Debian 9 laitteistovaatimukset

Tietämätön

Minulla on kone johon ajattelin asentaa Debian 9:sin Koneessa on 2 gigaa keskusmuistia niin riittääkö se?

7

355

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Debianisti

      Varmaan melkoinen mopokone. Asenna Xfce4 työpöydällä.

      • Tietämätön

        Ei kaikilla ole varaa ostaa uutta ja tehokkaampaa konetta. Ja vanhat koneet pyörii paremmin linuxilla kuin wintoosalla.


      • Debianisti
        Tietämätön kirjoitti:

        Ei kaikilla ole varaa ostaa uutta ja tehokkaampaa konetta. Ja vanhat koneet pyörii paremmin linuxilla kuin wintoosalla.

        Siksi juuri suosittelinkin kevyempää työpöytää möhköfantti-Gnomen tilalle.


      • Tietämätön

        Kumpi on kevyempi lxde vai xfce? Entä hidastaako salaus paljon?


      • Debianisti
        Tietämätön kirjoitti:

        Kumpi on kevyempi lxde vai xfce? Entä hidastaako salaus paljon?

        Salaus kyllä hidastaa. Sitä ei normaalikäytössä huomaa. Suurin nopeuden pudotus on silloin kun on hidas prosessori ja nopea SSD levy. Useissa prosessoreissa on AES-piiri, joka tekee bittimyllytyksen eikä näin rasita prosessoria. Samalla salaus ja purku nopeutuu moninkertaiseksi (omassa koneessa nopeus nelinkertaistuu). Tällöin kannattaa käyttää AES-salauta koska piiri ei tee kuin tuota (vaikka aes-xts-plain64).


    • lxde on kevyempi. Netin selaaminen voi olla hidasta ja videot ei välttämättä toistu. 2 G riittää hyvin vaikka multimedia koneeseen. 2 G riittää mainiosti Kodille. 32 bittinen systeemi vaatii hieman vähemmän muistia mutta alkaa olla museojuttuja.

    • aikansa-elänyt

      Jos koneeseen ei saa 2 GB:a enempää muistia niin alkaa kyllä olla aikansa elänyt.
      Muutamalla kympillä saisit paremman. Ilmaiseksikin sellaisen joka vaatisi vähän laittoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      204
      7175
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      163
      2170
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1758
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1440
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      65
      1393
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      57
      1196
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      102
      1135
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      7
      1076
    9. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      1029
    10. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      259
      1003
    Aihe