Canon 1100D kuvat kamerassa, mutta eivät kortilla

Epätoivoinen

Hei! Olimme ulkomaan matkalla (synttärimatka) ja lupasin tehdä päivänsankarille valokuvakirjan reissun jälkeen. Imagenumeroon IMG (alaviiva, en löydä sitä tietokoneesta) 9999 jälkeen olevat kuvat näkyvät kameran ruudusta katsoen, mutta niitä ei saa piuhalla tietokoneelle eivätkä ne näy, kun otin muistikortin ulos ja laitoin sen tietokoneeseen kiinni.
Mitä voin tehdä? Otin kokeeksi uuden kuvan eikä sitäkään saanut koneelle.

3

300

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jos kuvat näkyy, on ne kortilla. Laskuri kierrähtää 9999:n jälkeen 0001:een. Pane kortti lukijaan ja katso kuvia järjestäen päivämäärän mukaan.

      • En tiedä Canonista Nikon miehenä mutta Nikon ainakin tuon 9999 numeroisen kuvan jälkeen tekee kortille uuden hakemiston johon se alkaa kuvia tallentamaan sillä vältetään mahdollisuus isolla kortilla tai pienillä tiedostoilla saada saman nimisiä kuvia.

        Laittaisin sen kortin uudelleen tietokoneeseen ja tutkisin resurssinhallinalla sen kortin tarkemmin.


    • lfksgfg

      Jos kuvat näkyy kamerassa on ne olemassa. Älä käyttä siirto-ohjelmia, vaan avaa kortti kortinlukijassa tiedoston hallinnassa, jolloin pitäisi näkyä useita kansioita. Kuvat näkyy pieninä kuvakkeina kansioissa.
      Avaa toinenkin tiedostonhallintaikkuna ja vedä kuvat hiirellä johonkin tietokoneen kansioon, jonne ne kopioituu automaattisesti originaalien jäädessä kortille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      85
      1206
    2. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      74
      969
    3. Jasmin Vähäkangas paljastelee

      Eilinen päivä on heillä kulunut biitsillä niin silloin tuo äiti ihminen on intoutunut paljastelemaan kunnolla. Laittanut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      173
      958
    4. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      57
      700
    5. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      160
      675
    6. Miehet lähtevät itse pois deittailumarkkinoilta

      Ovat saaneet tarpeekseen naisista. Tyypillisin poistuja on: Koulutettu, työssäkäyvä, etsii pitkäaikaista parisuhdetta.
      Sinkut
      183
      662
    7. Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?

      Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su
      Sinkut
      275
      657
    8. Kangaskylän alkoholi-hurjastelijat

      Oppi olkoon että autollessa etanoli kuuluu pääasiassa 95 E10 polttoaineseen, siihenkin vain enimmillään 10% vahvuisena t
      Hyrynsalmi
      4
      616
    9. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      43
      615
    10. Ei mulle kelpaa kukaan muu...

      Kuin "hän"
      Ikävä
      30
      612
    Aihe