Katsastusajat menee uusiksi?

Käyttöönotto-pvm

Esson baareissa väännetään kättä muuttuvista katsastusajoista. Tähän saakka on ollut ns. neljän kuukauden sääntö, jolloin käyttöönotto päivä on ollut takarajana katsastukselle. Nyt väitellään siitä jos katsastat autosi vaikkapa kuukauden ennen tuota käyttöönotto päivää niin seuraavan katsastuksen takarajana onkin tuo päivämäärä, eli siirsitkin sitten katsastuksen takarajaa kuukaudeksi aikaisemmaksi. Ei voi pitää paikkaansa, silloinhan autoa ei kannata ennen katsastaa ennen kuin on se käyttöönotto päivä.

5

352

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suikkapää

      aivan sama milloin katsastat, niin saat ajoaikaa 12 kuukautta.näin siis 20.5 alkaen.

    • turhia-muutoksia-

      Sehän muuttui juuri siten, että kuukausi on se raja. Neljä kuukautta muuttui yhdeksi. Nyt sitten pitää ajoittaa katsastus juuri siihen viimeiseen kuukauteen, ennen kuin menee umpeen.

      Huononnushan tuo tietenkin on, kun on tottunut vapaasti valitsemaan tuon neljän kuukauden aikana milloin käy maksamassa valtiolle tuonkin veron. Mutta nyt on tyytyminen tuohon kuukauteen, ja näillä mennään taas siihen asti, kunnes joku älypää saa taas muutettua lakeja aikansa kuluksi.

      • Underwunder

        Mutta mikäs sen mukavampaa... Jos sulla on hieman harsuuntuneet talvirenkaat, käyt syynissä kesäaikaan. Ja tietysti päinvastoin jos kesärenkaat on sibeliukset. Samoin jos ikkunat ei tahdo pysyä auki talvisin, käy aurinkoisena kesäpäivänä näytillä. Kaikenlaista muutakin vuodenaikaan liittyvää saattaa joku keksiä.


    • glother

      Suikkapää oikeassa eli voi katsastaa joska vaan ja 12 kk ajoaikaa saa siitä päivästä. Tietysti on se kuukauden siirtymäsääntö jos on.

      Siirtymäsääntö mainitaan Trafin sivuilla olevassa ohjeesssa, mutta vastaava ohje joka on jaossa konttoreilla puuttuu tämä siirtymä. "Lakiteksissä" se oli ainakin jossainvälissä.

    • ihankummia

      Niin mulla on varsinaisen katsastusajan viimeinen päivä 5.6 ja käytin nyt tuossa joskus kuukausi sitten, hylky tuli ja korjausaikaa siis tuonne 5.6 asti, vanhan lain mukaan. Jos käytän jälkitarkastuksesa nyt 20.5 jälkeen eikä edelleenkään mene läpi niin miten käyp? Mihin asti ajoaikaa.. ?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      171
      1086
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      65
      886
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      86
      810
    4. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      72
      737
    5. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      46
      683
    6. Vielä hyvinvointitalosta

      Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko
      Pyhäjärvi
      78
      632
    7. Kerro jokin

      👻 tarina
      Ikävä
      62
      599
    8. 28
      585
    9. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      35
      575
    10. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      46
      569
    Aihe