500 päivän ansiosidonnainen tulee täyteen ennenkuin ehdin täyttää 61vuotta. Jää vaille 3 kuukautta, joten eikös anssilla sitten jatku normaaliin työeläkkeen saamiseen saakka ja voin hakea osittaista työeläkettä. Työllistämisen velvoite tosin lienee vielä olemassa.
Eläkeputki
3
248
Vastaukset
- Faktaa
Kohdallasi ansiosidonnainen jatkuu kunnes jäät eläkkeelle. Lisäpäivärahaa voit saada enintään sen kuukauden loppuun, jona täytät 65 vuotta.
Työttömyysputkessa oleva on työtön, joten häntä sitovat esimerkiksi te-toimiston antamat velvoitteet ja aktiivimalli. Eli työkkäri voi laittaa sinut kursseille/harjoitteluun/muuhun aktivointiin.
OVE:a voit hakea aikaisintaan kolme vuotta ennen virallista eläkeikääsi.- putkipäällä
Tuo kohta, että laskin 500 päivää täyttyvän 3.5 kuukautta ennenkuin (olen keikkatöitä tehnyt yhä)täytän 61, joten putoan työmarkkinatuelle (ellen siis työllisty) ja Kelan tukihan on selvästi pienempi kuin oma työttömyyskassasta saamani tuki. Toisaalta yli 58-vuotiaiden työttömyysturvaa ei saa leikata (laki 2015), joten miten mahtanee mennä. Te-keskuksesta en aio kysyä. Totta, että kurssia saattaa pukata, mutta tuo toimeentulon määrä on tärkeintä (eläkeleikkurihan iskee ja työmarkkinatuella ei kerry ollenkaan). Vänkättäjille syytä kertoa, että 70-luvulta alkaen vakituisesti työssä on tullut oltua, mutta nämä viimeiset 5 vuotta syönevät eläkekertymää ja taiteiluksi meni -58 syntyneenä.
- gggfffrrr
Jokaisella on iän myötä sairauksia ja sanoisin että haet 3,5 kk sairauslomaa kerralla et ehkäsaa mutta haet lisää niin ei kulu ansiopäiväraha vaan haet kelan sairauspäivärahaa ja näin pääset 61 v putkeen!
Voit myös vaatia Te-toimiston kautta kunnalta velvoitetyöllistämistä(palkkatuettua työtä 26 vikkoa ja näin saat sen 500 päivää alusta uudelleen ja saat iän perusteella saman päivärahan kuin ennekin vaikka palkka oliisi pienempi, mutta jos putoat peruspäivärahalle se on paljon pienempi eikä kerrytä eläkettä myöskään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1486851Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/746142518Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk471740Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1141411Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna901285- 711107
Tiesitkö mies
Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll631073Kuulin että Metsa Manille kaavaillaan Maaseudun Sivistysliiton kunniakirjaa ja jotain
muutakin huominosoitusta. Syystä että on on elvyttänyt huomattavasti videoillaan vanhemman väen englanninkielentaitoja.271059Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.481055- 63976