Huonossa kunnossa oleva tie

Saikhu

Ihmettelen tässä kun yksi tien pätkä on tosi huonossa kunnossa ja sitä ei vaan saada kunnostettua. Mietin täs et millon se päällystetään uudestaan, koska asfaltti on paikoin hajonnut. Tie on täynnä koloja, kuoppua ja jopa niin sanotusti reikiä. Niissä voi jopa rengaskin puhjeta. Pahimmat kuopat ovat jonkin verran täytetty mutta se koko tien pätkä kyllä pitäisi päällystää uusiksi. Ite tulee kuljettua aika paljo sitä väliä ja niitä kuppia saa väistellä ja aina välillä pelkää että rengas puhkeaa. Ja jonkin verran sillä tiellä kulkee myös rekkoja.

5

194

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vappupallo

      Ihmetystä riittää, elättien palkat nousee ja asfaltti on paskaa suomessa koska kunnon soossi tulisi hintoihinsa?

    • Vaalit_vuoden_päästä

      Tuollaista tietä on Suomessa 15000 kilometriä ja sitten vielä lisäksi 30000 km soratietä, joka ei tähän aikaan vuodesta kovin kivaa ajettavaa ole. Eiköhän joka kunnasta löydy omat esimerkkitapauksensa.

      Valtion rahoille tietysti on tärkeämpääkin käyttöä.

    • Anonyymi

      SAksassa on pienetkin tiet päällystetty suomessa valtion hoitama tie on huonommassa kunnossa kuin yksityisen tiehoitokunnantie.

      • Anonyymi

        Veromarkkoja ei ole tarpeeksi, paitsi helsinkin kaupunkilla!


    • Anonyymi

      Huonokuntoisilla teilla on luonnollisia hidasteita. Ei tarvitse erikseen rakentaa niitä hillitsemään ylinopeuksia. Tämä on syy miksi huonokuntoinen tie on itse asiassa ihan hyvä asia. Ylinopeusyrjöt eivät kenties tykkää mutta muut kylläkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      22
      3017
    2. Tykkäsin rakas

      Tuottaa sulle nautintoa❤️🔥olet paras ja nautin itsekkin suunnattomasti
      Suhteet
      39
      2617
    3. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      38
      1473
    4. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1350
    5. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      63
      1241
    6. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      40
      999
    7. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      124
      893
    8. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      32
      806
    9. Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas

      Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi
      Yle
      28
      656
    10. Skenaario

      Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
      Sinkut
      59
      621
    Aihe