Katsastusajat menee uusiksi?

Käyttöönotto-pvm

Esson baareissa väännetään kättä muuttuvista katsastusajoista. Tähän saakka on ollut ns. neljän kuukauden sääntö, jolloin käyttöönotto päivä on ollut takarajana katsastukselle. Nyt väitellään siitä jos katsastat autosi vaikkapa kuukauden ennen tuota käyttöönotto päivää niin seuraavan katsastuksen takarajana onkin tuo päivämäärä, eli siirsitkin sitten katsastuksen takarajaa kuukaudeksi aikaisemmaksi. Ei voi pitää paikkaansa, silloinhan autoa ei kannata ennen katsastaa ennen kuin on se käyttöönotto päivä.

5

294

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suikkapää

      aivan sama milloin katsastat, niin saat ajoaikaa 12 kuukautta.näin siis 20.5 alkaen.

    • turhia-muutoksia-

      Sehän muuttui juuri siten, että kuukausi on se raja. Neljä kuukautta muuttui yhdeksi. Nyt sitten pitää ajoittaa katsastus juuri siihen viimeiseen kuukauteen, ennen kuin menee umpeen.

      Huononnushan tuo tietenkin on, kun on tottunut vapaasti valitsemaan tuon neljän kuukauden aikana milloin käy maksamassa valtiolle tuonkin veron. Mutta nyt on tyytyminen tuohon kuukauteen, ja näillä mennään taas siihen asti, kunnes joku älypää saa taas muutettua lakeja aikansa kuluksi.

      • Underwunder

        Mutta mikäs sen mukavampaa... Jos sulla on hieman harsuuntuneet talvirenkaat, käyt syynissä kesäaikaan. Ja tietysti päinvastoin jos kesärenkaat on sibeliukset. Samoin jos ikkunat ei tahdo pysyä auki talvisin, käy aurinkoisena kesäpäivänä näytillä. Kaikenlaista muutakin vuodenaikaan liittyvää saattaa joku keksiä.


    • glother

      Suikkapää oikeassa eli voi katsastaa joska vaan ja 12 kk ajoaikaa saa siitä päivästä. Tietysti on se kuukauden siirtymäsääntö jos on.

      Siirtymäsääntö mainitaan Trafin sivuilla olevassa ohjeesssa, mutta vastaava ohje joka on jaossa konttoreilla puuttuu tämä siirtymä. "Lakiteksissä" se oli ainakin jossainvälissä.

    • ihankummia

      Niin mulla on varsinaisen katsastusajan viimeinen päivä 5.6 ja käytin nyt tuossa joskus kuukausi sitten, hylky tuli ja korjausaikaa siis tuonne 5.6 asti, vanhan lain mukaan. Jos käytän jälkitarkastuksesa nyt 20.5 jälkeen eikä edelleenkään mene läpi niin miten käyp? Mihin asti ajoaikaa.. ?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      44
      7286
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      32
      4038
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      57
      3565
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      50
      3100
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2786
    6. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      49
      2259
    7. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      2258
    8. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      48
      2229
    9. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      43
      2228
    10. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2226
    Aihe