä pari prosenttiyksikköä lähtee keskimäärin vuodessa, vaikka kirkko tekisi mitä.
Koko ajan laskee. Tammi-marraskuussa enää 65,1 prossaa.
10 ensimmäisen kuukauden aikana ev.lut. kirkon kastetilaisuuksien määrä on laskenut 10,6 prosenttia.
Marraskuun tilastot tuli. Nyt 11 ensimmäisen kuukauden aikana ev.lut. kirkon kastetilaisuuksien määrä on laskenut 10,9 prosenttia.
2000-luvun alussa 90 prosenttia, 2020 60 prosenttia. Nykymenolla kirkko ei kauan sinnittele.
Jälleen suhtaudutaan ennakkotietoihin varauksella, mutta kirkontilastot.fi:n ja Tilastokeskuksen lukujen perusteella tammi-lokakuussa 2018 kasteprosentti oli 65,4. Kastetut miinus kuolleet kirkon jäsenet: vähän yli 11 000 miinuksella.
Asiasta keskustelu tarjoaa ""tokosyyn" nostaa esiin myls vauvakastettujen kirkosta erottamisen.
Kirkon tilastojen mukaan tammi-marraskuun aikana kastamisia 28 504 (vastaavaan aikaan viime vuonna 31 143).
On tehtävä paljon valistustyötä, että ihmisoikeksia ei rikota kastamalla lapsia vastoin heidän omaa tahtoaan.
Siihenkin auttaa, jos saamme tavoitettua ihmisiä tämän linkin kautta:
http://www.eroakirkosta.fi
Tai:
http://www.Jeesus-on-Herra.com
Tästä eteenpäin syntyneiden enemmyys on aina negatiivinen läpi vuoden, joka vuosineljänneksellä. Pitäisi tilastokeskuksen alkaa puhumaan kuolleiden enemmyydestä.
Kirkko jotain 13-14 tuhatta miinuksella tämän takia tänä vuonna?
65 prosentin alittuminen tänä vuonna olisi merkittävä saavutus. Vielä pari vuotta, niin mennään 60:n alle.
Onneksi kirkon piirissä ollaan tuosta laskevasta trendistä enemmän kuin erittäin tietoisia...
Ja vielä parempi on, että tietävät ettei sille voi tehdä yhtään mitään. Kuin ekstrapoloi trendiä 5-10-15 vuotta eteenpäin, ei kirkon lapsityölle ole juuri pelikenttää;-)